Изоставането като предимство: Европейските пазари привличат инвеститорите през 2025
Тъй като пазарите в Европа поевтиняват, инвеститорите са все по-заинтересовани от лова на изгодни сделки
Предстоящата година се очертава неблагоприятна за Европа, чиито финансови пазари вече са силно засегнати от опасенията за мита в САЩ и политическите сътресения във Франция и Германия. Но някои инвеститори загърбват песимизма и търсят изгодни сделки на фона на мрачната обстановка.
Европейските акции ще се представят по-слабо от американските с най-много от поне 25 години насам, сочат данни на MSCI, докато еврото се срина с повече от 5% спрямо долара, Много анализатори прогнозират, че продължителните лоши новини ще го свалят под 1 долар.
Но тъй като пазарите в региона поевтиняват, инвеститорите са все по-заинтересовани от лова на изгодни сделки, твърдейки, че активите са напълно оценени за по-голямо разочарование и могат да се повишат силно, ако геополитическият и икономическият фон се проясни.
„Смятаме, че Европа може да бъде положителна изненада за недостатъчно експонираните инвеститори“, посочва пред Reuters съпредседателят на отдела за акции на Edmond de Rothschild Каролин Готие. „Близо сме до достигане на пик на негативността и това е добра новина.“
Широкият индекс MSCI на акциите на компаниите от континентална Европа е нараснал с 4,6% тази година, докато съпоставимият американски индекс - с 29%. Треската за изкуствен интелект донесе зашеметяващи печалби за технологичните титани, които доминират на капиталовите пазари на Уолстрийт. По друг начин казано, през тази година американските акции спечелиха с 25 процентни пункта повече от европейските, което е рекордна разлика между двата региона по данни от 2004 г. насам.
„Нивата на оценяване в Европа сега са много по-привлекателни“, казва Соня Лауд, главен инвестиционен директор на най-големия британски мениджър на активи Legal & General Investment Management.
Мениджърът на инвестиции за 1,5 трилиона долара все още не е увеличил експозицията си към Европа, добавя тя, но обръща поглед към борсови сектори като производителите на автомобили и луксозни стоки, които биха се възползвали, ако Китай се отърси от забавянето, а американските мита са по-малко наказателни, отколкото се очаква в момента.
Производителността в еврозоната е слаба, Европейската централна банка понижи прогнозите си за растежа в четвъртък заедно с четвъртото си понижение на лихвените проценти за тази година, а предпазливите домакинства държат на спестяванията си. И все пак, като знак, че трейдърите смятат, че пазарните цени са стигнали дъното, германските акции започнаха да поскъпват. Германският индекс DAX се е повишил с 4% досега през декември и е напът да отбележи най-добрия си месец от март насам.
Най-големият мениджър на активи в Европа Amundi прогнозира силни печалби за еврото през следващата година, а други големи европейски инвеститори се насочват към поевтинелите френски акции.
Очаква се през февруари в Германия да се проведат предсрочни избори, след като коалицията на Олаф Шолц се разпадна, и макар че главният претендент за лидерския пост Фридрих Мерц подкрепя разходите за стимулиране, това ще изисква изключително силно политическо единство.
„Опитваме се да се възползваме максимално от песимизма, който виждаме в Европа“, казва Кевин Тозе, член на инвестиционния комитет в европейския мениджър на активи Carmignac, като добавя, че изгражда позиции в европейски мултинационални компании, които имат сходни бизнеси с американските си колеги, но се търгуват на по-ниски оценки.
Със сигурност икономическите тенденции в еврозоната остават плачевни. Индексът на икономическата изненада на Citi за блока е под нулевото ниво, което показва, че данните в голяма степен се разминават с очакванията. Но той спря да спада рязко, което показва, че тежестта на негативните шокове от данните за пазарите е намаляла.
„Мечото позициониране в Европа достигна крайности“, посочват стратезите на Citi на 10 декември и препоръчват на клиентите си да купуват в региона, тъй като паричните и правителствените стимули ще бъдат от полза за икономически цикличните предприятия в сектори като производството и туризма.
Главният икономист за Европа на Columbia Threadneedle Стивън Бел смята, че европейските активи са евтини „по основателни причини“, позовавайки се на икономическите трудности в региона. Той обаче допълва, че мениджърът на активи проучва възможностите сред евтино оценените френски акции, които биха могли да нараснат, ако бюджетният стрес в страната намалее.
Балон на Уолстрийт?
Стратегът на Bank of America Майкъл Хартнет пък акцентира, че потенциалните американски мита ще доведат до повишаване на инфлацията и лихвените проценти в САЩ до пролетта на 2025 г. Това може да предизвика прилив на инвестиции в „евтини“ международни алтернативи на американските акции.
Пазарите на акции в САЩ са силно зависими от съдбата на големите технологични компании, чиито бързи печалби доведоха до рекордни нива на т.нар. риск от концентрация. Той се увеличава, когато броят на акциите, които доминират на даден пазар, намалява, показват данни на инвестиционната група Simcorp.
Хартнет прогнозира „сериозна корекция“ на американските акции през първата половина на 2025 г. и очаква европейските компании да привлекат повече инвестиции поради тази причина.