Купища пари и премерен риск: Каква е стратегията на хедж фондовете за 2025 г.
Макро трейдове, суровини и криптовалути доминират интереса на портфолио мениджърите, докато инвеститорите са подготвени за още по-голяма волатилност през идната година
През следващата година водеща тема за стратегиите на хедж фондовете са т.нар. "Macros", в които централно място заема избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп, тъй като инвеститорите залагат на това как глобалната политика ще повлияе на икономическите условия и финансовите пазари.
Възвръщаемостта на хедж фондовете през тази година се възползва от бурните пазарни колебания, предизвикани от политическите събития, като изборите в САЩ през ноември, и от обратите в паричната политика.
И инвеститорите се подготвят за още по-голяма волатилност през следващата година, според портфолио мениджъри на хедж фондове, интервюирани от Reuters.
Повишаването на митата при новата администрация на Тръмп може да нанесе нов удар на световната икономика, като допълнително отслаби китайския юан и еврото, увеличивайки инфлационния натиск, който забавя способността на Федералния резерв да намалява лихвите.
Въпреки че през 2024 г. хедж фондовете, специализирани в криптовалути, превъзхождат други стратегии - като доставчикът на данни Preqin оценява годишната възвръщаемост на 24,5% - инвеститорите не са толкова убедени за 2025 г.
Макрофондовете заемат първо място, а криптовалутите - последно в списъка на стратегиите на хедж фондовете на 239 инвестиционни дружества, проучени от Societe Generale през ноември.
Около две пети от анкетираните са имали за цел да инвестират в макро, се казва в бележката за клиенти, видяна от Reuters, като се добавя, че интересът към търговията с държавни облигации е спаднал. В същото време фондовете за търговия със суровини и акции се нареждат на второ и трето място.
Джордан Брукс, ръководител на Групата за макростратегии в компанията за управление на инвестиции AQR, се съгласява, че държавните облигации стават все по-малко ключова инвестиционна тема.
„Инфлацията вече е по-балансирана. Оттук нататък смятаме, че нещата са по-малко сигурни във всички области“, казва Брукс, добавяйки, че пазарът на валути на стойност 7,5 трилиона долара дневно ще бъде във фокуса на вниманието.
Крипто? Все още не
Въпреки че Тръмп прегърна цифровите активи, обещавайки дружелюбно регулиране и запаси от биткойни, някои инвеститори от хедж фондовете не са убедени в това.
„Не сме видели голямо търсене от институционалните инвеститори на стратегии за търговия с крипто“, казва Карол Уорд, ръководител на отдела за решения в Man Group, който управлява 175 млрд. долара.
Криптовалутите могат да послужат като добър диверсификатор, но волатилността е висока, а и няма яснота дали силата ще дойде от самите дигитални активи или свързаните с тях акции, казва Бенджамин Лоу, старши инвестиционен директор в Cambridge Associates.
„Дефиницията е толкова широка и обхватна, че може да предизвика повече въпроси от страна на съществуващите инвеститори“, добавя той.
NextGen Digital Venture, базиран в Хонконг хедж фонд, специализиран в криптоакции, е скочил със 116% тази година до ноември, благодарение на експозицията си към Coinbase, MicroStrategy и Marathon Digital Holdings.
Основателят Джейсън Хуанг подготвя втория си крипто-фокусиран фонд и макар да е оптимист, предупреждава, че биткойнът може да достигне цикличен връх през следващата година.
Междувременно фондовете, включително Millennium Management, Capula Management и Tudor Investment, повишават експозицията си към американските спот биткойн ETF през третото тримесечие, според данни на Reuters.
А мултистратегическите фондове са купили конвертируеми облигации на софтуерната компания MicroStrategy, най-големият корпоративен притежател на биткойн, чиито акции са се покачили с близо 500% тази година.
Основателят на Skybridge Антъни Скарамучи казва, че трябва да мине известно време, докато криптовалутите привлекат повече големи разпределители, тъй като потенциалните регулаторни дискусии едва сега са започнали.
„В момента създаваме регулаторна писта. Големите институции, даренията, големите предприятия не искат да бъдат уволнени. Те седят на върха на купища пари и тяхната работа е да поемат премерен риск“, посочва той.