Боб Марли е казал, че мъдростта е по-ценна от среброто и златото - но може би няма да е лошо да се запасите и с трите.

Всички знаем, че хората търгуват с благородни метали от хиляди години. Египтяните започват да произвеждат златни шекели около 1500 г. пр. н. е., сребърните монети се появяват приблизително 700 години по-късно, а ние продължаваме да ги купуваме и днес.

„Златото е символ на доверие от 3000 години насам“, казва Салваторе Роси, историк и бивш заместник-управител на Италианската централна банка пред POLITICO.

„Благородният метал за централните банки е като стария златен часовник на прадядо ви: ключов ресурс, който не бихте продали, но всички знаят, че го имате“, допълва Роси.

Що се отнася до малкия му братовчед – среброто - половината от цялото му количество се използва в тежката промишленост и високите технологии, включително в смартфони, таблети, автомобилни електрически системи, клетки за слънчеви панели и много други продукти и приложения, пише World Silver Survey.

Тази широка употреба прави метала по-чувствителен към икономическите промени, отколкото златото, което има ограничени употреби извън бижутата и инвестициите.

Сравнявайки двата метала, часовниците Rolex, които не са известни със своята широка достъпност, стават още по-скъпи, като за това е виновна рязко покачващата се цена на златото. Това любопитно явление само по себе си говори за инвеститорските предпочитания що се отнася до суровините.

Цените на някои от златните часовници на швейцарската компания са скочили с 14% през последната година, според CNN. Това е драстична промяна спрямо стоманените и сребърните им аналози, които са поскъпнали средно с 3%.

Златото преди, сега и завинаги

През 2024 г. златото регистрира последователни рекорди - въпреки появата на инвеститорско отстъпление след президентските избори в САЩ. Победата на Доналд Тръмп доведе до поскъпване на долара, което временно натисна цените на златото надолу. Въпреки това експертите остават оптимисти, предвиждайки достойно продължение на впечатляващия ръст от 27% на метала през 2024 г.

На този фон американският банков титан Morgan Stanley твърди, че златото може да осигури хеджиране на инвеститорския портфейл при икономически или пазарни спадове и в периоди на нарастваща инфлация.

Според Goldman Sachs повод за оптимизъм ще бъдат централните банки на развиващите се пазари, които ще увеличават запасите си. Компанията прогнозира, че до края на 2025 г. цената на златото ще скочи до $2910 за тройунция от сегашната си стойност от около $2632.

„Проучванията и историята показват, че централните банки на развиващите се пазари купуват злато като хедж срещу финансови и геополитически сътресения“, пишат анализаторите в последния си доклад за метала.

Майкъл Хсю, анализатор на Deutsche Bank, посочва в доклад от ноември, че „структурният бичи аргумент за златото остава убедителен“. Банката прогнозира средна цена на златото от 2725 долара за тройунция през 2025 г., като широкият диапазон е от 2450 до 3050 долара.

Защо светът залага все повече на златото

Тъй като войните, идеологиите и протекционизмът продължават да разделят света на отделни блокове, развиващите се страни се надпреварват да трупат злато, за да се подготвят за деня, в който глобалната финансова система, доминирана от САЩ и Европа, ще се срине и на нейно място ще се появи нова, пише POLITICO. Ето защо се повтаря аргументът за централните банки и тяхната власт върху цената на златото.

От началото на войната в Украйна Китай е купил 316 тона. Русия също е голям клиент, както и централните трезори в Близкия изток, Централна Азия и Индия. Напоследък обаче покупките са доминирани от две държави, чиято история и скорошен опит са ги направили чувствителни към геополитическия риск - Полша и Унгария.

Полша отдавна иска да увеличи златото до 20% от официалните си резерви, а през септември Националната банка на Унгария възобнови покупките за първи път от три години, заявявайки: „Ролята на златото като сигурен актив и средство за съхранение на стойността е от особено значение, тъй като то повишава доверието в страната и подкрепя финансовата стабилност“.

Тенденцията с централните банки, започнала преди десетилетие, е получила допълнителен тласък през 2024 г. В нейната основа са по-краткосрочни фактори и по-специално низходящия обрат в световните лихвени проценти. В резултат на това през миналата година цените на златото отмятаха рекорд след рекорд.

Подобни възходящи трендове при благородния метал обикновено са дълготрайни. През пет от последните шест години, когато фючърсите върху златото са поскъпнали с поне 20%, цените са се повишили отново през следващата година. Според анализаторите на Citi през тези пет години средното увеличение е било с над 15%.

Единствената година, в която златото последва 20% или по-голям ръст със спад, е през 2021 г., когато цените поевтиняват с 3,6% след ръст от около 25% през 2020 г.

Геополитическото напрежение, което навлиза в 2025 г., заедно с диверсификацията на чуждестранните резерви от централните банки и фактът, че лихвените проценти в САЩ и извън тях вероятно ще продължат да се понижават, създават „перфектната буря за златото“, казва пред CNBC Ева Мантей, стратег по суровините в ING.

Класическа стойност в дигиталната ера

За хората, обмислящи покупка на злато в светлината на възхода му през последните години, ключовият въпрос не е дали да инвестират, а как.

Повсеместната технологична трансформация безспорно се отразява и на този традиционен актив, който вече има дигитално присъствие, позволявайки на инвеститорите да търгуват онлайн с него срещу EUR или USD.

У нас такава услуга от над две години предлага Банка ДСК, предоставяйки на клиентите си възможността да включат лесно златото в своите инвестиции чрез удобната платформа за електронно банкиране DSK Direct.

Продуктът вече се утвърждава като модерен и достъпен инвестиционен инструмент, предлагащ ефективно решение за инвеститорите, които търсят алтернатива на физическите активи, чието притежаване е свързано с логистични предизвикателства по съхраняването и застраховането им.

„Възможността за търговия с безналично злато е част от стремежа ни да предоставяме иновативни и модерни финансови услуги, които отговарят на нуждите на съвременните потребители“, отбелязва Христо Сугарев, ръководител на „Управление на активи“ в Банка ДСК. С него предлагаме удобство, бързина и гъвкавост, които подобряват клиентското изживяване, и засилваме ангажимента си активно да отговаряме на променящите се потребности и очаквания на пазара“, допълва експертът.

„Продуктът се приема позитивно от клиентите и набира все повече популярност като независима инвестиция - или като допълнение към вече съществуващи инвестиции“, казва Мехмед Дикме, портфолио мениджър в Банка ДСК. „Не смятаме, че това ще елиминира интереса към физическото злато, но клиентите, целящи по-ефикасен начин за търговия със суровината, ще се интересуват повече от безналично злато, отколкото от физическия актив“, прогнозира той.

Търговията с безналично злато чрез Банка ДСК има няколко предимства:

• Услугата позволява на клиентите да откриват или закриват сметки без такси, с лесен достъп чрез платформата за електронно банкиране DSK Direct. Клиентите трябва да посетят клон само веднъж, за да открият сметка и да подпишат договор.

• Котировките на златото в платформата на Банка ДСК се актуализират в реално време, което позволява на инвеститорите да вземат своевременни и информирани решения. Достъпността на платформата позволява бързи реакции на пазарните промени.

• Търговията с безналично злато в Банка ДСК е достъпна както за индивидуални, така и за корпоративни клиенти, като минималният обем за търговия е една тройунция. Тази гъвкавост е подходяща за широк кръг от инвеститори - от опитни трейдъри до начинаещи индивидуални инвеститори.

• Сделките с безналично злато не се облагат с ДДС. Освен заплащане на месечна такса по тарифата на банката, не се заплащат допълнително такси при покупко-продажбата като надценката на банката е включена в котировката.

Всичко тези предимства съчетават удобството на съвременните технологии с традиционната стойност на златото, което прави инвестиционния процес по-достъпен.

В продължение на това Банка ДСК дава възможност на клиентите си физически лица да печелят „златни“ награди, след като открият сметка в EUR или USD в офис на банката, сключат договор за търговия с безналично злато и закупят минимум една тройунция. Кампанията продължава до 31 януари 2025 г.

Всяка успешна регистрация ви носи шанса да получите подарък от 150 валутни единици (EUR или USD), в съответствие с условията на новата сметка. Освен че ще позлатите портфейла си, тази инвестиция ви изтегля с още една стъпка напред към по-стабилно финансово бъдеще.

Горната публикация има само информационни цели. Тя не представлява инвестиционен съвет и не трябва да се счита за оферта за покупка или продажба на активи.

Инвестициите в безналично злато са изложени на пазарен риск. Стойността на златото може да се понижи и да доведе до загуби за притежателя му. Наличностите по сметката в злато не са гарантирани от Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), както и не подлежат на компенсация от Фонда за компенсиране на инвеститорите (ФКИ).