Метали, енергия и какао: Суровините са изправени пред насрещни ветрове
2024 г. остава в историята като смесена година за този сектор. Докато инвеститорите залагаха на златото, суровините като желязната руда поевтиняха, тъй като най-големият потребител на метали в света, Китай, се бореше със слаб растеж
Очаква се цените на суровините да спаднат през 2025 г. поради слабите глобални икономически перспективи и възвръщането на долара, но според някои експерти златото и природния газ са готови за растеж през тази година.
2024 г. остава в историята като смесена година за този сектор: Докато инвеститорите залагаха на златото, за да се предпазят от инфлацията, суровините като желязната руда поевтиняха, тъй като най-големият потребител на метали в света, Китай, се бореше със слаб растеж. Историята през тази година вероятно ще бъде подобна.
„През 2025 г. суровините като цяло ще бъдат подложени на натиск във всички области“, казва ръководителят на отдела за суровини на изследователската компания BMI Сабрин Чоудхури пред CNBC. Той добавя, че силният щатски долар ще ограничи търсенето на суровини, чиито цени се определят в зелената валута.
Пазарните участници ще следят по-нататъшните стимули в Китай с надеждата, че те могат да подхранят възстановяването на търсенето на суровини във втората по големина икономика в света.
Посока надолу за петрола
Цените на суровия петрол през миналата година бяха потиснати от слабото търсене в Китай и пренасищането на предлагането, а пазарните наблюдатели очакват да останат под натиск и през 2025 г.
През ноември Международната агенция по енергетика очерта негативна картина за 2025 г., прогнозирайки, че световното търсене на петрол ще нарасне под един милион барела на ден. За сравнение, през 2023 г. то се е увеличило с два милиона барела на ден.
Commonwealth Bank of Australia вижда спад на цените на петрола сорт Брент до 70 долара за барел през тази година поради очакванията за увеличено предлагане от страни извън ОПЕК+, което ще засенчи ръста на глобалното потребление.
В бележката си от декември BMI посочва, че през първата половина на 2025 г. вероятно ще се наблюдава пренасищане на предлагането, тъй като ще бъде пуснато в експлоатация значително ново производство от САЩ, Канада, Гвиана и Бразилия. Въпреки това изследователската компания отбелязва, че картината на търсенето през 2025 г. все още не е ясна. Световният бенчмарк за суров петрол тип Брент последно се търгуваше на ниво от 76,34 долара за барел, което е приблизително същото като преди една година в началото на януари.
Газът ще поскъпне
Световните цени на природния газ се повишават от средата на декември 2024 г. насам, стимулирани от геополитиката, пишат анализаторите на Citi.
Спирането от страна на Украйна на руския газов поток към няколко европейски държави на Нова година внася още по-голяма несигурност на световните газови пазари. Докато прекъсването е в сила, цените на газа вероятно ще останат високи.
BMI прогнозира, че цените на газа ще се повишат с около 40% през 2025 г. до 3,4 долара за милион британски термични единици (MMbtu) в сравнение със средните 2,4 долара за MMbtu през 2024 г., което се дължи на нарастващото търсене от страна на сектора на втечнения природен газ и по-високия нетен износ по тръбопроводи.
Златото може да добави блясък
Цените на златото регистрираха редица исторически върхове през миналата година, а поредицата от нови рекорди може да продължи и през 2025 г.
„Инвеститорите са оптимистично настроени за златото и среброто за 2025 г., защото са също толкова скептични по отношение на геополитиката и държавния дълг“, казва пред CNBC Адриан Аш, директор проучвания в BullionVault, компания за инвестиционни услуги.
Анализаторите на JPMorgan също очакват цените на златото да се повишат, особено ако политиките на САЩ станат „по-разрушителни“ под формата на увеличени мита, търговско напрежение и по-високи рискове за икономическия растеж.
Миналата година златото отбеляза най-доброто си годишно представяне от повече от десетилетие. Цените на кюлчетата се повишиха с около 26% през 2024 г., според данни на FactSet, което се дължи на покупките на централните банки, както и на инвеститорите на дребно.
BullionVault и JPMorgan очакват златото да се повиши до 3000 долара за тройунция през 2025 г.
Среброто и платината вероятно ще напреднат
При по-бедния братовчед на златото - среброто - също може да се наблюдава покачване на цените, особено след като търсенето на слънчева енергия остава устойчиво, а предлагането на метала остава ограничено.
„Както среброто, така и платината имат силни фундаментални показатели за дефицита и смятаме, че догонващата търговия по-късно през 2025 г., след като цветните метали намерят по-стабилна основа, може да бъде доста силна“, се пише в доклад на JPMorgan.
Среброто се използва предимно в промишлеността и често се влага в производството на автомобили, соларни панели, бижута и електроника. То е необходимо и при изграждането на продукти с изкуствен интелект и има и военни приложения, казва главният оперативен директор на Swiss Asia Capital Юрг Кинер.
Имайки това предвид ръстът на среброто ще зависи от глобалното индустриално търсене, което може да бъде засегнато от митата на Тръмп.
Медта се сблъсква с притеснения относно търсенето
Цените на медта, която е от ключово значение за производството на електромобили и електропреносни мрежи, може да претърпят спад, след като тази година достигнаха рекордно високи стойности благодарение на глобалния енергиен преход.
„Потенциалното забавяне на енергийния преход на фона на политическите промени на Тръмп може да потисне до известна степен „зелените настроения“, които подкрепиха цените през 2024 г.“, пише BMI.
Коктейлът от висока инфлация, повишени лихвени проценти и по-силен долар ще натежи на всички пазари на метали, според CNBC.
Цените на желязната руда също могат да се понижат поради свръхпредлагането, произтичащо от Китай и геополитиката.
„Очакваните американски мита за Китай, променящият се характер на китайските стимули и новото евтино предлагане ще тласнат пазара към по-нататъшен излишък“, казва Goldman Sachs, прогнозирайки спад на цените до $95 за тон през 2025 г.
Това се случва, въпреки че Китай вероятно ще внесе рекордно количество желязна руда през тази година, според информация на Reuters.
Какао и кафе
Цените на какаото и кафето се открояват сред кошницата на меките суровини, след като през 2024 г. достигнаха рекордно високи стойности, подхранвани от неблагоприятните климатични условия и ограниченото предлагане в ключови производствени региони. През 2025 г. обаче търсенето може да намалее.
„Като се има предвид, че тези суровини се търгуват на нива, значително надвишаващи производствените разходи, очакваме през следващата година производството да се разшири, а търсенето да се свие“, казват изследователите от Rabobank.