Ценителите на кафето могат да се готвят за по-високи цени в началото на 2025 г., тъй като стойността на стоката на международните пазари достигна най-високото си ниво в историята, съобщава BBC.

На борсата цената на арабиката – сортът, който доминира производството в световен мащаб – надхвърли $3,44 за паунд (0,45 кг), което е скок от над 80% само за изминалата година. Междувременно робустата също отбелязва нов рекорд през септември.

Причината е ясна – световните лидери в производството на кафе Бразилия и Виетнам се изправят пред неблагоприятни климатични условия, а популярността на напитката продължава да расте.

Според Вин Нгуен, изпълнителен директор на Tuan Loc Commodities, големите марки обмислят увеличение на цените още в първото тримесечие на 2025 г.

„Досега компании като JDE Peet (собственик на Douwe Egberts) и Nestlé поемаха удара от по-високите разходи за суровини, за да запазят клиентите си. Но те вече са почти на предела“, обяснява той.

Италианският гигант Lavazza също признава, че е бил принуден да вдигне цените, за да компенсира високите разходи за качествени продукти. „Качеството е приоритет за нас и остава основа на доверието с клиентите ни. Затова, въпреки усилията ни, сме принудени да коригираме цените си“, заявяват от компанията.

Подобни действия обмисля и Nestlé.

На събитие за инвеститорите през ноември шефът на кафе марките на компанията Дейвид Рени потвърди, че индустрията е изправена пред „трудни времена“. „Ние не можем да избягаме от покачването на цените на кафето. Ще се наложи да променим както цените, така и опаковките“, допълва той.

Последният път, когато цените на кафето достигат такива рекорди, е през 1977 г., когато необичайни снеговалежи унищожават плантации в Бразилия. Сега обаче сушата и проливните дъждове отново създават напрежение на пазара.

„Основната причина за ръста в цените са опасенията за реколтата през 2025 г. в Бразилия“, обяснява Оле Хансен, ръководител на стратегията за стоки в Saxo Bank.

Страната се сблъсква с най-тежката суша за последните 70 години през август и септември, последвана от обилни дъждове през октомври, които застрашават реколтата.

Не само бразилските плантации, които са основен източник на арабика, са засегнати от климатичните промени. Във Виетнам, най-големият производител на робуста, също се наблюдава сериозно намаляване на добивите след суши и проливни дъждове.

Кафето е вторият най-търгуван продукт в света, след петрола, а популярността му продължава да расте. В Китай например потреблението се е удвоило през последното десетилетие.

„Търсенето на кафе остава високо, докато запасите, държани от производителите, не са достатъчни“, казва Фернанда Окада, анализатор на цените на кафето в S&P Global Commodity Insights.

Тя допълва, че тенденцията на нарастващите цени вероятно ще продължи още известно време.