Шотландска млечна ферма обяви, че предлага най-скъпата чаша кафе в Обединеното кралство - 272 паунда (326 евро) за flat white - двоен шот еспресо, гарниран със слой каймак от мляко и мимолетно произведение на изкуството от пяна.

Скъпата напитка всъщност е бонус за закупуване на акции в кампанията за групово финансиране на Mossgiel Organic Dairy с цел разширяване на устойчивата ѝ дейност и производство на повече мляко.

Инвеститорите, които закупят 34 акции във фермата, получават сертификат за flat white, който може да бъде използван от този уикенд в едно от 13-те кафенета в Шотландия, които работят с млекопреработвателното предприятие, пише Euronews.

„Това кафе струва близо 80 пъти повече от цената на средностатистическото flat white в Обединеното кралство - но то е много повече от просто една преспрекрасна напитка“, казва собственикът Брайс Кънингам.

„Знаем, че звучи налудничаво, но когато го разбиете, това е добра сделка. Колко струва бъдещето на земеделието?“

Акционерите получават и други награди, като обиколки на фермата, отстъпки за доставка на мляко и покани за специални събития.

Но има и стандартно предупреждение, че могат да загубят част или всички вложени средства - с изключение на кафето.

Цената му надхвърля главозамайващите 265 паунда, които Shot London, кафе-бар в престижните квартали Мейфеър и Мерилебон, взима за напитка, приготвена с редки зърна от Окинава, Япония. През април The Telegraph съобщи, че това е най-скъпото кафе във Великобритания.

Преди да започне промоцията на кафето, Кънингам вече е събрал над една трета от 300 000 паунда, които търси от инвеститори, докато се опитва да получи заем от 900 000 паунда, който ще му помогне да удвои дейността си и да я разшири извън Шотландия, до кафенетата в Лондон.

Кънингам, бивш мениджър по сервизното обслужване на Mercedes-Benz, поема дейността във фермата през 2014 г., след като баща му и дядо му умират.

Сривът на цените на млякото през същата година и други проблеми го принуждават да продаде по-голямата част от стадото и да преоткрие бизнеса като биологична ферма.

Той използва процес на „варене“ на млякото, вместо да го пастьоризира, който според него му придава по-кремообразния вкус и текстура на суровото мляко, без да крие рискове за здравето.

Тод Уайтфорд, един от собствениците на The Good Coffee Cartel в Глазгоу, където се предлагат скъпите кафета, казва, че използват млякото на Mossgiel от няколко години.

Въпреки „възмутителните предложения“ на конкуренти да се преориентира към тях, твърди, че други производители на мляко не могат да се сравнят с качеството и консистенцията от фермата на Кънингам.

„Тяхното е най-доброто. Ще споря с всеки за това“, казва Уайтфорд.

Любопитна подробност е, че в стопанството в Маучлайн, на около 25 мили южно от Глазгоу, през XVIII в. е творил някои от произведенията си Робърт Бърнс, смятан за национален поет на Шотландия.

Той работи там в продължение на две години, затова ликът му украсяваетикетите на всяка стъклена бутилка мляко Mossgiel.