Овесеното и соевото мляко отдавна са част от менюто на много хора по света. Една технологична компания от Калифорния обаче твърди, че произвежда мляко, което е със същата молекулярна структура като млякото от крави, само че без да се използват самите крави.

Perfect Day използва генетичния код на суроватъчния белтък, който се съдържа в кравето мляко и я подлага на взаимодествие с микроорганизми. При тази ферментация те произвеждат въпросния белтък, който след това се изсушава и филтрира. от него могат да се произвеждат различни заместители на млечните продукти като сирене и сладолед.

Продуктите на компанията вече се продават в Съединените щати и Хонконг.

"Нашите продукти са предназначени за хората, които обичат млечни продукти, но не искат да вредят на планетата и на животните", коментира пред CNN съоснователят на компанията Райън Пандя.

Въпреки че синтетичният суроватъчен белтък на Perfect Day не съдържа лактоза, хормони и холестерол, той не е подходящ за хора, които са алергични към млякото. Но тъй като в производствения процес не участват животни, създателите на продукта твърдят, че той е подходящ за вегани.

Освен това той е и много по-щадящ към околната среда, тъй като генерира с 97% по-малко парникови емисии в сравнение с конвенционалното животновъдство.

Защо хората обръщат гръб на месото?Броят на веганите в САЩ се е увеличил с 3 милиона души в периода между 2012 и 2018 г. и те вече са около 3% от населението


За разлика от сладоледите, произведени от други растителни заместители на млякото, тези на Perfect Day нямат странични вкусове на кокос, банан или други съставки.

Компанията произвежда и кремообразно сирене, което също притежава вкусови качества, идентични на оригиналните млечни продукти от същия тип. Тя очаква скоро да получи одобрение за продажба на пазарите в Канада, Европа и Индия.

Perfect Day не е единственият производител, който работи върху синтетични заместители на животинските продукти. Това е пазар, който се разраства с много бързи темпове през последните години.

В Съединените щати растителните заместители заемат дял от 15% от общите продажби на млечни продукти.