Последните седмици на отминаващата година са времето, в което започваме да си даваме обещания за следващата: да се храним по-здравословно, да спортуваме повече, да овладеем ново умение, да намалим консумацията на алкохол, да спрем да се ядосваме, да бъдем по-добри лидери и партньори, да бъдем по-стабилни във финансово отношение.

Въпреки че е трудно човек да постигне всичко, което планира, в новогодишните обети, които даваме сами на себе си, е кодиран стремеж за самоусъвършенстване. Те могат да доведат до значителна промяна, когато си поставяме реалистични и конкретни цели. „Най-важно е да са ориентирани към постигане на нещо добро, вместо към избягване на лошото“, казва Джон С. Норкрос, професор по психология в The University of Scranton. Като един от първите учени, изследвали ритуала на новогодишните обещания преди десетилетия, той вярва, че те действително работят при правилните обстоятелства.

Новогодишните обещания са полезни поради една много важна причина: те дават важен урок за човешкия устрем към напредък, който не е нещо моментално, а въпрос на постоянство. Това се отнася за всеки аспект на живота ни, включително за финансовите ни цели.

Обещавай умно

Какви финансови обети си дават хората в най-голямата икономика на света? Миналогодишното проучване на Fidelity, озаглавено Financial Resolutions Survey, показва, че трите водещи финансови решения на американците са взаимносвързани: да спестяват повече (41%), да изплащат задълженията си (38%), да харчат по-малко (30%).

Определянето на подобни цели е чудесна отправна точка за подобряване на финансовата стабилност както за година напред, така и в дългосрочен план.

Важно е обаче да се замислим не само за спестяването и управлението на разходите, но и за един друг ключов аспект като естествено продължение на стремежа към дългосрочна финансова сигурност – инвестирането.

Да започнеш да инвестираш не означава задължително да разполагаш с голям капитал – напротив, дори малките стъпки могат да доведат до значителни резултати с времето.

За тези, които вече инвестират, новогодишните обещания пък са възможност да си поставят нови цели, да се запознаят с нови инструменти, да отделят време за подобряване на финансовите си знания.

В статия по темата за новогодишните финансови обещания, Investopedia посочва 5 стратегически решения, които всеки инвеститор трябва да следва:

1. Потърсете възможност да плащате по-малко инвестиционни такси.

2. Разширете и диверсифицирайте портфейла си.

3. Ребалансирайте редовно, за да поддържате правилното разпределение на активите.

4. Намалете данъчното натоварване върху капиталовите печалби.

5. Създайте списък с финансови цели или го актуализирайте.

Уверете се, че разпределяте бюджета си по начин, който ви позволява да живеете според предпочитания стандарт, като същевременно спестявате достатъчно за спешни случаи и за бъдещето. Сегментирайте целите си по времеви хоризонт: от краткосрочни (като купуване на нов уред), през средносрочни (като спестявания за образование на децата ви), до дългосрочни (като пенсиониране).

Благородни инвестиционни намерения

Обмисляйки финансовите си решения за следващата година, една подходяща възможност е инвестицията в активи, които исторически са доказали своята устойчивост.

Сред тях е златото, което често се разглежда като средство за запазване на стойност във времето. В периоди на геополитическа несигурност и променлив икономически климат, благородният метал се възприема като относително стабилна инвестиционна опция. В допълнение към това той може да осигури и защита срещу инфлацията.

Символ на просперитет през вековете в повечето общества по света, благородният метал неминуемо носи усещане за сигурност и стабилност. Освен това става дума за актив, който не губи блясъка си дори в новата дигитална ера.

С развитието на технологиите - и предвид логистичните особености около притежаването на кюлчета, монети и бижута – на глобалните пазари се появяват все повече гъвкави възможности за инвестиция в безналично злато през дигитални платформи.

Изборът на тази опция позволява на инвеститорите да се възползват от движенията на пазарните цени на златото без да се ангажират за съхранението и мерките за сигурност, свързани с притежаването на физическия актив.

На българския пазар вече има достъпна услуга за предпочитащите този вариант - вече от над две години всички клиенти на Банка ДСК могат да търгуват онлайн с безналично злато срещу EUR или USD, както търгуват всяка друга валута.

5 причини да инвестираме в безналично злато

1. Без такси за откриване и закриване на сметката за безналично злато: Търговията с безналично злато чрез Банка ДСК позволява на клиентите да откриват или закриват сметки без такси, с лесен достъп чрез платформата за електронно банкиране DSK Direct. Клиентите трябва да посетят клон само веднъж, за да открият сметка и да подпишат договор.

2. Сделките с безналично злато не се облагат с ДДС. Освен заплащане на месечна такса по тарифата на банката, не се заплащат допълнително такси при покупко-продажбата като надценката на банката е включена в котировката.

3. Актуализация в реално време: Котировките на златото в платформата на Банка ДСК се актуализират в реално време, което позволява на инвеститорите да вземат своевременни и информирани решения. Достъпността на платформата позволява бързи реакции на пазарните промени.

4. Достъпно решение: Търговията с безналично злато в Банка ДСК е достъпна както за индивидуални, така и за корпоративни клиенти, като минималният обем за търговия е една тройунция. Тази гъвкавост е подходяща за широк кръг от инвеститори - от опитни трейдъри до начинаещи индивидуални инвеститори.

5. Шанс за награда: В празничния и новогодишен период Банка ДСК дава възможност на клиентите си физически лица да спечелят награди, след като открият сметка в EUR или USD в офис на банката, сключат договор за търговия с безналично злато и закупят минимум една тройунция. До 31 януари 2025 г. всеки регистрирал се потребител в рамките на кампанията може да участва за награда от 150 валутни единици според валутата на сметката си.

С поглед към наближаващата 2025 година, информираната инвестиция в безналично злато, подкрепена от удобството на електронното банкиране, може да бъде чудесна част от новогодишните ни обещания.

Защото наред с нагласата да живеем по-качествено, да вървим към нови върхове, да създаваме по-ценни отношения и да спестяваме, можем да направим и стъпка към разширяване на финансовите ни хоризонти. Да инвестираме не само във временно, но и в трайно благополучие – за нас и за поколенията след нас.

Горната публикация има само информационни цели. Тя не представлява инвестиционен съвет и не трябва да се счита за оферта за покупка или продажба на активи.

Инвестициите в безналично злато са изложени на пазарен риск. Стойността на златото може да се понижи и да доведе до загуби за притежателя му. Наличностите по сметката в злато не са гарантирани от Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), както и не подлежат на компенсация от Фонда за компенсиране на инвеститорите (ФКИ).