Какъв е следващият бичи сценарий за златото?
Геополитическата несигурност, покупките от централните банки и набъбващите дефицити в САЩ и други западни държави допълнително подкрепят златото, според Commerzbank
UBS запазва бичата си прогноза за златото. Благородният метал може да достигне нови върхове през 2025 г., въпреки че годишният ръст може да бъде по-бавен от този през 2024 г., казва стратегът на UBS Investment Bank Джони Тевес.
Банката вижда възможност за увеличаване на стратегическите алокации в злато, което би трябвало да доведе до повишаване на цените. Пазарът вероятно ще остане подкрепен от покупките в официалния сектор, които продължават да са на исторически високи нива, както и от устойчивото физическо търсене, казва Тевес в доклад.
„Златните резерви на много централни банки остават малки като процент от общите активи.“
Въпреки това новият базов сценарий на UBS предвижда цените на златото да бъдат малко по-ниски - $2900 за тройунция в края на 2025 г. спрямо $3000, очаквани по-рано, за да се отчетат насрещните ветрове от по-силния долар и опасенията за потенциала за по-високи лихвени проценти на фона на повече фискални стимули в САЩ.
Златото е една от най-силно представящите се суровини през 2024 г., поставяйки последователни рекорди, преди да се оттегли след президентските избори в САЩ, когато доларът рязко поскъпна.
Златото поскъпва поради търсенето на сигурни убежища
Привлекателността на благородния метал като сигурен актив е подкрепена от ескалиращото геополитическо напрежение, особено от продължаващия конфликт между Русия и Украйна, казва пред The Wall Street Journal търговският директор на FlowCommunity Тито Якопа.
Във вторник Украйна изстреля по територията на Русия предоставени от САЩ ракети с далечен обсег на действие. Притесненията относно търговската несигурност и фискалната устойчивост на САЩ също могат да осигурят подкрепа за по-високи цени на златото, посочва Якопа.
Тази седмица Goldman Sachs прогнозира, че благородният метал ще достигне 3000 долара за тройунция до края на следващата година. Това оптимистично виждане зависи от по-голямото търсене от страна на централните банки, както и от потоците към борсово търгуваните фондове, тъй като Фед повишава лихвите.
„Тъй като аргументите в полза на златото не са намалели, по-ниското ценово равнище очевидно води до интерес към покупки“, отбелязва Commerzbank в отделен доклад.
Геополитическата несигурност, покупките от централните банки и набъбващите дефицити в САЩ и други западни държави допълнително подкрепят златото, според банката.
Подкрепа за кюлчетата оказа и отдръпването на долара, което идва след силното рали.
Тази седмица благородният метал рязко отскочи от двумесечните си дъна, като се възползва от временната слабост на долара. Но в сряда сутринта зелената валута се стабилизира, ограничавайки растежа на златото до малко под $2630 за тройунция.