Геополитиката дърпа златото надолу, но хоризонтът подсказва за обрати
Потенциалното споразумение за прекратяване на огъня между Израел и Хизбула и назначението на Бесент бяха основните фактори, допринесли за разпродажбите на метала на фона на рисковите настроения
Цените на златото изгубиха около 3%, след като новоизбраният президент Доналд Тръмп на САЩ избра Скот Бесънт за министър на финансите, а съобщенията, че Израел и Хизбула са близо до споразумение за прекратяване на огъня, също намалиха силата на метала.
Спот цените на златото се понижиха с малко над 3% до $2624 за тройунция по данни на Factset. Фючърсите върху златото на Нюйоркската стокова борса се търгуват за около $2628.
Потенциалното споразумение за прекратяване на огъня между Израел и Хизбула и назначението на Бесент бяха основните фактори, допринесли за разпродажбите на кюлчетата на фона на рисковите настроения.
В понеделник посланикът на Израел в ООН Дани Данон обяви, че Израел върви към прекратяване на огъня с Хизбула, макар да подчерта, че това „няма да стане за една нощ“ и че някои въпроси остават нерешени. Съветникът на Белия дом по националната сигурност Джон Кърби определи дискусиите по споразумението за прекратяване на огъня като „продуктивни“.
„Но нищо не е свършено, докато не се прекрати всичко“, коментира той.
Основните американски бенчмаркове се повишиха до нови рекордни стойности в понеделник, като инвеститорите възприемат Бесънт, мениджър на хедж фонд, като човек, който ще подкрепи пазара на акции.
„Изчерпването на покупките на злато също допринася за обрата в цената на кюлчетата“, казва стратегът по суровините в TD securities Даниел Гали пред CNBC. Той подчертава, че силното физическо търсене от страна на азиатските централни банки, както и от трейдърите, е намаляло значително през последните месеци.
През нощта на Шанхайската златна борса се наблюдаваха сериозни китайски продажби, посочва Гали.
“Активността при покупките на злато вероятно ще остане ограничена и от значително по-различните перспективи пред Фед, които вече не се характеризират с риск от прекалено лесна политика”, добавя стратегът.
По-високите лихвени проценти обикновено намаляват привлекателността на златото в сравнение с държавните ценни книжа - конкурентен актив, също представляващ сигурно убежище в бурни времена.
С несигурността около потенциалното въздействие на политиката на новоизбрания президент Доналд Тръмп върху ключови сектори на икономиката намаляването на лихвените проценти през декември вече не изглежда сигурно.
Вероятността Федералният резерв да понижи основния си лихвен процент по време на заседанието си на 17-18 декември възлиза на 56% според измерителя FedWatch на CME Group, което е значително по-ниско от прогнозите за 75% преди около месец.
По-силният долар също така намалява привлекателността на златото, като го прави по-скъпо за притежателите на други валути. Зелените пари се засилиха във вторник, след като Тръмп обяви предложение за 25% вносни мита за Канада и Мексико и планира да повиши тарифите с още 10% върху всички китайски стоки, влизащи в САЩ.
„Златото би трябвало да се върне към 2500, а не към 3000 долара в краткосрочен план и това движение потвърждава, че отскокът на 14 ноември беше/е заблуждаващ“, казва Ники Шийлс, ръководител на отдела за стратегии за метали в MKS Pamp.
Цените на златото спаднаха до двумесечно дъно веднага след победата на Тръмп, преди да отскочат обратно до нивата от 2700 долара.
Очаква се волатилността да продължи през следващите четири месеца, когато администрацията на Тръмп ще премине на власт и основните съобщения относно митата, позицията му по руско-украинската война ще попаднат в по-силен фокус, казва пред CNBC Робърт Екфорд, главен изпълнителен директор на Rua Gold.
Подобно на времето, когато за първи път избухна конфликтът в Близкия изток, цените на златото са склонни да реагират много рязко първоначално, преди да се коригират с течение на времето, когато икономическите фактори отново се върнат на фокус, добавя Екфорд, поддържайки тезата, че благородният метал все още ще напредва към 3000 долара през 2025 г.