Федералният резерв на САЩ разтърси пазарите с неочаквано оптимистични прогнози за движението на лихвените проценти през следващата година, което постави цените на златото под въпрос. Но някои анализатори все още виждат солидна подкрепа за благородния метал през 2025 г.

„Точковата диаграма“ на Фед - показател за перспективите на банкерите - сега предполага, че институцията ще намали лихвените проценти два пъти през 2025 г. в сравнение с четирите понижения с четвърт пункт, очаквани преди това през септември, когато на преден план бяха опасенията за отслабването на пазара на труда.

Голямото безпокойство за централната банка сега е дали политиките на новоизбрания президент Доналд Тръмп - особено заплахата му от мащабни търговски мита - ще се окажат инфлационни.

Щатският долар скочи след новините от Фед в сряда, като доларовият индекс достигна двугодишен връх, тъй като потенциалът за по-високи лихвени проценти се разглежда като фактор, стимулиращ валутата. Междувременно цените на златото, които бяха в подем и достигнаха рекордни стойности през тази година, се понижиха с 2% до най-ниското си ниво от месец насам.

Златото е широко деноминирано в долари, като по-силните зелени пари натежават върху цените на благородния метал. По-високите лихвени проценти и доходност на американските държавни ценни книжа също традиционно засилват конкуренцията за сигурния актив, като потискат търсенето на злато.

Но през последните няколко години тези взаимоотношения са „на привършване“, тъй като по-широки фактори като търсенето на злато от централните банки - особено от Китай - надделяват над движенията на долара и американските държавни ценни книжа, според Хамад Хюсеин, икономист по суровините в Capital Economics.

„Предложенията на Тръмп за мита и по-ястребово настроеният Фед наистина увеличават риска от понижение на цената на златото. При равни други условия това би довело до по-ниски цени на златото. Но ние очакваме нетрадиционните фактори да бъдат по-силни през следващата година“, казва той пред CNBC.

Според Хюсеин най-голяма роля за това играе Китай. Централната банка на втората по големина икономика в света възобнови покупките на злато, а слабите макроикономически перспективи - особено в условията на потенциално изостряне на търговската война със САЩ - стимулират търсенето на сигурни убежища сред инвеститорите. Като цяло, след избухването на войната в Украйна през 2022 г. централните банки от Полша до Индия също все повече предпочитат покупките на злато, добавя той.

В резултат на това цените на златото вероятно ще останат близо до рекордните си стойности през следващата година, смята Хюсеин.

Криптоконкуренция

Джанет Муи, ръководител на отдела за пазарни анализи в RBC Brewin Dolphin, също твърди, че цените на златото ще продължат да намират подкрепа и през следващата година.

„На границата на възможното по-ястребово настроеният Фед, по-силният щатски долар и по-високата реална доходност са негативни за златото в краткосрочен план. Това важи с особена сила след силното рали на метала през тази година и нарастващата привлекателност на криптовалутите като дигитално средство за съхранение на стойност“, казва Муи.

„Въпреки това смятаме, че някои структурни и циклични подкрепи за златото ще останат актуални“, добавя тя.

„Те включват желанието на централните банки на развиващите се пазари да увеличат дела на златото в резервите и мястото му в портфейла като хедж срещу различни макрорискове. Оставаме преференциите си към златото като диверсификатор спрямо нашата свръхпредпочитана позиция в рискови активи“

От години се водят дебати дали криптовалути като биткойн могат да заменят златото като водещ актив за „съхранение на стойност“, като скептиците твърдят, че дигиталните активи нямат стабилността на метала.

И двете имат теоретична привлекателност като убежище от по-широката геополитическа и пазарна нестабилност, макар че това не винаги се е потвърждавало за цените на криптовалутите.

Геополитическото напрежение, което навлиза в 2025 г., заедно с диверсификацията на чуждестранните резерви от централните банки и фактът, че лихвените проценти вероятно ще продължат да се понижават, създават „перфектната буря за златото“, казва пред CNBC Ева Мантей, стратег по суровините в ING.

„Въпреки отдръпването, което наблюдаваме при цените на златото след последното изявление на Фед, ние вярваме, че положителната инерция на златото ще продължи в краткосрочен и средносрочен план.“

ING смята, че през 2025 г. цените на златото ще достигнат средно $2760 за тройунция, при приблизително $2595 в момента.

„В по-дългосрочен план предложените от Тръмп политики - включително митата и по-строгият контрол върху имиграцията, които са инфлационни по своя характер - ще ограничат намаляването на лихвените проценти от страна на Федералния резерв. По-силният долар и по-строгата парична политика в крайна сметка биха могли да осигурят някои насрещни ветрове за златото“, казва тя.