Тарифите на Доналд Тръмп разтърсиха пазарите още в ранния понеделник, като доларът поскъпна, а световните акции реагираха, тъй като инвеститорите бързат да преценят как налозите ще се отразят на САЩ и най-големите им търговски партньори.

Щатският долар поскъпна с над 1,3% спрямо кошница от валути, като изпрати канадския долар на най-ниското му ниво от 2003 г. насам. Валутата на Мексико се срина с почти 3%, а еврото се понижи с 1,3%.

Азиатските акции отвориха на червено, а фючърсите върху американските компании също спаднаха рязко, като контрактите, проследяващи бенчмарка S&P 500, загубиха 2%, а за Nasdaq 100, се понижиха с 2,6%.

Европейските фючърси също падат, като индексът Euro Stoxx 50 намалява с 2,4%.

Движенията идват, след като в събота Тръмп наложи 25-процентни мита върху вноса от Мексико и Канада, с по-ниска 10-процентна такса за канадската енергия, и нови 10-процентни мита върху вноса от Китай. Той също така заплаши с подобни мерки срещу ЕС.

В публикация в Truth Social Тръмп признава, че „може би“ ще има „известна страдание“ от неговите мита. „Но... всичко това ще си струва цената, която трябва да се плати“.

Световни инвестиционни банки предупредиха, че митата ще засегнат икономиката на САЩ заедно с останалата част от света. Анализаторите на UBS и Morgan Stanley прогнозират, че ако тарифите останат, те могат да намалят наполовина растежа на реалния БВП на САЩ през тази година - с над 1 процентен пункт.

Доходността на двугодишните американски държавни ценни книжа се повиши с 0,04% до 4,23%, докато доходността на десетгодишните с 0,03% до 4,5%.

„На пазара имаше известен оптимизъм, че заплахите за митата са само за преговори, но може би се подцени решителността на администрацията на Тръмп“, казва Джейсън Луи, ръководител на отдела за стратегии за Азиатско-тихоокеанския регион в BNP Paribas, пред Financial Times.

„Най-ясната последица е по-силен долар“, казва Ерик Виноград, главен икономист в AllianceBernstein.

„Дългата позиция в долари е най-чистият и ясен израз на търговската война, която сега се води“.

„Валутите, които ще пострадат най-много, са тези, срещу които се налагат митата“, добавя Виноград, като отбелязва, че „има основание да се твърди, че капиталовият пазар ще пострада малко“.

Към момента на публикуване на статията японският експортен индекс Nikkei 225 спада с 2,8%, а Topix - с 2,4%. Южнокорейският бенчмарк Kospi губи 3,1%, а вонът е спаднал с 1,1% спрямо долара.

Хонконгският индекс Hang Seng се понижи с 0,7%, воден от спада на китайските компании, регистрирани на територията на страната. Фондовият пазар в континентален Китай е затворен до сряда.

Цените на петрола също се повишиха в ранната азиатска търговия, като международният бенчмарк суров петрол тип „Брент“ поскъпна с 0,6% до 76,13 долара за барел.

Други суровини, които се разглеждат като заместители на китайския и световния икономически растеж, спаднаха. Медта на LME се понижи с 0,7% до 9 064 долара за тон, а никелът и алуминият загубиха над 1%.

Джордж Саравелос от Deutsche Bank казва, че съобщенията за митата са били „в най-ястребския край на протекционисткия спектър, който можехме да предвидим“, и че пазарите трябва „структурно и значително да преоценят премията за риск от търговска война“.

Икономисти от Morgan Stanley отбелязват, че обявяването и въвеждането на митата е станало по-бързо от очакваното, като предупреждават, че рискът от ответна ескалация от страна на Пекин е „висок“.

Криптовалутите поевтиняха в неделя, подобно на всичко останало.

Цената на биткойна за последно се понижи със 6,5% до $93 211 по данни на Coin Metrics. Индексът CoinDesk 20, който измерва 20-те най-големи цифрови актива по пазарна капитализация, спадна с 19%. 

Етерът се срина с 20% до най-ниското си ниво от ноември насам.Въпреки че мнозина смятат, че биткойнът е хедж срещу инфлацията и несигурността в дългосрочен план, в краткосрочен план той се търгува като рисков актив - и вероятно ще реагира негативно на всяка несигурност около финансовата война, предизвикана от митата.

Инвеститорите наблюдават $90 000 като ключово ниво на подкрепа при биткойна, а някои предупреждават за още по-дълбоко отдръпване към $80 000, ако криптовалутата пробие значимо под подкрепата.Биткойнът е на около 16% от рекордната си стойност от 20 януари, която е $109 350,72.