След като декември завърши с понижение, американските акции обръщат посоката през януари. Според популярен индикатор, известен като „януарски барометър“, това предвещава добра възвръщаемост през остатъка от 2025 г.

През този месец европейските акции изпревариха другите основни световни капиталови пазари. В петък индексът Stoxx Europe 600 се повиши до рекорден връх на затваряне, с което постигна ръст от 5,6% за януари, което е най-доброто му месечно представяне от ноември 2023 г. насам.

Лондонският FTSE 100 също завърши на рекордно високо ниво в петък, с което възвръщаемостта му за годината достига 5% и отбеляза най-доброто си месечно представяне от ноември 2022 г., когато пазарите се възстановиха след злополучния „мини“ бюджет на тогавашния министър-председател Лиз Тръс два месеца по-рано. Печалбите породиха нови надежди за устойчиво съживяване на капиталовите пазари в Европа.

Но натовареният месец за пазарите завърши с изненада в петък, разкривайки притесненията за потенциалния удар върху икономиката на САЩ и финансовите пазари от митата, които се очаква да бъдат официално наложени от президента Доналд Тръмп в събота.

Акциите имаха силен старт на тъговския ден в петък, но се препънаха привечер, след като Белият дом потвърди плановете си за налагане на 25% мита върху вноса от Канада и Мексико и 10% мита върху стоки от Китай.

Това противоречи на продължителните очаквания на Уолстрийт, че Тръмп ще използва тарифните си заплахи само като начален залп в преговорите - очаквания, които отчасти бяха подхранвани от новинарските заглавия, изтъкващи по-постепенен подход, пише MarketWatch.

Съобщението за митата дойде в края на месеца, който някои определиха като трескав за пазарите. Встъпването в длъжност на Тръмп, краткотрайният скок в доходността на държавните ценни книжа, първият инцидент с вътрешна авиация в САЩ от 16 години насам и внезапната поява на китайския модел за изкуствен интелект DeepSeek бяха само някои от акцентите.

Само в понеделник американските акции изтриха стойност над 1 трилион долара, като пазарната капитализация на Nvidia се срина с близо 600 млрд. долара - най-голямото унищожаване на стойност за отделна акция в историята. Внезапната поява на DeepSeek и повдигнатите от нея въпроси относно разходите на американските компании за изкуствен интелект бяха широко обвинявани за катализирането на разпродажбите.

По-късно през седмицата Федералният резерв взе решение да спре кампанията си за намаляване на лихвените проценти, без да даде НИКАКВА информация за това кога може да се случи следващият му ход - или какъв ще бъде той. И макар че последният сезон на тримесечните корпоративни отчети започна силно, имаше и няколко забележителни разочарования, включително отчета на Microsoft.

„Януари беше дълъг месец от гледна точка на инвеститорите“, казва Марк Гибънс, инвестиционен стратег в BOK Financial, пред MarketWatch.

Вместо да си отдъхнат от действията, инвеститорите се опитваха да предвидят евентуалните удари от митата на Тръмп. Брад Сетсър, икономист и старши сътрудник в Съвета за международни отношения, пише в X, че новите налози могат да предизвикат „огромен шок“ за икономиката.

Според изчисленията на Сетсър въздействието на тези мита ще бъде два пъти по-голямо от наложените на Китай през целия първи мандат на Тръмп.

Възможно е последният кръг налози да влезе в сила наведнъж, вместо да бъде въведен постепенно. Досега плановете на администрацията бяха бегли и накъсани. Запитана за евентуално освобождаване на вноса на суров петрол, прессекретарят на Белия дом Каролин Ливит заяви пред репортери, че ще трябва да изчакат до събота, за да научат повече. Ето ни тук в очакване.

Данните на Сетсър изключват потенциалното въздействие на ответните мерки на Канада, Мексико и Китай. Канадската Кристия Фрийланд, кандидат за наследник на Джъстин Трюдо като лидер на Либералната партия, коментира в X, че Канада трябва да отговори „долар за долар - като се започне със 100% мита върху всички автомобили Tesla и американското вино, бира и спиртни напитки“.

Барометър за януари

Има една стара поговорка на Уолстрийт - Какъвто е януари, такава е и годината.

Януарският барометър, разработен за пръв път от създателя на Stock Trader's Almanac Йейл Хърш в началото на 70-те години на миналия век, се опитва да кодифицира тази връзка с данни.

Данните на Dow Jones от 1928 г. насам показват, че когато S&P 500 завършва януари на зелено, той продължава да се покачва в 79% от случаите.

През януари S&P 500 напредва 2,7%, което е най-силният му старт на календарна година от 2023 г. насам, според Dow Jones Market Data. Но някои твърдят, че инвеститорите трябва да приемат подобни технически показатели със зрънце сол.

Юриен Тимър, директор „Глобално макро“ във Fidelity Investments, казва пред MarketWatch, че макар връзката между положителния януари и положителната календарна година да е валидна, същото може да се каже за почти всеки друг месец.

„По същество пазарите са склонни към тенденции, особено във възходяща посока“, посочва Тимър. „Така че, когато януари е възходящ, това просто ви казва, че пазарът има инерция.“

Синът на Йейл Хърш, Джефри, настоящ редактор на Stock Trader's Almanac, оспорва това. Той твърди, че януарският барометър съществува благодарение на 20-ата поправка към Конституцията на САЩ, известна като „Lame Duck“, която е приета през 1933 г.

Той прилага данни, потвърждаващи, че от 1938 г. насам връзката между положителния януари и останалата част от годината е по-силна от всеки друг месец. Връзката между 12-месечната възвръщаемост и останалите месеци се оказва почти толкова силна и за април и декември. Но Хирш поставя под въпрос дали тези други зависимости биха имали някаква реална полза за инвеститорите.

„Получаването на сигнал през април, когато годината е на една трета от края си, не ви носи нищо добро“, казва той пред MarketWatch. Със сигурност е имало изключения, при които януарският барометър не е издържал. Едно от тях се откроява през 2018 г.

През януари тази година акциите се повишиха, като S&P 500 печели цели 5,6%. Но в крайна сметка индексът завършва годината със спад от 6,2%, според данни на FactSet, след като нарастващата доходност по облигациите предизвика паника на Уолстрийт в края на годината.

2018 г. e и годината, в която Тръмп дава началото на търговската си война с Китай по време на първия си мандат. Някои стратези обвиняват свързаните с търговията сътресения, че са допринесли за несполуките на пазара, въпреки че почти сигурно и други фактори са изиграли роля.

Американските акции завършиха с понижение в петък. S&P 500 се понижи с 0,5%, а Nasdaq - с 0,3%. Промишленият индекс Dow Jones загуби 0,8%.

И трите индекса завършиха с повишение през месеца.