Денят, в който DeepSeek обърна Уолстрийт с главата надолу
Кървавата баня в понеделник в Nvidia и други свързани с AI компании изтри около 1 трилион долара от стойността на фондовия пазар в САЩ
![Денят, в който DeepSeek обърна Уолстрийт с главата надолу](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/25032024/89836f14-6b6c-401e-9aea-624f602e44ae.jpg?operations=crop(402:561:3866:2509)&format=webp)
![profit.bg](https://new.sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/21022024/8438a9c2-0e0b-4b69-a697-babaa3db07a2.png?operations=autocrop(512:512))
В продължение на две години убеждението на пазарите, че възходът на изкуствения интелект ще постави началото на нова ера на растеж на производителността, подхранва трилиони долари печалби на фондовия пазар.
Американският дизайнер Nvidia е в авангарда на този напредък. Уолстрийт възприе компанията като почти непробиваема срещу конкуренцията с предлаганите от нея високотехнологични чипове. Бързият ѝ растеж и неочакваната печалба тласна нагоре и други технологични играчи в сектора на полупроводниците, а индексът Nasdaq Composite записваше рекорд след рекорд, като замаяните инвеститори очакваха повече от същото в бъдеще, пише The Wall Street Journal.
В понеделник настроенията се влошиха. Tъмна сила в областта на изкуствения интелект се появи от Китай. DeepSeek разтърси големите технологични акции, водени от спад с почти 600 милиарда долара на Nvidia, която миналата седмица беше най-ценната компания в света. Падането на Nvidia отбеляза най-голямата еднодневна загуба на пазарна стойност на публична компания.
Миналата седмица китайският стартъп DeepSeek пусна AI модел, който изглежда се представя наравно с авангарден аналог от OpenAI, американската компания в сърцето на манията по AI. Обратът е в това, че DeepSeek е имал нужда от много по-малко изчислителна мощност. Т.е. AI моделите на бъдещето може да не изискват толкова много чипове от висок клас като тези на Nvidia.
„Това е нещо като класика в нашата индустрия“, казва главният изпълнителен директор на Salesforce Марк Беньоф. „Пионерите не са тези, които в крайна сметка стават победители.“
Тази "класика" преобърна Уолстрийт с главата надолу в понеделник. Акциите на Nvidia паднаха със 17% до най-ниското си ниво от октомври. Акциите на Broadcom и Micron Technology изтриха над 10%. Технологичният сектор на S&P 500 загуби 5,6%, което е най-лошият му еднодневен спад от повече от четири години. Като цяло кървавата баня в понеделник изтри около 1 трилион долара от стойността на фондовия пазар, според пазарните данни на Dow Jones.
Nvidia е изправена пред най-голямата заплаха, откакто продажбите на нейните чипове рязко скочиха по време на бума на AI преди две години. Производителят на чипове записа над 63 милиарда долара печалби през последните си четири тримесечия, което го направи една от най-печелившите компании на всички времена. Акциите му са скочили с осем пъти от края на 2022 г.
От своя страна Nvidia похвали напредъка на DeepSeek и посочи, че силното бъдещо търсене на нейните продукти ще остане. Внедряването на AI модели „изисква значителен брой графични процесори на Nvidia и високопроизводителна мрежа“, заяви компанията.
Много инвеститори се бяха хванали за идеята, че AI ще отприщи вълна от производителност в икономиката, като същевременно ще осигури непрекъснати печалби на шепа технологични гиганти.
Някои от тях казват, че сривът в понеделник разкрива дълбоката уязвимост на пазара.
„Трудно е да се разбере как точно ще се правят пари от AI“, коментира пред WSJ Майк Огборн, основател на Ogborne Capital Management, компания фирма за хедж фондове в Сан Франциско, която ръководи позиция в Nvidia. „Това може да е първият ден на много повече болка.“
Какво е DeepSeek?
DeepSeek е плод на въображението на Лианг Уенфън, китайски технолог, който управлява High-Flyer - хедж фонд на стойност 8 милиарда долара. Той се впуска стремглаво в бизнеса с усъвършенствани AI системи преди около две години, когато създава DeepSeek и си поставя за цел да се конкурира с най-големите и най-добре финансирани стартиращи AI компании в света.
Доскоро обаче DeepSeek беше доста под радара. Ръководителите присъстваха на годишната конференция на Nvidia в Сан Хосе, като компанията беше сред големите ранни купувачи на чипове на Nvidia в Китай. Дори след като експортните ограничения в САЩ възпряха способността му да внася най-модерните чипове на Nvidia, компанията купи по-малко модерни чипове, които ръководеният от Дженсън Хуанг играч разработи специално за китайския пазар.
Големият момент за DeepSeek дойде със скорошното пускане на неговия модел „R1“, който заслепи много потребители на неговото приложение със способността си да разсъждава върху трудни проблеми по начини, които се съревноваваха – а някои казват и че надминават – възможностите на OpenAI. Приложението на компанията бързо стана най-популярното в App Store на Apple.
Въпреки шума, някои експерти от индустрията на чиповете не вярват, че DeepSeek ще измести досегашните производители на AI. Те отричат и твърденията му, че се нуждае от малки количества изчислителна мощност за създаване на мощни AI модели. Т.е. - бизнесът на Nvidia не е обречен.
В публикация в X главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман нарече R1 „впечатляващ модел, особено по отношение на цената“. Той също така каза, че е ободряващо да има нов конкурент.
Президентът Доналд Тръмп каза, че пускането на евтин китайски AI модел трябва да се разглежда като сигнал за събуждане за американските индустрии.
Други обаче са наистина впечатлени.
Дан Клиъри, базиран в Ню Йорк основател на PromptHub, стартираща компания, която помага на потребителите да подобрят заявките си към системите с изкуствен интелект, коментира, че е дал на R1 на DeepSeek математически проблем, който той е решил за около четири минути – три минути по-бързо от o1 на OpenAI.
„Това е първият наистина добър разсъждаващ модел извън OpenAI, както и първият много добър модел от Китай”, коментира той, цитиран от WSJ. DeepSeek ще бъде достъпен на платформата на PromptHub през следващите дни.
Според някои оценки DeepSeek е имал нужда от чипове на стойност едва около 5 милиона долара, за да обучи един от по-ранните си модели. Тази сметка обаче пренебрегва разходите за изследванията и експериментите, вложени в разработката му, казват анализатори на Bernstein Research. Не е ясно колко изчислителна мощност използва DeepSeek за по-усъвършенствания модел R1.
По този повод основателят на института INSAIT у нас проф. Мартин Вечев също написа в коментар в социалните мрежи, че цената от 5-6 милиона долара за обучение на модела на DeepSeek е подвеждаща. „Тя идва от твърдението, че са използвани 2048 H800 карти за едно обучение, което по пазарни цени е горе долу 5-6 милиона долара. Развитието на такъв модел обаче изисква много пъти да се проведе това обучение, а също и много други експерименти. Тоест, цената е много пъти над това, без да говорим за събирането на данните и други неща, процес който може да е много скъп“, пише проф. Вечев. Целият му коментар е тук:
Светлата страна
Тъй като DeepSeek направи своите изследвания и резултати публични, други компании, работещи върху инструменти за изкуствен интелект също могат да ги възприемат, потенциално проправяйки пътя за подобряване на други модели, вместо да представляват пряка заплаха за тях. Ако DeepSeek наистина доставя своя модел евтино, прекъсването на съществуващата търговия с акции на AI компании може да бъде дълбоко. Но напредъкът може да е добра новина в по-широк план, каза Джоузеф Амато, главен инвестиционен директор в Neuberger Berman.
„Ако можете да инвестирате по-малко, за да разработите мощен модел, който има по-голямо разпространение и употреба, защото разходите са по-ниски, това трябва да е нещо добро за по-широката икономика, за всички компании, които използват AI“, казва той пред WSJ.
Прекомерно изобилие
Покачването на акциите на Nvidia и други свързани с AI компании беше белязано от спекулации на пазарите. След хитовия отчет за печалбите на Nvidia в началото на 2023 г. инвеститорите, както индивидуални, така и големи институционални, се втурнаха към акциите в AI сектора, борейки се за част от печалбите.
Американските технологични взаимни и борсово търгувани фондове привлякоха 23 милиарда долара нетни потоци през 2024 г. - най-голямото годишно привличане от 2000 г. насам, когато балонът на dot-com пукна, според данни на Morningstar Direct. Седемте най-големи компании в S&P 500 наскоро съставляваха 34% от пазарната капитализация на индекса - най-високата от 1980 г., според данните на Goldman Sachs Само Nvidia представляваше 6,8% от S&P 500 в петък, според пазарните данни на Dow Jones.
Компанията е допринесла с почти една четвърт от общата възвръщаемост на индекса през 2024 г. Някои инвеститори казват, че изобилието около търговията с изкуствен интелект просто е отишло твърде далеч и се е дължало на внезапен обрат, като този, който разтърси пазарите в понеделник. Те се позиционират за продължителен спад и предупреждават, че пренаселената търговия с AI може да продължи да се разпада, посочва WSJ.
„Това е прекъсване на целия разказ, че тази малка група от компании ще контролира AI напредъка за години и години напред“, коментира Роб Арнот, основател на компанията за управление на активи Research Affiliates, който предупреждава за прекомерно изобилие около AI и е сред експертите, които отдавна твърдят, че огромното влияние на няколко големи компании прави същата тази групата по-уязвима от всякога.
Докато дневният спад на акциите на Nvidia и спадовете на други технологични акции дръпнаха S&P 500 рязко надолу, по-голямата част от акциите в индекса се повишиха за деня. Dow Jones Industrial Average добави 0,7%, или около 289 пункта, след като акциите на сините чипове от Johnson & Johnson до Apple, от Coca-Cola до Nike се повишиха.
Притеснения за пазарен балон
Две години на почти безмилостни печалби на фондовия пазар предизвикаха многобройни призиви, че пазарите са на ръба на балон.
Една причина? Популярността на спекулативните борсово търгувани фондове, които използват ливъридж или пари назаем, за да увеличат възвръщаемостта на своите базови активи, нарасна. Активите в такива фондове са нараснали до 100 милиарда долара от около 60 милиарда долара в края на 2022 г., според Morningstar.
Действията на пазара в понеделник подчертаха опасностите от притежаването на такива средства. Direxion ETF за 10 милиарда долара, който има за цел да утрои експозицията към индекс на производители на чипове, спадна с 23%, заличавайки всичките си печалби от края на 2023 г. А фондът GraniteShares, който има за цел да удвои дневната възвръщаемост на акциите на Nvidia, се срина с 34% - най-лошият ден в историята му.
Ръстът на средствата с ливъридж породи опасения, че самите фондове допринасят за скоростта на движенията на основните акции, които проследяват. За да запазят рекламираната си експозиция, фондовете стават продавачи на акциите, които проследяват в дните на спад, и купувачи в дните на нарастване, когато балансират отново.
На фона на всичко това стратегът на Research Affiliates Роб Арнот казва, че вижда ехо от еуфорията около появата на интернет в днешната лудост. „Точно като биволи в равнината, човешките същества са стадо“, коментира той. „Влияем се от разказите около нас. Ето как се оформят балончетата.“