Mъск vs Aлтман: Когато AI революцията се сблъска с човешкото его
Конфликтът между две от водещите фигури в областта на изкуствения интелект започва около 2018 г., три години след като двамата помогнаха за основаването на OpenAI
Враждата между Илон Мъск и Сам Алтман датира от години - тя е съдебна и преди всичко лична. Или поне преди е била такава. Сега Мъск държи краката на Алтман в огъня заради колебливата му лоялност към президента Доналд Тръмп.
Лошата кръв между две от водещите фигури в областта на изкуствения интелект започва около 2018 г., три години след като двамата помогнаха за основаването на OpenAI, която Алтман все още ръководи (въпреки че за кратко беше отстранен през 2023 г.).
Мъск, главният изпълнителен директор на Tesla и най-богатият човек в света, по-късно напусна OpenAI и многократно заведе съдебни дела, за да спре нея и плановете на Алтман да я превърне в предприятие с цел печалба.
Дори и след всичко това, когато критиците изразяват опасения за етиката във връзка с новата роля на Мъск като вездесъщ главен съветник на Тръмп, Алтман отказа да налива масло в огъня.
„Може да се окаже, че греша, но вярвам доста силно, че Илон ще постъпи правилно“, каза Алтман на срещата на върха DealBook на The New York Times миналия месец.
„Би било дълбоко неамериканско да използваш политическата власт, до степента, в която Илон я има, за да навредиш на конкурентите си и да облагодетелстваш собствения си бизнес.“
Въпреки силните взаимоотношения на Мъск с новоизбрания президент и собствената му компания за изкуствен интелект xAI на стойност 50 млрд. долара, Тръмп работи именно с OpenAI на Алтман, за да обяви големи нови инвестиции в първия си пълен ден на поста. И именно Алтман беше този, когото Тръмп нарече „досегашният водещ експерт въз основа на всичко, което прочетох“ по време на пресконференцията във вторник, на която обяви така наречения проект Stargate.
Това е сътрудничество между OpenAI, Oracle, SoftBank и други компании за инвестиране на $500 млрд. в американска инфраструктура за изкуствен интелект през следващите четири години. Проектът започва с разгръщане и изграждане на съоръжение в Тексас на стойност 100 млрд. долара.
Мъск не е съгласен с това.
Съобщението във вторник даде началото на вълна от публични нападки от страна на най-богатия човек на света, който хвърли обвинения, че SoftBank има осигурени по-малко от 10 млрд. долара и че партньорите „всъщност нямат пари“. Той беше по-благосклонен към Сатя Надела от Microsoft, който оповести публично ангажимента на своята компания за 80 млрд. долара.
Алтман отвърна на удара в сряда, казвайки:
„Осъзнавам, че това, което е чудесно за страната, не винаги е оптимално за вашите компании, но в новата ви роля се надявам, че най-вече ще поставяте Америка на първо място“, повтаряйки слогана на Тръмп.
Това подразни активния коментатор Мъск.
Чрез акаунта си в X той публикува и препубликува порой от нападки срещу Алтман, наричайки го „измамник“, привлече вниманието към предишните му критики към Тръмп и отвори път на други да последват примера му.
Самият Тръмп се намеси в четвъртък. Запитан дали е притеснен от критиките на Мъск към сделката по проекта Stargate, Тръмп посочи, че не е особено смутен.
„Той мрази един от хората в сделката“, каза президентът.
„Хората в сделката са много, много умни хора. Но Илон мрази един от тях.“
Преди да се обърне в полза на Тръмп, Алтман беше известен като донор на демократите. Само през 2020 г. той е дарил поне 600 000 долара за продемократични и прогресивни усилия. Републиканците, включително Мъск и блогърът Майк Чернович, изтъкват негови предишни туитове, противопоставящи се на Тръмп, още от октомври 2016 г.
„Сам Алтман е крайно ляв радикал, който похарчи несметни суми пари, за да спъне Тръмп, и подкрепи превратаджиите“, пише Чернович, обвинявайки го, че работи с Рийд Хофман, съосновател на LinkedIn и друг голям донор на демократите.
Докато предишните президенти са били донякъде склонни да работят с политически съперници или врагове, Тръмп винаги е поставял по-голям акцент върху лоялността, пише Quartz.
Именно това подтикна големите технологични изпълнителни директори бързо да направят дарения за фонда за встъпването му в длъжност, да го посрещнат с вино и храна в имението му „Мар-а-Лаго“, а TikTok да се поклони пред него, докато Тръмп отлагаше забраната за дейност в САЩ.
Това също така отвори вратите за Meta и главния изпълнителен директор Марк Зъкърбърг да направят редица промени, които да се харесат на новата администрация и нейните съюзници.
Според Стив Банън, бивш главен съветник на Тръмп, който остава неформален лидер на неговото движение MAGA, „олигарсите на държавата на апартейда в Силициевата долина“ са променили лоялността си, след като стана ясно, че Тръмп ще спечели президентските избори.
„Те са разбити в момента“, казва той пред NPR за „технофеодалните“ лидери на технологичния свят.
Алтман признава, че възгледите му се променят, като навремето е написал пост в блога си, в който нарича Тръмп „прав за някои важни неща“, но критикува неговия „расизъм, женомразство и конспиративни теории“ и сравнява възхода му с този на нацизма в Германия преди Втората световна война.
„Наблюдавайки по-внимателно напоследък, наистина промених гледната си точка за него (съжалявам, че не се замислих повече и определено попаднах в капана на npc)“, пише Алтман, визирайки вид персонаж от видеоигра, който няма свободна воля.
„Няма да съм съгласен с него за всичко, но мисля, че той ще бъде невероятен за страната в много отношения!“ - добавя той.