Когато става въпрос за големи технологични компании, Oracle едва ли се води “малка”. Но 47-годишният софтуерен титан все още трябва да играе умело, когато става въпрос за изключително скъпата игра на изкуствен интелект.

Подходът му пролича при високопрофилното съобщение за проекта Stargate, който има за цел да инвестира 500 млрд. долара през следващите четири години, за да изгради нова инфраструктура за изкуствен интелект за OpenAI.

Oracle беше посочена като инвеститор в акции и „ключов първоначален технологичен партньор“ за проекта, а основателят и председател Лари Елисън се присъедини към Сам Алтман от OpenAI и главния изпълнителен директор на SoftBank Масайоши Сон във вторник в Белия дом за обявяването.

Елисън отбеляза във вторник, че изграждането на първоначалния център за данни вече е започнало в Тексас. По-малко ясно е откъде ще дойде тази зашеметяваща сума пари, пише The Wall Street Journal.

OpenAI заяви, че 100 млрд. долара се разполагат незабавно, но това е над два пъти повече от общия размер на наличните парични средства на Oracle и Softbank. Илон Мъск, подкрепящ собствения си проект за изкуствен интелект, използва своята социална мрежа X, за да изрази съмнения относно финансовата подкрепа за Stargate.

Oracle е увеличила значително инвестициите си в изкуствен интелект, като общите годишни капиталови разходи вече наближават $11 млрд. годишно в сравнение със средно $5,5 млрд. през последните четири финансови години.

Цената на акциите на Oracle скочи с 14% през последните два дни, откакто бе съобщено за Stargate, така че Уолстрийт не изглежда страшно загрижен за това кой ще плати сметката в този момент. Вместо това анализаторите отбелязват, че важната роля на компанията в проекта затвърждава позицията на нейното облачно звено, известно като OCI, като важна сила в захранването на AI.

„Смятаме, че това е победа за Oracle, ако не поради друга причина, то затвърждавайки значението на OCI в бъдещето на изкуствения интелект“, пише в доклад на анализаторът от Deutsche Bank Брад Зелник.

„Ясно е, че фундаменталното въздействие от Stargate предстои да се види, но съобщението напомня, че Oracle е добре позиционирана да бъде основен играч в изграждането на AI инфраструктурата“, посочва Кърк Матерн от Evercore ISI.

Все пак, макар че пазарната капитализация на Oracle от 500 млрд. долара я прави най-голямата технологична компания в S&P 500, която не е оценена на над 1 трилион долара - тя все още трябва да се конкурира с по-големи играчи с много по-силна покупателна способност.

Дори наскоро увеличените капиталови разходи на компанията са малка част от 236,5 млрд. долара, които Microsoft, Amazon, Alphabet - майка на Google, и Meta се очаква да похарчат заедно през 2024 г., според Visible Alpha.

Oracle е единствената от тези пет компании, чийто дълг надвишава общия размер на паричните ѝ средства, а годишният свободен паричен поток възлиза на 9,5 млрд. долара за 12-месечния период, приключил през ноември.

За сравнение, според консенсусните данни на анализаторите от FactSet конкурентът Microsoft е генерирал малко над 70 млрд. долара свободен паричен поток през миналата година.

Анализаторите твърдят, че уникалният подход на Oracle към центровете за данни ѝ позволява да се конкурира ефективно с доста по-заможните гиганти. Марк Мърдлър от Bernstein казва, че компанията наема голяма част от имотите си в центровете за данни, вместо да ги купува, и че конфигурира оборудването си, за да направи тези пространства по-малки и да повиши ефективността на работата им.

В доклад от миналия месец Мърдлър отбелязва, че „по-малките площи позволяват на Oracle да съобразява капиталовите си разходи с потреблението на клиентите и по този начин с приходите, тъй като може да се разширява според нуждите си“.

Той изчислява, че подходът на Oracle ѝпозволява да отделя много по-голяма част от капиталовите си разходи за придобиване на компютърно оборудване в сравнение с много по-прахосващия Microsoft.

Oracle прогнозира силен растеж за следващите години. Акциите на компанията сега се оценяват на над 28 пъти прогнозната печалба - ниво, наблюдавано за последен път по време на първоначалния дотком бум.

Но това все още е ниска цена в сравнение с най-големите ѝ конкуренти в облака Microsoft и Amazon, както и за компания, която е в отлична позиция с новата администрация. Президентът Тръмп дори използва случая във вторник, за да изрази подкрепата си за идеята Елисън да купи TikTok. Получаването на все по-голямо парче от баницата с изкуствен интелект обаче е това, което наистина ще накара инвеститорите на Oracle да танцуват.