Илон Мъск е скептичен към новия проект Stargate. Ето защо може да е прав
„Те всъщност нямат парите“, написа Мъск в своята социална платформа X, в отговор на публикация на OpenAI за новата инициатива
Илон Мъск изрази скептично отношение към Stargate – проектът за съвместно предприятие за изкуствен интелект, което включва опонента му Сам Алтман с ръководената от него компания OpenAI.
В рядък случай той може да е прав, пише MarketWatch.
Във вторник Доналд Тръмп обяви голяма инвестиция в инфраструктура за изкуствен интелект, в рамките на която OpenAI, Oracle, SoftBank Group и MGX ще участват в създаване на съвместно предприятие, наречено Stargate. То ще се фокусира върху центрове за данни и други инфраструктурни проекти.
Часове след като Тръмп представи мащабния проект в Белия дом, изпълнителният директор на Tesla и SpaceX Илон Мъск подложи на съмнение намерението на технологичните компании да инвестират 500 млрд. долара в начинанието.
„Те всъщност нямат парите“, написа Мъск в своята социална платформа X, в отговор на публикация на OpenAI за новата инициатива.
"Искрено уважавам вашите постижения и смятам, че вие сте най-вдъхновяващият предприемач на нашето време", заяви главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Aлтман в отговор на Мъск, като не отговори на съмненията му относно финансирането на проекта.
Малко по-късно Мъск препубликува изображение на лула за пушене на наркотик към която имаше публикация, която гласеше: „Изтекло изображение на изследователския инструмент на OpenAI, използван, за да излезе с числото си от 500 милиарда долара за Stargate“.
Алтман отвърна, като каза: „Осъзнавам, че това, което е страхотно за страната, не винаги е това, което е оптимално за вашите компании, но в новата ви роля се надявам, че ще поставите Америка на първо място.“
Мъск, който ръководи новосъздаденото Министерство за правителствена ефективност в администрацията на Тръмп (Department of Government Efficiency – DOGE), има напрегнати отношения с Aлтман. През 2024 г. той заведе дело срещу него и OpenAI за това, че стартъпът е изоставил първоначалната си мисия за разработване на изкуствен интелект в полза на човечеството.
Мъск освен това е основател на конкурентна компания за изкуствен интелект, наречена xAI, и това може да обясни защо той е язвителен към Stargate – въпреки близостта си с Тръмп.
Извън този конфликт обаче има основателна причина, поради която инвеститорите трябва да приемат големите инвестиционни числа зад Stargate скептично. Политиците обичат да рекламират огромни проекти, обещавайки по-големи инвестиции и повече работни места, но те не винаги се изпълняват така, както са фактурирани, коментира MarketWatch.
Тръмп трябва да е запознат с това. По време на първия му мандат Foxconn обеща да построи фабрика за 10 милиарда долара в Уисконсин, която Тръмп рекламира като част от план за съживяване на производството в САЩ. Но тайванският производител на устройствата на Apple в крайна сметка драстично намали тези планове. Reuters съобщи през 2021 г., че Foxconn е решил да инвестира само 672 милиона долара и е намалил броя на новите работни места до 1454 - далеч от първоначалните 13 000, обещани през 2017 г. Сега във фабриката работят около 1000 души, изграждащи сървъри за данни, според Wisconsin Public Radio.
Имаше и Закон за чиповете на САЩ при президента Джо Байдън, който разреши отпускането на 280 милиарда долара за нови заводи за полупроводници в САЩ, но някои от новите съоръжения, свързани с тази програма, бяха засегнати от забавяне на строителството, изправени пред недостиг на работна ръка и регулаторни пречки.
За Stargate се твърди, че неговата инфраструктура ще създаде „стотици хиляди работни места“. Но при разговорите си с анализатори на Уолстрийт, съоснователят на Oracle и главен технологичен директор Лари Елисън често рекламира автономната база данни на Oracle, автономните функции на нейните облачни услуги и ниските разходи за труд. Така че, ако прогнозите са за изграждане на центрове за данни, тези работни места ще изчезнат след завършването на заводите. И ако много работни места по някакъв начин ще бъдат създадени чрез подобряване на AI инфраструктурата, компаниите пренебрегват какви работни места в други индустрии ще бъдат загубени, коментира MarketWatch.
OpenAI може да се окаже най-големият печеливш от всички, тъй като създателят на ChatGPT би използвал центрове за данни, изградени от Oracle, за да обучава все повече данни и да изпълни дългосрочната цел на главния изпълнителен директор Сам Алтман за AGI (изкуствен общ интелект), който съответства на или надминава човешкия интелигентност.
Инвеститорите трябва да се запитат също така какво имат предвид привържениците на начинанието, като обявяват, че Stargate ще стимулира „повторната индустриализация на Съединените щати“. Изграждането на 10 големи центъра за данни в Тексас за обучение на големи езикови модели и след това изпълнението на тези модели изглежда е от полза за една компания – OpenAI – и нейните доставчици на хардуер и софтуер, а не за останалата индустриална икономика на САЩ.
Въпреки това акциите на компаниите, които доставят хардуер и софтуер, се повишиха в сряда след новините, особено тези на Nvidia, Oracle, ARM и водещия инвеститор Softbank.
Сигнал ли е Stargate за задълбочаващо се напрежение между OpenAI и Microsoft?
Обявяването на Stargate има и друг нюанс, засягащ най-големия инвеститор в управляваната от Алтман компания.
През месеците, предшестващи обявяването новия грандиозен проект, OpenAI и Microsoft са се пазарили какво да правят с очевидно ненаситния апетит на OpenAI за изчислителна мощ на фона на твърдението, че гигантът не може да го изпълни, въпреки че споразумението им не позволява на стартъпа лесно да премине към други доставчици, пише The Wall Street Journal, цитирайки свои източници.
OpenAI почти изцяло разчита на Microsoft, за да му предостави центровете за данни, от които се нуждае, за да изгради и управлява своя усъвършенстван софтуер за изкуствен интелект. Това е част от споразумението им, откакто гигантът инвестира в стартъпа за първи път през 2019 г. С успеха на ChatGPT нуждата на OpenAI от изчислителна мощ нараства. Неговите ръководители казват, че прекратяването на изключителния облачен договор с Microsoft може да бъде от решаващо значение за конкурирането с други разработчици на AI, които нямат същите ограничения.
Подобно на други технологични гиганти, Microsoft бързо увеличи инвестициите си в AI инфраструктура и наскоро заяви, че ще похарчи 80 милиарда долара за AI центрове за данни през текущата си фискална година. Но компанията има и други клиенти и партньори освен OpenAI.
Междувременно OpenAI иска Microsoft да му позволи да получи облачни услуги и от други гиганти, сред които Google. Microsoft обаче настоява, че това би било нарушение на споразумението за изключителност. Алтман се оплаква, че Microsoft нарушава споразумението, като не му предоставя достатъчно капацитет в центъра за данни, казват източниците на WSJ.
Подробностите за структурата и финансирането на Stargate все още не са ясни. Ако бъде изградена дори част от обявената инфраструктура, това може да даде конкурентно предимство на OpenAI. За Microsoft Stargate може да означава, че има по-малко влияние върху партньора си.
Алтман обаче твърди, че отношенията му с най-големия му поддръжник остават добри.
Microsoft също заяви, че връзката между двете компании все още е силна. В собствено съобщение, съвпадащо с пускането на Stargate, компанията каза, че отношенията му с OpenAI ще останат същите.
Гигантът е инвестирал близо 14 милиарда долара в OpenAI от 2019 г. насам, което го прави най-големият инвеститор в стартъпа досега. OpenAI е основен клиент за облачния бизнес на Microsoft Azure, технологията на стартъпа е гръбнакът на по-широката AI стратегия на Надела.
Въпреки това Microsoft се диверсифицира от OpenAI. Той инвестира във френския конкурент Mistral AI и предлага моделите Llama на Meta на Azure. Миналата година Microsoft включи модели от съперника на OpenAI Anthropic в своя популярен помощник за кодиране на AI GitHub Copilot.