Никога не е твърде рано или твърде късно да започнете да инвестирате, тъй като акциите отдавна помагат за натрупване на богатство с течение на времето. Важно е да се отбележи, че не са необходими много пари, за да стартирате. Така че независимо дали разполагате със 100, 1000 или $100 000, класация на Motley Fool подрежда три технологични акции, които са добро място за начало.

Nvidia

Nvidia е най-охраненото дете на бума на изкуствения интелект, тъй като нейните графични процесори се превърнаха в гръбнака на AI инфраструктурата. Макар че първоначално са създадени за ускоряване на графичното рендиране във видеоигрите, бързите скорости на обработка на графичните процесори се оказват много ценни при задачи, които изискват много бърза и мощна изчислителна мощност. В резултат на това чиповете на компанията сега са основният компонент, използван за обучение на AI модели.

Макар Advanced Micro Devices да е конкурент в това пространство, Nvidia е разработила широка крепостна стена чрез своята софтуерна платформа CUDA. Тя беше създадена, за да позволи програмирането на графичните процесори на Nvidia за задачи, различни от графично изобразяване, и поради това разработчиците са се научили да програмират процесори, използвайки тази софтуерна платформа. Това включва обучение и изводи за изкуствен интелект много преди той да стане масов, както е днес.

В годините след създаването на CUDA Nvidia продължава да развива платформата, като добавя специфични за AI набори от инструменти и микробиблиотеки. Въпреки че AMD има собствена софтуерна платформа, тази на Nvidia се счита за по-добра, което е довело до приблизително 90% пазарен дял на компанията в областта на графичните процесори.

Занапред Nvidia има големи възможности, тъй като компаниите продължават да се надпреварват да създават все по-добри модели на изкуствен интелект. Тези модели се нуждаят от все повече графични процесори, на които да бъдат обучавани, за да напредват.

Акциите на Nvidia се намират в невероятна печеливша серия. С последния им ръст компанията официално достигна нов връх, като акциите са се повишили с 208% само за последната година. Макар че в краткосрочен план те могат да бъдат нестабилни в зависимост от това дали показаното на CES тази вечер ще оправдае очакванията, дългосрочната перспектива остава обещаваща.

Миналия петък Microsoft сподели публикация в блога си, в която очертава плановете си да похарчи около 80 млрд. долара за изграждане на центрове за данни с изкуствен интелект през финансовата си година 2025. За сравнение, през 2024 г. софтуерният гигант е похарчил общо 53 млрд. долара за капиталови разходи. Microsoft е най-големият клиент на Nvidia, а графичните процесори на компанията са основният хардуер за обучение и работа с усъвършенствани приложения за AI.

Alphabet

Макар да е най-известна с търсачката си Google, Alphabet всъщност е много повече. Това е най-голямата компания за цифрова реклама в света. Нейните рекламни технологични решения се използват не само в търсачката на Google, но и във водещата видео платформа YouTube, в други нейни свойства (като Gmail и Maps) и в сайтове на трети страни. YouTube всъщност е най-голямата стрийминг платформа по гледаемост в света, изпреварвайки дори Netflix.

Въпреки че платформата печели повечето си пари от реклама, тя е увеличила и броя на премиум абонаментите си без реклами до над 100 млн. потребители. Същевременно YouTube няма същите първоначални разходи за създаване на съдържание като другите стрийминг компании, а вместо това споделя приходите със създателите на съдържание. Това го прави изключително ценен актив.

С Alphabet инвеститорите получават и третата по големина и най-бързо развиваща се компания за изчисления в облак в света. Тъй като работните натоварвания с изкуствен интелект стимулират търсенето на услуги за изчисления в облак, приходите и печалбите на Google Cloud се покачват. Междувременно компанията разработи и свои собствени чипове с помощта на Broadcom, които се използват в центровете за данни.

В допълнение към тези утвърдени и печеливши бизнеси Alphabet притежава и някои нововъзникващи и многообещаващи предприятия. Нейното подразделение за роботизирани таксита Waymo изпреварва конкуренцията като единствената компания в Северна Америка, която предлага платени пътувания. Междувременно компанията наскоро направи огромен пробив в областта на квантовите изчисления.

Акциите на гиганта са поскъпнали с 37% през 2024 г., въпреки леко отдръпване от върха от $201,42 за дял, достигнат на 17 декември. Големият въпрос за акциите зависи от фундаментални и технически фактори, както и от собствените цели, стратегия и толерантност към риска на всеки инвеститор.

Анализаторът на JPMorgan Дъг Анмут поддържа рейтинг out-perform за акциите на Alphabet.

„Ускорените темпове на иновациите на Google са много очевидни през новата година с много значими скорошни продуктови анонси и актуализации в областта на генния изкуствен интелект, техническата инфраструктура, Android и Waymo“, пише той в доклад.

Анмут добавя: „трайното реинженериране на разходната база трябва да продължи - и потенциално да се ускори - под ръководството на новия финансов директор Анат Ашкенай“.

Microsoft

Подобно на Alphabet, Microsoft също притежава различни бизнеси. Компанията, разбира се, е най-известна със своите софтуерни решения за продуктивност, като Word, Excel, Outlook и PowerPoint, които сега се предлагат в рамките на абонаментите Microsoft 365. Тя също така все още притежава най-голямата в света операционна система за персонални компютри (PC) в лицето на Windows.

Освен това притежава втората по големина компания за изчисления в облак Azure, конзолата за видеоигри Xbox, производителя на видеоигри Activision Blizzard, платформата за услуги за работа LinkedIn и платформата за разработване на софтуер GitHub и др.

Microsoft е една от първите големи технологични компании, които наистина прегърнаха изкуствения интелект и се опитаха да го въведат в масова употреба, с голяма инвестиция и партньорство в OpenAI. Подобно на Alphabet, нейният бизнес с изчисления в облак бележи силен растеж. През последното тримесечие компанията заяви, че използването на Azure OpenAI се е удвоило през последните шест месеца, тъй като помага на клиентите да създават свои собствени агенти и приложения с изкуствен интелект. Като се има предвид търсенето на тези услуги, компанията прави агресивни разходи, за да увеличи капацитета си.

През последните месеци Microsoft отбелязва значително движение на цените на акциите, достигайки върхове от $454 и дънo от $406. Някои движения на акциите могат да дадат на инвеститорите по-добра възможност да влязат в играта и потенциално да ги купят на по-ниска цена. Въпросът, на който трябва да се отговори, е дали текущата търговска цена на Microsoft от $427 отразява действителната стойност на акцията с голяма пазарна капитализация? Или в момента тя е подценена, което ни предоставя възможност за покупка?

Microsoft все още е изгодна сделка в момента, според анализаторите на Simply Wall Street. Техният модел за оценка посочва цел за акциите от $561,17, което е доста над пазарната оценка на компанията в момента.

Горната публикация има само информационни цели. Тя не представлява инвестиционен съвет и не трябва да се счита за оферта за покупка или продажба на активи.