Nvidia разкри нови чипове за настолни и преносими компютри в понеделник, които използват същата архитектура на Blackwell, която е в основата на най-бързите AI процесори за сървъри и центрове за данни на компанията.

Чиповете, наречени GeForce RTX 50-серия, ще бъдат предварително инсталирани в компютри на цена от около $550 до $2000. Лаптоп устройствата с чиповете ще започнат да се доставят през март, предава CNBC.

Nvidia представи процесорите по време на форума CES (Consumer Electronics Show) в Лас Вегас, който е изцяло за потребителски продукти. Главният изпълнителен директор Дженсън Хуанг изнесе реч, по време на която каза: „Представете си, че имате тази невероятна графична карта Blackwell - ще я смаля и ще я сложа там.“

Хуанг каза още, че Nvidia ще направи персонален AI суперкомпютър, наречен Project DIGITS, подходящ за изследователи и специалисти по данни. Той ще им позволява да работят върху AI модели, без да се налага да използват най-модерните AI чипове на Nvidia, разположени в центрове за данни.

Излизайки на сцената на годишната конференция на CES в Лас Вегас, Хуанг показа и „физически AI“ инструменти, които според него ще помогнат на роботите да се учат, използвайки симулирани среди, които имитират точно реалния свят. Това може да донесе повече автоматизация на складове и фабрики и да стимулира пазара на хуманоидни роботи, чиято стойност според компанията може да достигне 38 милиарда долара през следващите няколко десетилетия.

В обръщението си Хуанг подчерта също как компанията бързо навлиза в автомобилната индустрия.

Той каза, че Nvidia е постигнала сделка за предоставяне на чипове за подпомагане на водача и софтуер за бъдещи автомобили на Toyota, добавяйки я към списък с партньори, който включва Mercedes и Volvo. Той прогнозира приходите на компанията от автомобилния сектор да достигнат 5 милиарда долара през следващата фискална година, която започва в края на този месец, спрямо около 4 милиарда долара тази година.

До последните няколко години Nvidia, чиято пазарна капитализация скочи над $3,5 трилиона чрез продажба на AI чипове на гигантски облачни доставчици и други технологични компании, беше известна с продажбата на графични процесори (GPU) за захранване на видео игри.

„Разбира се, тогава ние бяхме компания за игри и тези графични процесори бяха създадени, за да ускорят игрите“, каза Джъстин Уокър, старши продуктов директор в Nvidia.

Уолстрийт е по-малко ентусиазиран от игралния бизнес на Nvidia в наши дни предвид експлозията в AI и непрекъснато нарастващото търсене на повече процесорна мощност. През тримесечието, което приключи през октомври, продажбите на игри на Nvidia представляват под 10% от общите приходи, в сравнение с 88% от чипове за центрове за данни.

Nvidia притежава по-голямата част от пазара на AI GPU за центрове за данни, изпреварвайки конкурентите Advanced Micro Devices и Intel.

На този фон компанията казва, че техническите подобрения, направени за нейния масивен бизнес с изкуствен интелект, ще проникнат в нейните графични карти за игри.

Продуктите от серията RTX 50 ще поддържат функция, наречена DLSS 4, която използва AI за увеличаване на скоростта на кадрите в игрите. Те също могат да показват лица на герои с повече детайли и като цяло ще предоставят на потребителите по-добра графика и по-висока разделителна способност.

Новите чипове за компютри и лаптоп устройства ще се предлагат в редица различни конфигурации. Компанията казва, че най-скъпият и мощен от чиповете, RTX 5090, ще се продава отделно за $1999 и е два пъти по-бърз от своя предшественик - RTX 4090.

Чиповете ще бъдат достатъчно мощни, за да могат някои производители на игри да интегрират генеративен AI в своите герои в игри като „PUBG: Battlegrounds“.

Новите процесори също така ще бъдат достатъчно мощни, за да управляват големи езикови модели и модели за генериране на изображения от компании като Meta, Mistral и Stability AI.

Акциите на Nvidia продължиха ралито си в понеделник, затваряйки с 3,43% нагоре.

Въпреки че акциите на чипове загубиха известна скорост в края на миналата година, те започнаха позитивно 2025 г. и тази седмица се очертава силна за сектора.

Борсово търгуваният фонд iShares Semiconductor нарасна с 2,89% в понеделник.

За добри тенденции в сектора сигнализират окуражаващите месечни резултати от договорния производител Foxconn. Очаква се до средата на календарната година компанията да генерира по-големи приходи от сървъри, облак и корпоративни сегменти, надминаващи тези от потребителски бизнеси като смартфони и персонални компютри.