Palantir и Anduril, две от най-големите американски компании в областта на отбранителните технологии, водят преговори за създаване на консорциум в опит да нарушат олигопола на „главните контрактори“ в САЩ.

Консорциумът планира да обяви още през януари, че е постигнал споразумения с редица технологични групи. Сред компаниите, с които се водят преговори, са SpaceX на Илон Мъск, производителят на ChatGPT OpenAI, автономен корабостроител Saronic и групата за данни за изкуствен интелект Scale AI, съобщава Financial Times.

Този ход идва в момент, когато технологичните компании се стремят да заграбят все по-мащабен дял от огромния бюджет за отбрана на правителството на САЩ в размер на 850 млрд. долара от традиционните главни изпълнители като Lockheed Martin, Raytheon и Boeing.

Консорциумът ще обедини мощта на някои от най-ценните компании в Силициевата долина и ще използва техните продукти, за да осигури по-ефективен начин за снабдяване с най-съвременни отбранителни и оръжейни способности, предава FT.

Това се случва в момент, когато стартъпи в областта на отбранителните технологии са привлекли рекордни суми за финансиране през тази година, тъй като инвеститорите залагат, че те ще бъдат сред печелившите от по-високите федерални разходи за национална сигурност, имиграция и космически изследвания при бъдещото правителство на Доналд Тръмп.

Войните и геополитическото напрежение между САЩ и Китай увеличават зависимостта на правителството от технологичните компании, разработващи усъвършенствани продукти с изкуствен интелект, които могат да се използват за военни цели, и насърчават инвеститорите към сектора.

На този фон акциите на Palantir са скочили с 300% през последната година, което носи на компанията пазарна капитализация от 169 млрд. долара - по-голяма от тази на Lockheed Martin.

Групата за разузнаване на данни е съоснована от технологичния инвеститор Питър Тийл, който е осигурил и първоначалната подкрепа за Anduril, стартирала през 2017 г. и оценена тази година на 14 млрд. долара. Междувременно този месец SpaceX беше оценена на 350 млрд. долара, което я превърна в най-големия частен стартъп в света, а OpenAI достигна оценка от 157 млрд. долара.

Всяка от компаниите се опитва да заграби част от държавния бюджет за отбрана. Докато SpaceX и Palantir са спечелили големи обществени поръчки отпреди две десетилетия, някои от консорциума тепърва навлизат в областта на държавните поръчки. OpenAI актуализира условията си тази година, за да позволи използването на своите инструменти за изкуствен интелект за военни цели.

Отбранителните поръчки в САЩ отдавна са критикувани като бавни и антиконкурентни, които облагодетелстват малък брой основни компании с дългогодишни традиции, като Lockheed Martin, Raytheon и Boeing. Тези огромни конгломерати обикновено произвеждат кораби, танкове и самолети, които са скъпи и чието проектиране и производство отнема години. Развиващата се отбранителна индустрия в Силициевата долина дава приоритет на производството на по-малки, по-евтини и автономни оръжия, които според тях ще защитават по-добре САЩ и техните съюзници в един съвременен конфликт.

Източник на FT описва новата група като „обединяване на индустрията с цел изпълнение на техническите приоритети на Министерството на отбраната“ и „решаване на критични проблеми, свързани със софтуерните възможности“.

Този месец „AI Platform“ на Palantir, която осигурява обработка на данни в облак, беше интегрирана с автономния софтуер на Anduril - „Lattice“, за да се осигури AI за целите на националната сигурност на САЩ.

По подобен начин Anduril комбинира своите системи за защита от дронове с усъвършенстваните AI модели на OpenAI, за да работи съвместно по договори на правителството на САЩ, свързани с „въздушни заплахи“.

В съвместното изявление на Anduril и OpenAI за въпросното партньорство се казва, че то „има за цел да гарантира, че Министерството на отбраната и разузнавателната общност имат достъп до най-напредналите, ефективни и безопасни технологии, базирани на AI, които са налични в света“.