Президентът на САЩ Доналд Тръмп използва Световния икономически форум в Давос, Швейцария за да предупреди глобалния елит: „Америка на първо място“ се завръща с всички необходими средства.

„Моето послание към всеки бизнес в света е много просто: Елате да правите своя продукт в Америка и ние ще ви дадем едни от най-ниските данъци от всяка нация на Земята“, каза Тръмп във видеообръщение от Вашингтон в четвъртък, цитиран от The Wall Street Journal. „Но ако не произвеждате продукта си в Америка, което е ваша привилегия, тогава, много просто, ще трябва да платите тарифа.“

Тръмп също така нападна ЕС, наричайки глобите, наложени от Брюксел срещу американски технологични компании, нарушаване на правилата за конкуренция, като „форма на данъчно облагане“. Във вторник Financial Times съобщи, че Тръмп е заплашил да удвои данъчните ставки за чуждестранни граждани и компании в САЩ, за да отвърне на „дискриминационните“ такси върху американските мултинационални компании.

Обръщението на Тръмп към Световния икономически форум е на практика първата му голяма изява на международно събитие, откакто се завърна в Белия дом по-рано тази седмица.

По време на речта си, отправен към световния елит в Давос, Тръмп продължи да се прицелва в Европейския съюз заради, както той твърди, неравностойни търговски отношения, обобщава CNBC.

„От гледна точка на Америка, ЕС се отнася с нас много, много несправедливо, много зле“, каза Тръмп във виртуалното си обръщение към Световния икономически форум.

Повтаряйки предишни коментари, той заяви: „Те правят много трудно внасянето на продукти в Европа и въпреки това очакват да продават и наистина продават продуктите си в Съединените щати. Имаме стотици милиарди долари дефицит с ЕС и никой не е доволен от това. И ние ще направим нещо по въпроса.”

„Имаме много големи оплаквания от ЕС“, продължи Тръмп, който през декември каза, че ЕС ще се сблъска с „мита докрай“, освен ако не увеличи покупките си на петрол и газ от САЩ, нещо, което европейски служители изразиха готовност да направят.

САЩ са най-големият получател на стоки от ЕС, като представляват близо една пета от износа на блока. Най-големият търговски дефицит на САЩ с ЕС е при машините и превозните средства, с разлика от общо 102 милиарда евро (106 милиарда долара) през 2023 г. В енергетиката Вашингтон има търговски излишък с европейския блок на стойност 70 милиарда евро. Има значителен търговски излишък и в услугите.

„Съединените щати разполагат с най-голямото количество петрол и газ от всяка страна на Земята и ние ще ги използваме“, каза още Тръмп по време на изказването си.

„Това не само ще намали цената на почти всички стоки и услуги, но и ще превърне САЩ в производствена суперсила и световната столица на изкуствения интелект и криптовалутите“, каза Тръмп.

Той заяви още, че ще поиска от Саудитска Арабия и Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да намалят цената на петрола. Непосредствено след забележките на Тръмп, цените на суровия петрол паднаха, информира CNBC.

Коментарите на Тръмп относно цената на петрола дойдоха, след като той разговаря със саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман в сряда. По време на разговора Бин Салман е обещал да инвестира до 600 милиарда долара в САЩ през следващите четири години, съобщиха световните медии. Днес Тръмп каза, че ще поиска от „престолонаследника, който е фантастичен човек, да закръгли инвестицията до около 1 трилион долара“.

Тръмп също така изтъкна предимствата на "въглищата“ за захранване на центрове за данни, необходими за изкуствения интелект. „Нуждаем се от двойно повече енергия, която имаме в момента в САЩ, за да бъде AI толкова голям, колкото искаме“, каза той, добавяйки, че ще използва извънредни постановления, за да ускори изграждането на нови електроцентрали. „Нищо не може да унищожи въглищата – нито времето, нито бомба, нищо“, каза Тръмп. Цената на акциите на Peabody, най-голямата американска компания за въглища, скочи с 4% след тези коментари.

Появата на Тръмп в Давос идва дни след като той подписа укази за изтегляне на Съединените щати от Световната здравна организация и Парижкото споразумение за климата.

Той също така поиска САЩ да установят контрол над Панамския канал и поднови предложението си за „купуване“ на Гренландия, автономна територия на Дания.

Откакто встъпи в длъжност, Тръмп каза, че обмисля 25% мита върху продукти от Мексико и Канада и предложи 10% мита върху вноса от Китай.

„Администрацията ми предприе действия за премахване на всички дискриминационни глупости за равнопоставеност и приобщаване - политики, които бяха абсолютни глупости в правителството и частния сектор“, каза още Тръмп.

„Америка отново ще стане страна, основана на заслуги“, заяви той.

Президентът на САЩ също така отправи първия си удар срещу Федералния резерв, като каза в четвъртък, че ще окаже натиск за сваляне на лихвените проценти.

В своята реч той не спомена Фед по име, но даде да се разбере, че ще търси по-ниски лихви.

„Ще поискам лихвените проценти да паднат незабавно“, каза Тръмп. „И по същия начин, те трябва да падат по целия свят“

Коментарите са първият му удар срещу представители на Фед, с които той имаше много спорни отношения по време на първия си мандат на поста. Тръмп често критикуваше председателя Джером Пауъл, когото назначи, като понякога наричаше централните банкери на САЩ „неразумни“ и сравняваше Пауъл с голфър, който не може да направи удар.

Към момента, в бурната си активност в първата седмица на президентския пост, Тръмп не е обсъждал възгледите си относно паричната политика. По време на президентската кампания обаче той посочи, че трябва да има думата при решенията за лихвените проценти.

От своя страна Пауъл и колегите му подчертаха важността на независимостта на Фед. По-специално Пауъл често е настоявал, че централната банка не взема решения въз основа на политически съображения.

Коментарите на Тръмп идват по-малко от седмица преди Фед да проведе двудневната политическа среща, която ще приключи в сряда. Пазарите не дават практически никакъв шанс Фед да понижи допълнително референтната си лихва по заемите, която в момента е насочена в диапазона между 4,25%-4,5% след съкращения с пълен процентен пункт през последните четири месеца на 2024 г.

Тръмп се изказа положително и за отношенията си с китайския президент Си Дзинпин, като обвини своя предшественик Джо Байдън за обтегнатите връзки между Вашингтон и Пекин и изрази надежда, че Китай може да помогне за прекратяване на войната в Украйна. „Всичко, което искаме, е справедливост“, каза Тръмп и добави, че търси равни условия с Китай. При сегашното състояние на нещата отношенията са „несправедливи“, добави Тръмп.