Европейският съюз има ясно послание към Доналд Тръмп: Готови сме за сделка.

Това стана ясно от изказване на еврокомисаря по търговия и икономическа сигурност Марош Шефчович, два дни след като президентът на САЩ положи клетва.

Брюксел е готов да разговаря с новата администрация на Вашингтон - въпреки многократните заплахи, които Тръмп отправи, че ще удари Блока с мита, коментира пред Politico еврокомисарят.

„Вслушваме се много внимателно в посланията, които идват от Белия дом“, допълни Шефчович от кулоарите на Световния икономически форум в Давос, в първото си интервю, откакто пое поста през декември.

„Посланието ни е много ясно: готови сме да се ангажираме. Искаме да представим пакет от мерки за сътрудничество. Готови сме да обсъдим всички опасения на нашите американски партньори и да вземем решение.“

Заплахите на Тръмп за мита посяха страх в Брюксел и правителствата в момент, когато икономиката на континента е в застой.

Обещанието на новия президент да наложи по-високи, наказателни мита на Китай накара лидерите да се притесняват, че евтиният износ, някога предназначен за американския пазар, ще залее европейският.

Готови да предложат „морков“, а не „тояга“ на Вашингтон, коментарите на Шефчович допълват плана, изложен от председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен, която отправи завоалирано предупреждение към Тръмп във вторник.

Без да го назовава поименно, изложи многобройните възможности, с които разполага ЕС, като например засилване на сътрудничеството „не само с нашите дългогодишни съмишленици, но и с всяка страна, с която споделяме общи интереси“, отбелязва Politico.

Повече американски газ и военно оборудване?

Фон дер Лайен вече заяви, че един от начините да се предотврати налагането на нови мита е Европа да купува повече американски втечнен природен газ. Зареждането с американско военно оборудване би било друг начин да се спечели благоразположението на Вашингтон.

Въпреки че Тръмп не изпълни заплахата да наложи универсални мита още от първия си ден, той обвини ЕС за нарастващия трансатлантически търговски дефицит.

„Те изобщо не приемат нашите автомобили. По същество не приемат нашите селскостопански продукти. Не вземат много. Дефицитът ни с ЕС е 350 милиарда долара. Те се отнасят зле с нас, така че ще бъдат въведени мита“, заяви Тръмп пред репортери в Белия дом.

Шефчович, ветеран от Европейската комисия, известен със спокойното си поведение, не се хвана на въдицата.

„Тези отношения са толкова мащабни и важни, че трябва да ги ценим. Просто трябва да преценим как можем да подобрим ситуацията“, заяви той, подчертавайки, че трансатлантическите връзки представляват над 40% от световния брутен вътрешен продукт.

Новият посланик в ЕС - спорна фигура със скандално минало за домашно насилие и провален министър от първия мандат на Тръмп

На фона на коментарите от европейския комисар по търговия и икономическа сигурност, Доналд Тръмп обяви избори си за посланик на САЩ в ЕС.

Това е Андрю Пуздер, чиято предишна номинация за ръководител на Министерството на труда през 2017 г. беше провалена от обвинения в домашно насилие, съобщава Politico.

Тръмп го обяви като „успешен адвокат, бизнесмен, икономически коментатор и автор“ с публикация в собствената си социална мрежа Truth Social, като написа:

„По време на 17-годишния си мандат като главен изпълнителен директор Анди изведе компанията от сериозни финансови затруднения, като ѝ позволи да оцелее, да стане финансово сигурна и да се разрасне. Анди ще свърши отлична работа, представлявайки интересите на нашата страна в този важен регион. Поздравления, Анди!“

Пуздер е бивш главен изпълнителен директор на CKE Restaurants, Inc, компанията майка на международните вериги ресторанти за бързо хранене Carl's Jr и Hardee's.

Пуздер беше номиниран от Тръмп за ръководител на Министерството на труда в първия му мандат. Той обаче се оттегли, след като Politico разкри запис на „Шоуто на Опра Уинфри“ от 1990 г., в който бившата му съпруга участва в епизод на тема „Насилие над жени от елитната класа“.

Пуздер последователно отрече обвиненията, а по-късно съпругата му - Лиза Фиърстейн направи същото, като заяви, че твърденията са били тактика от нейния адвокат по време на преговорите за развод с Пуздер.

Въпреки това разкритията, както и признанието на Пуздер, че в продължение на години е наемал нелегална имигрантка без документи като домашна помощница, отчуждиха републиканците в Сената и обрекоха на провал шансовете му по онова време.

Сега номинацията за представител на администрацията в ЕС вероятно ще повдигне отново много от тези въпроси.

Пуздер обаче остана в периферията на орбитата на Тръмп по време на първата му администрация и се присъедини към Института за политика „Америка на първо място“, пълен с привърженици на MAGA. Той се изяви и като поддръжник на Тръмп и по време на кампанията за 2024 г. с редица подкрепящи го статии в консервативни издания.

Назначението му за посланик в ЕС със сигурност ще възмути прогресивните групи, които преди това критикуваха избора му за министър на труда заради историята на нарушения на заплащането и безопасността в ресторантите и франчайзите, собственост на CKE, както и заради противопоставяне срещу повишаването на федералната минимална работна заплата, допълва Politico.