Президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща във вторник да наложи мита на Европейския съюз. Aдминистрацията му обсъжда и въвеждането на 10% наказателно мито върху китайския внос заради изпращането на фентанил през Мексико и Канада.

„Европейският съюз е много, много лош за нас. Те не купуват нашите автомобили, не купуват нашата земеделска продукция“, посочи новият президент. „Така че те ще бъдат подложени на мита. Това е единственият начин да постигнем справедливост.“

Европейският съюз ще има „прагматично“ отношение към новата администрация на Доналд Тръмп, но „винаги“ е готов да защити стратегическите си интереси срещу всяка неоправдана мярка, посочи, от своя страна, председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен на Световния икономически форум в Давос, Швейцария. „Много е заложено на карта и за двете страни“.

По думите ѝ „първият ни приоритет ще бъде да се ангажираме отрано, да обсъждаме общите интереси и да сме готови за преговори. Ще бъдем прагматични, но винаги ще отстояваме принципите си”.

Фон дер Лайен предупреди също така, че нарастващото използване на санкции, контрол върху износа и мита за защита на националната сигурност рискува да подхрани „глобална надпревара към дъното“, която може да унищожи десетилетия на просперитет.

„Кооперативният световен ред, който си представяхме преди 25 години, не се превърна в реалност. Вместо това навлязохме в нова ера на жестока геостратегическа конкуренция“, посочи тя.

Мита за Китай от 1 февруари?

Докато по отношение на ЕС все още няма никакви конкретни срокове, наказателните мита срещу Китай могат да влязат в сила още на 1 февруари.

„Говорим за мито от 10% за Китай въз основа на факта, че те изпращат фентанил в Мексико и Канада“, заяви Тръмп пред репортери в Белия дом. „1 февруари е датата, към която се стремим“.

Фентанилът, синтетичен опиоид, е пристрастяващ наркотик, който води до десетки хиляди смъртни случаи от свръхдоза всяка година в САЩ. Намаляването на незаконните доставки на наркотика, чиито прекурсори се произвеждат предимно в Китай и Мексико, се превърна в област, в която Вашингтон и Пекин се договориха да си сътрудничат.

В петък Тръмп заяви, че е разговарял по телефона с китайския президент Си Дзинпин за фентанила и търговията. В съобщението на китайската страна се казва, че Си е призовал за сътрудничество и е определил икономическите връзки на двете страни като взаимноизгодни.

В търговската война „няма победители“, заяви и вицепремиерът на Китай Дин Сюесян на Световния икономически форум в Давос, Швейцария. Той призова за международни усилия в подкрепа на „икономическата глобализация“ и за нейното „по-добро разпределение“.

САЩ са най-големият търговски партньор на Китай на база една държава. Вносът в азиатската държава обаче е намалял с 0,1% в доларово изражение през миналата година, докато износът е нараснал с 4,9%, според официални данни на Wind Information.

Те показват, че търговският излишък на Китай със САЩ през 2024 г. е 361 млрд. долара, което е повече от 316,9 млрд., отчетени за 2020 г. - последната пълна година от първия мандат на Тръмп. Тогава Белият дом беше повишил митата върху китайските стоки в опит да увеличи американския внос натам и да отговори на дългогодишните опасения на американските предприятия в Китай. Пекин отвърна със собствени мита.

„Ако САЩ наложат допълнителни 10-процентни мита на Китай и Китай отговори в същия дух, американският БВП ще бъде с 55 млрд. долара по-малък за четирите години на второто управление на Тръмп, а на Китай - със 128 млрд. долара“, изчислява базираният в САЩ Peterson Institute for International Economics в доклад от 17 януари, цитиран от CNBC.

Мита и за съседите

Във вторник Тръмп също така акцентира, че екипът му обсъжда мита от „приблизително 25%“ за Мексико и Канада. Подобни коментари той направи и ден по-рано, като отбеляза, че облагането, също както срещу Китай, може да се осъществи още през февруари.

„Мислим за 25% налози върху Мексико и Канада, защото те допускат огромен брой хора през границата, както и фентанил”, обясни Тръмп в понеделник.

В отговор на тези заявки, канадският премиер Джъстин Трюдо обеща остър отговор на всякакви нови налози, като каза на пресконференция в Отава във вторник, че „всичко“ вече е на масата“.

През ноември служител на канадското правителство коментира пред AFP, че то вече проучва потенциални ответни мита върху определен внос от САЩ.

Мито от 25% на САЩ върху канадския внос вероятно ще увеличи инфлацията в Канада и ще я тласне към рецесия през 2025 г., казва пред CBS News икономистът Майкъл Дейвънпорт от Oxford Economics. По думите му автомобилната, енергийната и тежката промишленост на страната, които разчитат на износа за САЩ, ще почувстват най-голямо въздействие, тъй като тези сектори зависят от компоненти от американски доставчици.

САЩ също ще почувстват въздействието на търговска война с Канада, добавя експертът. Универсалните мита върху американски продукти вероятно ще доведат до „плитка“ рецесия за американската икономика.

Канада доставя приблизително 20% от петрола, използван в Съединените щати. В резултат на това цените на горивата може да скочат с 30 до 40 цента за галон и потенциално до 70 цента, скоро след като Тръмп наложи мита върху Канада, предупреждава и Патрик Де Хаан, ръководител на петролния анализ в GasBuddy.