Ръководители на европейския бизнес предупреждават, че блокът рискува да изостане от американските и азиатските си колеги, ако не успее да въведе иновации и да се адаптира към бързо променящия се свят, който посрещна все по-нахъсания Доналд Тръмп като 47-ия президент на САЩ.

„Европа винаги е изоставала от колегите си в Азия и САЩ, когато става въпрос за иновации”, каза по време на Световния икономически форум в Давос (WEF) Марио Греко, главен изпълнителен директор на Zurich Insurance.

„В един свят, който върви много бързо напред, с много иновации, това отново е сигнал за събуждане. И се надявам, че Европа ще го приеме сериозно“, посочи Греко, цитиран от CNBC.

„Вземете всички разработки в областта на изкуствения интелект и цифровите технологии. Европа не е инвестирала в това, както направиха Америка и Китай. Това е и интеграцията на финансовите пазари в Европа. Все още е въпросът колко е сложно да се прави бизнес тук и затова повтарям отново, че Европа трябва да се събуди“, добави той.

Греко допълни, че континентът е твърде загрижен за регулациите и че това задушава напредъка, особено в новите технологии, необходими за стимулиране на растежа - и с навлизането в ерата на Тръмп 2.0 на политиката „Америка на първо място“, което означава, че регионът ще трябва да продължи да защитава икономическите си интереси.

Новият президент на САЩ подписа редица укази в първия си ден на поста в понеделник, включително оттегляне от Парижкото споразумение за климата и отмяна на целта за 50% дял на електромобили, както и стъпки за ограничаване на имиграцията.

В глобален план, наред с изявлението, че мита от 25% могат да бъдат наложени срещу Мексико и Канада още през февруари, Тръмп изпрати и предупредителен сигнал, че Европейският съюз трябва да купува повече американски стоки, както и петрол и газ, в противен случай ще стане мишена за мита.

Главният изпълнителен директор на Novartis Вас Нарасимхан казва пред CNBC, че ерата „Тръмп 2.0“ е „голям момент за Европа“, през който регионът трябва да дерегулира и да повиши конкурентоспособността си.

„Сега, в свят, в който САЩ толкова силно дерегулират и се опитват да повишат конкурентоспособността, Европа трябва да реши дали ще продължи да седи със скръстени ръце, да увеличава регулациите в Европейската комисия, както и регулациите в различните отделни държави, или най-накрая ще получим по-проконкурентна, проиновативна среда в Европа“, посочва той.

„Ще видим. Историята показва, че макар да се говори много, от Европейската комисия не излизат много действия. А точно сега е моментът. Защото, ако това не се случи, мисля, че Европа ще остане още по-назад в сравнение със САЩ.“

Повишаване на конкурентоспособността

Изглежда, че политиците в Европа осъзнават спешната необходимост от иновации и дерегулация в условията на нарастваща икономическа конкуренция и съперничество от страна на САЩ и Китай.

„Новата администрация на Тръмп трябва да бъде сигнал за събуждане за Европа“, смята белгийският министър на финансите Винсент ван Петегем, цитиран от Reuters.

„Вместо да се съсредоточаваме върху ответните мерки [срещу американските мита], трябва да се фокусираме върху предизвикателствата пред Европа - намаляващата конкурентоспособност и увеличаващата се разлика в производителността, пред които сме изправени.“

Главният изпълнителен директор на ING Стивън ван Райсвайк заяви, че Европа се нуждае от по-опростено и хармонизирано регулиране в целия блок, за да повиши конкурентоспособността и производителността на труда, които са все по-голям проблем. Той отбеляза, че са необходими и повече инвестиции.

„Има много инвестиции, които трябва да бъдат направени в инфраструктурата, както и още много, които трябва да бъдат направени в стратегическата автономност на Европа, когато става въпрос за технологична инфраструктура, това са нещата, които се нуждаят от стимулиране“, казва той пред CNBC.

По време на панелна дискусия на WEF за бъдещето на растежа изпълнителният председател на Banco Santander Ана Ботин заяви, че правителствата трябва да разработят рамки за стартиране на растежа „по правилния начин, с преразпределение и мислене за това какво означава изкуствен интелект“.

„Ние не сме музей“, каза тя за Европа.

„Но рискуваме да се превърнем в такъв. Кой разработва най-новите ваксини? Голяма част от иновациите всъщност се случват в Европа. Имаме огромен брой стартъпи, проблемът е, че те започват тук и след това отиват в Съединените щати.“