Притеснени съюзници, радостни съперници: Какво очаква светът от Тръмп 2.0?
В много страни - от Индия и Китай до Турция и Бразилия - повече хора смятат, че той ще бъде добър за Америка, за тяхната страна и за мира в света
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп се завърна в Белия дом в понеделник, а голяма част от света наблюдава със затаен дъх.
Перспективата за по-непредсказуема външна и търговска политика, особено заплахата от всеобщи търговски мита от 10-20%, разпали опасенията в международен план и стресна финансовите пазари. Но транзакционният подход на Тръмп и неговата политика „Америка на първо място“ не предизвикват всеобщо опасение.
Всъщност много държави приветстват новата ера - Тръмп 2.0.
„Тръмп се оплаква от дългогодишните съюзници на Америка, но почти от никой друг“, посочва мозъчният тръст Европейски съвет за външна политика (ECFR), който публикува глобално проучване, според което хората в Китай и Русия са по-оптимистично настроени към завръщането на Тръмп на власт, отколкото дългогодишните съюзници на Вашингтон в Европа и Азия.
„Мнозина смятат, че Тръмп ще бъде не само добър за Америка, но и че ще донесе мир или ще намали напрежението в Украйна, Близкия изток и в отношенията между САЩ и Китай“, установява анкетата, цитирана от CNBC, проведена сред над 28 000 души в 24 държави. „В много страни - от Индия и Китай до Турция и Бразилия - повече респонденти смятат, че Тръмп ще бъде добър за Америка, за тяхната страна и за мира в света, отколкото смятат, че той ще бъде лош“.
Респондентите в Индия, Саудитска Арабия и Русия са най-оптимистично настроени към завръщането на републиканеца в Белия дом, както по отношение на това, че ще бъде добър за гражданите на САЩ, така и за собствените им страни. Почти 60% от руснаците смятат, че избирането на Тръмп е добро за гражданите на САЩ, а 49% - че е добро за Русия.
В непосредствена близост до тях 46% от китайските респонденти смятат, че завръщането на републиканеца е добро за Китай. Това се случва въпреки заплахата за налагане на мита от 60 до 100% върху китайските стоки. Този ход може да нанесе удар върху американската икономика, но и да има обратен ефект, вероятно повишавайки цените за американските потребители.
Положителните нагласи към Тръмп сред държавите от оригиналната група БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) - и убеждението, че в резултат на неговото президентство може да настъпи по-мирен свят - са много по-високи, отколкото в ЕС, Великобритания и Южна Корея. Там едва 11% от анкетираните граждани смятат президентството на републиканеца за нещо добро за своето бъдеще.
Едва 15% от британските респонденти смятат, че Тръмп ще бъде от полза за Обединеното кралство.
„Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства. В Европа тревогата е широко разпространена, но хората в много други страни се чувстват или спокойни, или позитивно настроени към втория мандат на Тръмп“, отбелязва ECFR, публикувайки проучването, проведено през ноември. „Съюзниците на САЩ в Европа и Южна Корея са особено песимистично настроени по отношение на бъдещия президент - което предполага по-нататъшно отслабване на геополитическия „Запад“.
Овластеният Тръмп
Геополитическите анализатори твърдят, че този път нещата ще бъдат различни и светът трябва да бъде готов.
„Той не само ще бъде окуражен от мащаба на изборната си победа през 2024 г., твърдата подкрепа на обединената Републиканска партия и завръщането си в Белия дом с повече опит, но и се е обградил с верни хора, които са по-идеологически настроени към него“, отбелязва Иън Бремър, основател и президент на Eurasia Group.
По думите му „Тръмп 2.0“ ще доведе до това, че президентът ще има повече власт и влияние, отколкото преди, докато Западът и Г-7, която включва Великобритания, Канада и Германия - ще загубят статута си.
„Този път Тръмп има значително повече власт спрямо други държави - както съюзници, така и противници на САЩ - така че те са по-склонни да го слушат и да го приемат сериозно“, казва Бремър. „Той също така има повече държави и населения, които подкрепят подхода му към управлението „моята страна на първо място“.
Експертът отбелязва, че през първия си мандат Тръмп имаше силни отношения с Израел и държавите от Персийския залив, но сега към тях трябва да се добавят Италия, Унгария, Аржентина, Салвадор и „големи части от населението в редица други държави“.
„Това е много различно от това Тръмп да се появи на Г-20 и всички да се подсмихват зад гърба му“, отбелязва Бремър. „Днешният свят е много различна среда. Нито една сила или група сили не желае и не е в състояние да ръководи глобалния дневен ред за поддържане на международните отношения“.
Пазарните анализатори са единодушни, че макар антипатията на Тръмп към Китай, най-големия икономически съперник на САЩ, да е добре известна, дългогодишната му амбивалентност към НАТО и гневът му заради продължаващия търговски дефицит с голяма част от Европа превръщат съюзниците на континента в мишена за вероятно по-настъпателните и потенциално враждебни търговски и отбранителни политики на Тръмп. Европейските държави съставляват по-голямата част от състава на НАТО, а ЕС е най-големият търговски партньор на САЩ като блок.
„Тук, в Европа, сме загрижени“, заявява пазарният стратег Бил. „Останалата част от света обаче до голяма степен не е притеснена от мащаба на промяната, която може да настъпи. Ясно е, че геополитическите линии се преначертават. Така ще бъдат предефинирани и основите на световната икономика.