Новите ограничения на САЩ за чиповете – поредно предупреждение за ЕС
Вашингтон раздели блока на два лагера – за 10 държави няма ограничения, за 17, главно от ЦИЕ, има
Високопоставени представители на Европейския съюз се наложи да молят правителството на Съединените щати да отмени ход, който може да раздели блока от 27 държави на два лагера: победители и победени в областта на изкуствения интелект.
Достъпът на 17 държави членки на блока до микрочипове, необходими за обучение на модели на изкуствен интелект, ще бъде ограничен, докато за други 10 няма да има ограничения, според новите правила, подготвяни от Вашингтон.
Ние „представляваме икономическа възможност за САЩ, а не риск за сигурността“, заявяват в съвместно изявление еврокомисарят по въпросите на технологиите и сигурността Хенна Вирккунен и ръководителят на търговския отдел Марош Шефчович в опит да се спаси единството на ЕС по темата.
Способността на САЩ да избират печеливши и губещи произтича от силната зависимост на ЕС от чипове с изкуствен интелект от амрикански компании. Пример за това е водещия световен дизайнер на чипове Nvidia. Тези миниатюрни технологични частици захранват бума на чатботовете с изкуствен интелект като ChatGPT и други авангардни технологии с изкуствен интелект.
„Това е поредният сигнал за събуждане на Европа“, казва пред POLITICO Филип Нотън, главен изпълнителен директор на френския дизайнер на чипове за изкуствен интелект Sipearl. „Някои европейски държави вече не могат да разчитат на САЩ.“
В понеделник администрацията на американския президент Джо Байдън задълбочи усилията си да блокира достъпа на Китай до тези чипове за изкуствен интелект. Тя е загрижена, че технологията може да бъде използвана неправомерно или да се окаже във военни системи. Това е поредният от множество опити за спиране на доставките на съвременни чипове в Китай.
„От съществено значение е да не изнасяме тази критична технология към съперници и световният AI да се движи по американски релси“, се казва в изявление на Белия дом.
САЩ въведоха стъпаловидна система, която дава на група от 18 държави по света неограничен достъп до американските чипове за AI, докато за останалите броят, който могат да закупят, е ограничен. В изненадващ ход правителството на САЩ не третира ЕС като цяло.
„Това специфично отношение към всяка страна не е нормално: Европа е вътре или вън“, казва Нотън от Sipearl.
Но според новите правила през ЕС минава разделителна линия: Западноевропейските страни обикновено не са подложени на ограничения, докато повечето източноевропейски членове на блока вече имат ограничения за количеството, което могат да купуват.
Франция, Германия, Белгия, Нидерландия, Ирландия, скандинавските страни (Швеция, Финландия и Дания), Испания и Италия няма от какво да се страхуват. Полша, която едва тази седмица обеща да похарчи значителни средства за развитието на изкуствения интелект, може да се окаже най-забележителната жертва.
Този ход може да доведе до проблеми и за Гърция и Люксембург, които бяха избрани от Европейската комисия да инсталират суперкомпютър, оптимизиран за AI, на който стартиращите компании и изследователите да могат да обучават своите авангардни модели.
Висшите служители на ЕС призоваха САЩ да запазят износа без ограничения за засегнатите страни.
„Вече споделихме загрижеността си със сегашната администрация на САЩ и очакваме конструктивно взаимодействие със следващата“, заявяват Виркунен и Шефчович.
Независимо от резултата, ЕС трябва да възприеме този ход като предупредителен знак и мотивация за изграждане на собствена индустрия за чипове с изкуствен интелект. В предишния мандат Комисията разгърна водеща програма за производство на чипове - Закона за чиповете, но Нотън твърди, че ходът на САЩ показва, че тя се нуждае от актуализация.
„Тя просто е твърде бавна; не е достатъчно голяма по отношение на парите“, категоричен е той.