В понеделник правителството на САЩ обяви, че ще продължи да ограничава износа на чипове и технологии за изкуствен интелект, разделяйки света. По този начин Вашингтон иска да запази напредналата си изчислителна мощ сред съюзниците си, като същевременно намери повече начини да блокира достъпа на Китай.

Новите разпоредби ще ограничат броя на чиповете за изкуствен интелект, които могат да бъдат изнасяни за повечето държави, и ще позволят неограничен достъп до американските технологии за изкуствен интелект за най-близките съюзници на Америка. Това се очаква да задълбочи блокирането на износа за Китай, Русия, Иран и Северна Корея.

Новите правила, представени в последните дни от управлението на отиващия си президент Джо Байдън, надхвърлят границите на Китай и имат за цел да помогнат на САЩ да запазят доминиращия си статут в областта на AI, като контролират технологичните потоци по целия свят.

„В момента САЩ са водещи в областта на AI - както в разработването, така и в проектирането на чипове, и е от решаващо значение да запазим това положение“, коментира министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо, цитирана от CNBC.

Разпоредбите са последният акорд на четиригодишните усилия на администрацията на Байдън за ограничаване на достъпа на Китай до усъвършенствани чипове, които могат да повишат военните му способности, и за запазване на водещата роля на САЩ в областта на AI чрез затваряне на пропуски и добавяне на нови предпазни огради за контрол на износа. Въпреки че не е ясно как бъдещата администрация на новоизбрания президент Доналд Тръмп ще прилага новите правила, двете споделят сходни възгледи за конкурентната заплаха от Китай. Регламентът трябва да влезе в сила 120 дни след публикуването му, което дава на администрацията на Тръмп време да прецени дали да направи някакви промени.

Ще бъдат въведени нови ограничения за усъвършенстваните графични процесори (GPU), които се използват за захранване на центровете за данни, необходими за обучението на моделите на изкуствения интелект. Повечето от тях се произвеждат от базираната в Санта Клара, Калифорния, Nvidia. Advanced Micro Devices (AMD) също продава AI чипове.

Основните доставчици на облачни услуги, като Microsoft, Google и Amazon ще трябва да търсят глобални разрешения за изграждане на центрове за данни - важна част от новите правила. За да получат одобрение, компаниите трябва да спазват строги условия и ограничения, включително изисквания за сигурност,

Досега администрацията на Байдън налагаше мащабни ограничения върху достъпа на Китай до усъвършенствани чипове и оборудването за тяхното производство, като ежегодно актуализираше контрола.

Nvidia се опасява от „превишаване на правомощията”

Тъй като новите правила променят пейзажа за чиповете с изкуствен интелект и центровете за данни по света, влиятелни представители на индустрията се обявиха категорично против новите рестрикции още преди публикуването им.

В понеделник Nvidia нарече правилото „широкообхватно превишаване на правомощията“ и заяви, че Белият дом ще притисне „технология, която вече е налична в масовите геймърски компютри и потребителския хардуер“.

Доставчикът на центрове за данни Oracle заяви по-рано този месец, че правилата ще предадат „по-голямата част от световния пазар на изкуствен интелект и графични процесори на нашите китайски конкуренти“.

Те налагат изисквания за глобално лицензиране на определени чипове, с някои изключения, и също така установяват контрол за така наречените „моделни тегла“ на най-усъвършенстваните „затворени“ модели на AI. Теглата на моделите помагат да се определи вземането на решения при машинното обучение и обикновено са най-ценните елементи на даден модел.

Регламентът разделя света на три нива. Около 18 държави, сред които Япония, Великобритания, Южна Корея и Нидерландия, по същество ще бъдат освободени от какъвто и да било контрол. Около 120 други държави, сред които Сингапур, Израел, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, ще бъдат подложени на известни ограничения. А на страни, на които е наложено оръжейно ембарго, като Русия, Китай и Иран, ще бъде забранено да получават AI технологии.

Освен това доставчиците със седалище в САЩ, които вероятно ще получат глобални разрешения, като AWS и Microsoft, ще могат да разполагат едва 50% от общата си изчислителна мощност за изкуствен интелект извън САЩ, не повече от 25% извън държавите от ниво 1 и не повече от 7% в една-единствена държава извън ниво 1.

„AI има потенциал да увеличи достъпа до здравеопазване, образование и храна, наред с други ползи, но също така може да помогне за разработването на биологични и други оръжия, да подкрепи кибератаки и да подпомогне наблюдението и други нарушения на правата на човека”, посочва съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан. „САЩ трябва да бъдат подготвени за бързото нарастване на възможностите на AI през следващите години, което може да има трансформиращо въздействие върху икономиката и върху националната ни сигурност“.