Въпреки неблагоприятните резултати от третото тримесечие, ASML може да отбележи ускоряване на продажбите си през 2025 г. поради продължаващия растеж на сектора на полупроводниците.

През 2024 г. европейската надежда преживя бурна година поради слабо търсене и продължаващо геополитическо напрежение. Към момента на публикуване на статията цената на акциите ѝ остава без значителна промяна от началото на миналата година, в сравнение с 9% ръст на технологичния индекс Euro Stoxx 600. Това се дъжли на факта, че нидерландският производител на оборудване за чипове изгуби позицията си на най-голяма технологична компания в Европа в полза на SAP след разочароващи приходи за третото тримесечие.

По време на обявяването на последния отчет, главният изпълнителен директор Кристоф Фуке отбеляза, че търсенето е било по-меко от предварително прогнозираното поради бавното възстановяване на полупроводниковата индустрия, като тази тенденция вероятно ще продължи и през 2025 г. В същността си проблемът се състои в това, че много компании са били (и все още до известна степен са) презапасени с чипове, въпреки бума на изкуствения интелект.

В резултат на това ASML намали очакванията си за годишен ръст до около 15% от предварително прогнозираните 45%. Въпреки това тя прогнозира приходи от 28 млрд. евро през 2024 г., или 1,4% годишен ръст спрямо предходната година. За 2025 г. се очаква нетните продажби да варират между 30 и 35 млрд. евро, което показва ускоряване на растежа с между 7 и 25%, пише Euronews.

Освен това понижаването на насоките може да предостави възможности за изненади по отношение на приходите през настоящата година, тъй като ASML продължава да получава поръчки от големи играчи в индустрията.

Като производител на най-модерното в света оборудване за производство на полупроводници, особено на машините си за екстремна ултравиолетова литография (EUV), ASML заема водеща позиция на пазара. Клиентите ѝ включват известни производители на чипове като Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, Samsung и Intel.

На този фон има място за оптимизъм относно дългосрочните перспективи на компанията. ASML очаква приходи между 44 и 60 млрд. евро до 2030 г., с брутен марж между 56 и 60%, в сравнение със сегашните 51%.

Средната прогноза за приходите предполага почти двойно увеличение през следващите шест години. Маржът на печалбата също е много по-висок от средния за сектора, който е малко над 20%.

През декември САЩ наложиха на Китай допълнителни ограничения върху износа на чипове. Въпреки това ASML беше освободена от тези мерки и запази прогнозата си за 2025 г., като същевременно намали приноса на Китай в бизнеса си до около 20%, което е спад от близо 50%.

„Не очакваме пряко съществено въздействие върху нашия бизнес“, заяви тогава компанията в отговор на новите правила.

Акциите на ASML поскъпнаха с 3% след съобщението на 3 декември и се възстановиха с над 12% досега, достигайки 688 евро при затварянето на пазара на 24 декември от едногодишното дъно от 613 евро през ноември.

Важно е обаче да се отбележи, че съотношението цена/печалба на ASML е 39, което е над средното за индустрията от 29. Тази оценка подсказва, че акциите на компанията може да не са подценени в краткосрочен план, въпреки положителните дългосрочни перспективи.