ASML прогнозира дългосрочен растеж на фона на продължаващата AI мания
ASML е ключов бенефициер на „бонанзата“ на изкуствения интелект, но компанията е засегната и от слабите разходи на някои производители на чипове
ASML Holding запазва целите си за 2030 г. по отношение на продажбите и маржа, залагайки на това, че бурното търсене на изкуствен интелект ще доведе до поръчки на оборудване, от което производителите на чипове са зависими.
Нидерландската компания прогнозира продажби за 2030 г. в размер на около 44-60 млрд. евро и брутен марж от около 56-60 %.
ASML доставя машини за производство на полупроводници на компании като Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Samsung Electronics и други, които са изправени пред натиска на собствените си клиенти да произвеждат по-мощни чипове.
Потвърждаването на дългосрочните цели на компанията подчертава увереността на ръководството на ASML, че изкуственият интелект ще увеличи поръчките през следващите години, тъй като производителите на чипове се надпреварват да създават усъвършенствани полупроводници.
ASML заяви, че дългосрочните перспективи пред индустрията на чиповете остават обещаващи, тъй като изкуственият интелект създава значителна възможност, която би трябвало да помогне за увеличаване на световните продажби на полупроводници до над 1 трилион долара до края на десетилетието.
Компанията очаква двуцифрен ръст на разходите за своите високотехнологични инструменти за екстремна ултравиолетова литография всяка година между 2025 и 2030 г. Тези инструменти се използват за отпечатване на най-сложните слоеве на чиповете, които се намират в новите конзоли, смарт часовници и смартфони.
Главният финансов директор Роджър Дасен заяви, цитиран от The Wall Street Journal, че очакваният ръст на крайните пазари на полупроводници и по-високите разходи за литография означават силно търсене на оборудване на ASML през следващите години. Компанията ще продължи да връща значителни суми пари на акционерите чрез увеличаване на дивидентите и обратно изкупуване на акции.
ASML е ключов бенефициер на „бонанзата“ на изкуствения интелект, но компанията е засегната и от слабите разходи на някои производители на чипове.
През последните месеци търсенето в цялата индустрия е неравномерно. Поръчките за чипове в центровете за данни продължават да се увеличават, но производителите на смартфони, лаптопи, електромобили и промишлени машини напоследък намаляват разходите си, тъй като са складирали необходимите им запаси още преди години.
Този разрив в търсенето доведе до разминаване в съдбата на производителите на чипове. Тези, които имат значителна експозиция в областта на изкуствения интелект, като Nvidia, нарастват експоненциално през последните години, но компаниите, които произвеждат предимно за автомобилния сектор, промишленото оборудване и персоналната електроника, се борят с недостатъчното търсене.
Миналия месец ASML намали прогнозите си за продажбите за следващата година, като заяви, че възстановяването на някои области на полупроводниковата индустрия, освен на изкуствения интелект, отнема повече време от очакваното. Компанията прогнозира между 30 и 35 млрд. евро продажби през 2025 г., което е под предишните очаквания за до 40 млрд. евро.
Това съобщение изтри над 60 млрд. долара от пазарната стойност на ASML миналия месец, отстъпвайки трона на най-ценната технологична компания в Европа на германската SAP.