Приложението TikTok отново е достъпно за потребители в САЩ, след като новоизбраният президент Доналд Тръмп заяви, че в понеделник ще подпише изпълнителна заповед за отлагане на федералната забрана.

В изявление в X компанията написа, че ще възстанови достъпа на американските си потребители.

„В съгласие с нашите доставчици на услуги, TikTok е в процес на възстановяване на услугата. Благодарим на президента Тръмп, че предостави необходимата яснота и уверение на нашите доставчици на услуги, че няма да бъдат подложени на санкции, предоставяйки TikTok на над 170 милиона американци и позволявайки на над 7 милиона малки компании да процъфтяват.“

Решението е „силна позиция в защита на Първата поправка и срещу произволната цензура“, допълват от компанията и добавят: „Ще работим с президента Тръмп по дългосрочно решение, което да запази TikTok в САЩ.

Развръзката по казуса дойде, след като Тръмп написа в своята платформа Truth Social, че „ще издаде изпълнителна заповед в понеделник“, за да удължи периода от време, преди забраната да влезе в сила, съобщиха първо CNBC и WSJ.

Според публикацията му заповедта ще удължи периода от време преди забраните на закона да влязат в сила, така че администрацията да може да сключи сделка за защита на националната сигурност на САЩ. Тръмп казва още, че иска САЩ да имат 50% собственост в съвместно предприятие, въпреки че не предоставя повече подробности за това как ще бъде структурирано такова съвместно предприятие. „Като правим това, ние спасяваме TikTok“, посочва той.

Въпреки че TikTok беше спрян за потребителите в САЩ късно в събота вечерта и беше премахнат от магазините за приложения на Apple и Google, някои американци успяха да влязат в платформата в неделя през настолен компютър.

Доналд Тръмп заяви, че изпълнителната му заповед ще гарантира, че компаниите, които са помогнали на TikTok да продължи да работи, няма да бъдат подведени под отговорност за нарушаване на забраната, приета от Конгреса.

„Моля компаниите да не позволяват на TikTok да остане на тъмно! В понеделник ще издам указ за удължаване на периода от време, преди забраните на закона да влязат в сила, за да можем да сключим сделка за защита на националната ни сигурност“, заяви той в своята платформа Truth Social.

По-рано в неделя Майк Уолц, депутат от Флорида, който ще стане съветник по националната сигурност, когато Тръмп встъпи в длъжност в понеделник, заяви пред CNN, че новоизбраният президент ще обмисли възможността да разреши продължаването на китайската собственост, но със „защитни бариери“, които да гарантират, че данните на приложението са „защитени тук, на територията на САЩ“.

В отделно интервю за CBS Уолц заяви, че Тръмп се нуждае от време, за да прецени възможните сделки за спасяване на приложението.

Тръмп заяви в своя пост в социалната мрежа, че би искал САЩ „да имат 50% собственост в съвместната компания“, отбелязва FT.

„По този начин спасяваме TikTok, държим го в добри ръце, Без одобрението на САЩ няма да има TikTok. С нашето одобрение тя струва стотици милиарди долари - може би трилиони. Първоначалната ми мисъл е за съвместно предприятие между настоящите и/или новите собственици, при което САЩ да получат 50% собственост в съвместна компания между САЩ и която и да е покупка, която ние изберем.“, допълва Тръмп.

Законодателите и служителите по сигурността на САЩ смятат, че китайското правителство може да използва TikTok, за да получи лична информация за американски граждани, което би улеснило шпионажа. TikTok отрича Китай да има какъвто и да е контрол върху приложението.

В петък Върховният съд потвърди забраната, която влезе в сила в неделя. В събота Тръмп заяви, че „най-вероятно“ ще удължи с 90 дни срока за продажба на TikTok, което е изтеглено от 170 млн. американци.

Някои републикански законодатели, включително Том Котън, който председателства сенатската комисия по разузнаването, и сенаторът от Небраска Пийт Рикетс, заявиха, че няма „никакво правно основание за каквото и да е „удължаване“. Едно от лицата, участвали в изготвянето на закона за TikTok, заяви, че в законодателството не е имало разпоредба за удължаване след изтичането на крайния срок 19 януари.

Законът разрешава удължаване с 90 дни, ако са изпълнени определени условия - включително доказателства за „значителен напредък“ към продажбата и „обвързващи споразумения“, които да позволят изпълнението - но само ако те са настъпили преди крайния срок.

Майк Джонсън, републиканският председател на Камарата на представителите, заяви пред NBC, че вярва, че когато Тръмп е казал „да спасим TikTok“, новоизбраният президент е имал предвид начини „да се опита да наложи истинско освобождаване от отговорност“.

През първия си мандат Тръмп издаде указ за спиране на дейността на TikTok в САЩ, но той беше блокиран от съдилищата. Администрацията му също така се опита да сключи сделка, която да гарантира, че Китай няма да има достъп до данните.

Китайските закони за националната сигурност изискват от местните компании да предават данни, когато това е разпоредено от правителството, допълва FT.