Доналд Тръмп положи клетва като 47-ия президент на САЩ, заявявайки, че „златната ера на Америка започва точно сега“ - и обещавайки офанзивна нова глава на своето движение „Америка на първо място“.

„Завръщам се на президентския пост уверен и оптимистично настроен, че сме в началото на една вълнуваща нова ера на национален успех. Вълната на промяната залива страната“, заяви Тръмп. Той бързо премина към предизвикателствата, пред които е изправена нацията, и представи правителството като спънато и неработещо, като се обяви против незаконната имиграция и реакциите на природните бедствия, обобщава речта му The Wall Street Journal.

Тръмп положи клетва, завършвайки драматичното си завръщане на власт, след като пребори съдебни разследвания, свали двама опоненти от Демократическата партия и оцеля при опит за убийство през юли.

„Бях спасен от Бог, за да направя Америка отново велика“

Церемонията беше преместена в ротондата на Капитолия поради изключително ниските температури - за първи път от 1985 г. насам - което осигури по-интимна сцена. Залата беше изпълнена с бивши президенти, законодатели, кандидати за членове на кабинета на Тръмп и семейството му, както и с трима от най-богатите хора в света - Илон Мъск, Джеф Безос и Марк Зъкърбърг.

Клетвата бе положена от председателя на Върховния съд Джон Робъртс, като бяха използвани Библията, подарена на Тръмп от майка му, както и Библията на Линкълн.

Хиляди привърженици на Тръмп наблюдаваха от спортна арена в центъра на града, а по-късно се очакваше самият той да се появи там, предава WSJ.

Републиканецът заяви, че незабавно ще обяви национално извънредно положение на южната граница, което е първата от поредицата изпълнителни заповеди, които се очаква официално да издаде.

Тръмп обеща, че ще започне реформа на търговската система на САЩ. "Вместо да облагаме с данъци нашите граждани, за да пълним джобовете на други страни, ще налагаме мита и ще облагаме с налози чуждите държави, които ще правят нашите граждани по-богати", каза той в речта си при встъпването в длъжност". За тази цел основаваме Служба за външни приходи, която да събира всички тарифи, мита и приходи. В хазната ни ще постъпват огромни суми пари, идващи от чужбина", добави Тръмп.

"Ще обявим национална енергийна извънредна ситуация заради кризата на енергийните разходи и отновоще започнем да копаем нефт. Америка ще бъде страна производител отново. Имаме огромноколичество нефт и газ - най-много от всички страни и ние ще го използваме! Ще свалимцените и ще изнасяме американска енергия по цял свят. Това течно злато, което епод краката ни, ще ни помогне. Ще приключим зелена сделка и привилегията за електромобилите".

Досегашният президент Джо Байдън използва последните си часове на поста, за да действа, като издаде и превантивни помилвания за длъжностни лица, които са влезли в конфликт с Тръмп, включително пенсионирания генерал Марк Мили, д-р Антъни Фаучи и членове и служители на комисията на Камарата на представителите, която разследва бунта в Капитолия на 6 януари 2021 г., както и полицейски служители, които са свидетелствали пред комисията.

Минути преди да напусне поста си, Байдън също така превантивно помилва своите братя и сестри, заедно с техните съпрузи. Двамата мъже и техните съпруги бяха сърдечни, докато участваха в тържеството по случай мирното предаване на властта.

„Добре дошъл у дома“, каза Байдън на Тръмп, когато той пристигна в Белия дом за кафе и чай. По-рано републиканецът и съпругата му Мелания присъстваха на сутрешната служба в епископалната църква „Сейнт Джон“, която се провежда през улицата от Белия дом и традиционно се посещава от новоизбраните президенти преди встъпването им в длъжност.

Зад Тръмп в Капитолия седяха няколко от водещите световни технологични светила, включително Мъск, Безос и Зъкърбърг. На видно място застанаха и Тим Кук от Apple и Сундар Пичай, главен изпълнителен директор на Google.

Вашингтон е силно барикадиран, но официалните лица не очакваха широкомащабни протести - знак за отслабналата обществена опозиция срещу Тръмп, чиято комфортна победа през ноември остави демократите деморализирани и без ясен лидер, пише WSJ.

Хиляди негови поддръжници пристигнаха във Вашингтон. Хотелите, баровете и ресторантите през уикенда бяха препълнени, което отразяваше по-празничната атмосфера от първото му встъпване в длъжност, когато някои американци не бяха склонни да го приемат. Шофьори на таксита в центъра на града превозваха клиенти, като пускаха неофициалната тематична песен на Тръмп - „Y.M.C.A.“ на Village People, допълва изданието.

На 78-годишна възраст Тръмп е най-възрастният президент, заемал този пост, измествайки постижението на предшественика си Джо Байдън, чиято възраст се превърна във фокусна точка в кампанията, което наложи зашеметяващ обрат на събитията, довел до заместването му в листата от вицепрезидента Камала Харис.

Бившият сенатор от Охайо Джей Ди Ванс, който положи клетва като вицепрезидент на 40-годишна възраст, е третият най-млад в историята, заемал този пост.

Тръмп влиза в Белия дом с по-голяма подкрепа, отколкото при първото си встъпване в длъжност. Той привлече повече избиратели от работническата класа и чернокожи и латиноамериканци, до голяма степен заради икономическото си послание. Инфлацията се е охладила значително от пандемията и Тръмп наследява една като цяло силна икономика.

Той смекчи клетвите си за бързо понижаване на цените на хранителните продукти и не спомена директно заканите си за бързо прекратяване на войната в Украйна.

На церемонията присъстваха Байдън, както и бившите президенти Барак Обама, Джордж Буш и Бил Клинтън. Бившата първа дама Мишел Обама не се появи, подчертавайки напрежението с Тръмп, който от години напада публично нея и съпруга ѝ.

Тръмп пропусна встъпването в длъжност на Байдън преди четири години, заради загубата си и прясно след бунта в Капитолия на 6 януари 2021 г., когато негови поддръжници се опитаха да спрат удостоверяването на вота. Във връзка с нападението са повдигнати обвинения на повече от 1500 души, а републиканецът намекна, че планира да помилва много от тях.