Байдън се сбогува с нацията и предупреди: В Америка се оформя олигархия, която застрашава демокрацията
Президентът заговори за новата епоха на опасност, която представляват социалните медии, AI и технологичните милиардери и милионери в бъдещата администрация на Доналд Тръмп
Президентът на САЩ Джо Байдън произнесе прощалното си обръщение към нацията като държавен глава.
„Благодаря на вас, американския народ“, заяви той от Овалния кабинет малко след 20 ч. в сряда вечерта.
„След 50 години на държавна служба ви давам думата си, че все още вярвам в идеята, за която се бори тази нация - нация, в която силата на нашите институции и характерът на нашите хора имат значение и трябва да издържат.“
Байдън използва обръщението си, за да предупреди за заплахата, която според него представлява вторият мандат на Доналд Тръмп и по всичко личеше, че се опасява повече от екзистенциална опасност сега, отколкото при старта на кампанията си през 2020 г., отбелязва в анализ по темата CNN.
It’s been the privilege of my life to serve our nation for over 50 years.
— President Biden (@POTUS) January 16, 2025
I’ve given my heart and soul to you, and I’ve been blessed a million times in return with the love and support of the American people.
Join me as I deliver my farewell address. https://t.co/DRr4U4sa7B
„Тази вечер искам да предупредя страната за някои неща, които силно ме тревожат“, каза Байдън и посочи „опасната концентрация на власт в ръцете на свръхбогати хора“. Алармира за „опасни последици, ако злоупотребата с власт от тяхна страна остане без контрол“.
Подобно на президента Джордж Вашингтон в прощалната му реч, Байдън предупреди за бурите около демокрацията.
„Днес в Америка се оформя олигархия на изключителното богатство, власт и влияние, която буквално застрашава цялата демокрация, основните ни права и свободи и справедливия шанс на всеки да просперира“, заяви той.
И повтаряйки думите на президента Дуайт Айзенхауер, който на излизане от Белия дом загатва за заплахата, която представлява военнопромишленият комплекс, Байдън заговори за новата епоха на опасност, която представляват социалните медии, AI и технологичните милиардери и милионери, които попълват бъдещата администрация на Доналд Тръмп.
„Също толкова съм загрижен за потенциалния възход на технологичния индустриален комплекс, който може да представлява реална опасност и за нашата страна. Американците са затрупвани под лавина дезинформация, което позволява злоупотреба с власт. Свободната преса се разпада... социалните медии се отказват от проверката на факти. Истината е задушена от лъжи, изречени с цел власт и печалба“.
Байдън беше решителен и съсредоточен, докато говореше, а над лявото му рамо беше поставен портрет на покойния му син Бо, който почина от рак на мозъка. Тежестта на изнурителното президентство, което приключва в деветото му десетилетие обаче прозираше в приглушения му тон и нестройно подреден изказ. И ако Байдън все още е в състояние да бъде президент, възрастта му го лиши от силата да популяризира идеите си, пише в анализа си CNN.
82-годишният политик приключи не само мандата си в Белия дом, но и сложи точка на цялата ера във властта, която преживя - десетилетия като сенатор, вицепрезидент и президент, допълва медията.
Живот, посветен на държавния дълг към САЩ
Преди половин век Джо Байдън пристига във Вашингтон като млад сенатор и е спряган за бъдещ главнокомандващ.
Тогава Мао Дзедун ръководи Китай, Леонид Брежнев управлява Съветския съюз с железен юмрук, а Ричард Никсън е в Овалния кабинет.
На 20 януари, понеделник, той ще предаде властта на своя наследник на поста Доналд Тръмп, който изглежда е склонен да разруши геополитическата инфраструктура на Запада, каквато я познаваме през последните десетилетия.
Едно от най-големите предизвикателства в мандат на Байдън беше да възстанови американската икономика от пандемията, зле управлявана от Тръмп, да постигне по-голям растеж и да създаде работни места.
Неговата законодателна дейност е по-впечатляваща от първия мандат на Тръмп и от двата мандата на Обама и Джордж Буш-младши, отбелязва CNN.
Той подписва редица нови закони като този за възстановяване от пандемията, рядката двупартийна мярка за инфраструктурата и новите закони за съживяване на производството и създаване на нова американска полупроводникова индустрия. Намали цената на някои лекарства, отпускани с рецепта - постижение, което беше засенчено от завръщането на Тръмп, когато влезе в сила.
Байдън изтъкна, че тези законопроекти могат да имат значителни дългосрочни последици, които да продължат след неговото президентство.
Според CNN, те ще са ключ към потенциалната преоценка на наследството му през следващите десетилетия.
Замислени са с цел да издигнат работническата класа в САЩ, която беше отхвърлена в епохата на глобализацията и получи по-малко от повечето при огромното намаляване на данъците през първия мандат на Тръмп.
По ирония на съдбата обаче, именно електоратът на т. нар. „сини якички“ в Демократическата партия падна по негово време, като завърши трансформацията на партията и проправи пътя на Тръмп обратно към властта.
В сферата на външната политика, Джо Байдън навлезе във вакуум, оставен от презрението на Тръмп към съюзниците на Америка през първия му мандат.
Той подаде ръка на Украйна и я защити след нахлуването на Русия, като в същото време избегна въвличането на САЩ във война с ядрен съперник. Това изключително постижение обаче често се пренебрегва от ястребите, които се оплакват, че Байдън е дал на Украйна достатъчно оръжия, за да оцелее, но не и да спечели войната.
Президентство, отхвърлено от нацията
Джо Байдън напуска поста си в момент, когато повечето американци са обърнали гръб на неговото президентство.
Според ново проучване на CNN/SSRS, публикувано в сряда, рейтингът му на одобрение е най-ниският в историята. Още по-малко хора оценяват положително работата му по отношение на имиграцията (31%), външните работи (32%) или икономиката (33%).
В ретроспективен план мандатът на Байдън се провали заради четири исторически грешки, при които Белият дом казваше на американците, че събитията, които виждат със собствените си очи, не се случват, допълва CNN.
Администрацията така и не осъзна какъв удар нанася инфлацията на американците. Настояването, че високите цени са „преходни“, постави начало на бавна политическа катастрофа.
Месеците, в които официалните лица настояваха, че няма „криза“ на южната граница, не прецениха правилно настроението и загрижеността за незаконната миграция, която всяваше чувство на широка несигурност, включващо страх от престъпност и икономически трудности - всичко това, което беше използвано в кампанията на Тръмп.
Байдън и до днес настоява, че е бил прав да сложи край на най-дългата американска война в Афганистан.
Но претенциите му за експерт по външна политика бяха разбити от натрапчивите образи на бежанци, които се придържат към американските самолети, излитащи от Кабул на фона на настъплението на талибаните, и смъртта на 13 американски военнослужещи при самоубийствен атентат по време на хаотична евакуация.
Настояването на Байдън, че може отново да победи Тръмп, доведе до болезненото затъмнение, чиято кулминация беше именно прощалното му обръщение в сряда. Миналата година демократът взе решение да се кандидатира за втори мандат въпреки социологическите проучвания, които показваха, че американците го смятат за твърде стар за президент.
Последиците от един катастрофален дебат
Президентството на Байдън на практика приключи за 10 мъчителни минути в Атланта миналия юни, когато напредналата му възраст и замъглените му умствени способности бяха разкрити в дебат с Тръмп по CNN.
С един унищожителен удар, след неразбираемо изказване на Байдън, републиканският кандидат каза това, което си мислеха милиони пред екрана у дома: „Наистина не знам какво каза в края на изречението. Не мисля, че и той знае“.
Бъдещите поколения няма да си спомнят младия Байдън - мъдър, красив сенатор и политик, когото животът опитва да го събори, но той вина се изправя. Няма да помнят и дядото с плам в очите и океан от съпричастност в сърцето, когото американците избраха през 2020 г., за да върне нормалността след пандемия.
Младите ще го запомят в най-уязвимия му и неефективен вид. И за разлика от Джими Картър, когото възхваляваше в едно от последните си действия като президент, Байдън няма да има десетилетия, за да префасонира репутацията на единствения си мандат, завършва CNN.
В края на обръщението си, когато политическата му енергия беше почти изчерпана, той напомняше на магьосника Просперо от „Бурята“ на Шекспир, останал сам на сцената.
„Сега е ваш ред да застанете на стража. Нека всички вие бъдете пазители на пламъка, нека запазите вярата си“, бяха последните думи на Байдън към нацията.