Администрацията на Байдън е предприела действия за опрощаване на около 4,7 млрд. долара от заемите на САЩ за Украйна, разкри в сряда говорителят на Държавния департамент Матю Милър. Това е знак, че напускащите поста си служители се опитват да направят всичко възможно, за да подкрепят Украйна във войната ѝ срещу Русия.

Законопроектът за финансиране, приет от Конгреса на САЩ през април, включваше малко над 9,4 млрд. долара опрощаеми заеми за икономическа и бюджетна подкрепа на украинското правителство, половината от които президентът може да отмени след 15 ноември. Той предвиждаше отпускането на общо 61 млрд. долара за подпомагане на Украйна в борбата с пълномащабната инвазия, която Москва започна през февруари 2022 г.

„Предприехме стъпката, която беше описана в закона, за да отменим тези заеми“, посочи Милър на брифинг за медиите, цитиран от Reuters, като добави, че стъпката е била предприета през последните дни.

Конгресът все още може да блокира този ход. Той трябва да гласува по-късно в сряда по предложение за неодобрение на опрощаването на заеми за Украйна, внесено от републиканския сенатор Ранд Пол. Но мнозинството сенатори и от двете партии подкрепят помощта за Украйна.

Президентът Джо Байдън е наредил на официалните лица да ускорят предоставянето на възможно най-голяма помощ за Украйна преди да напусне поста си на 20 януари на фона на опасенията, че неговият наследник Доналд Тръмп може да ограничи подкрепата на САЩ.

Американски противопехотни мини за Украйна

В рамките на този си стремеж Байдън се е съгласил също така да предостави на Украйна противопехотни мини, съобщава пред BBC представител на американската армия. Целта е да се забавят руските войски, които през последните месеци непрекъснато напредват в източната част на страната.

Очаква се мините да бъдат доставени скоро, като те трябва да бъдат използвани само на територията на Украйна и то извън гъсто населени райони.

Предоставянето на противопехотни мини е пореден ход на отиващата си американска администрация за подпомагане на военните усилия на Украйна. За украинските сили, които се опитват да спрат руското напредване по дългата фронтова линия на изток, те са от жизненоважно значение.

Тактиката на Русия в момента включва изпращането на малки групи войници - понякога не повече от трима до петима души - които се придвижват пеша и с мотоциклети зад украинските позиции. Те често са пленявани и неутрализирани, но в обсадени градове като Часив Яр и Курахово понякога подобни отряди се изпращат на всеки 20 минути в продължение на часове, което създава проблеми на украинските войски.

„Много е трудно да се справим с това“, казва пред BBC Серхий Кузан от Украинския център за сигурност и сътрудничество. „Имаме нужда от повече противопехотни мини.“

Голяма част от сраженията се водят в селските части на Донбас, в гористи местности между огромни открити площи със земеделска земя. Тъй като голяма част от цивилното население вече е евакуирано, Украйна твърди, че тактическото използване на „нетрайни“ мини представлява минимален риск за цивилните и е абсолютно необходимо за спиране на настъплението на Русия.

Русия разполага подобни мини от началото на пълномащабното си нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., но международните възражения срещу използването им попречиха на администрацията на Байдън да изпрати такива на Киев. Американските „нетрайни“ мини се различават от руските, тъй като стават инертни след предварително определен период от време - от четири часа до две седмици. Те са с електрическо запалване и изискват захранване с батерии, за да се детонират. След като батерията се изтощи, те стават безопасни.

Вашингтон вече предоставя противотанкови мини на Украйна, но противопехотните мини - които могат да бъдат бързо разгърнати - са предназначени да притъпят напредъка на сухопътните сили.

Русия и САЩ не са подписали Отавската конвенция за забрана на използването или прехвърлянето на противопехотни мини, но Украйна е подписала. Въпреки това се смята, че след пълномащабното нахлуване на Русия повече от 20% от украинската територия е замърсена с мини.