Кой е поканен? Знаковите гости (и отсъстващи) за инагурацията на Тръмп
Крайнодесни популистки лидери и тримата най-богати хора на планетата са звезди в списъка за церемонията в Капитолия
Списъкът с гостите на Доналд Тръмп за встъпването му в длъжност като президент на САЩ на 20 януари прилича на глобална класация с крайнодесни популисти, пише в анализ Politico.
Подобен тип церемонии обикновено са традиционни, чуждестранните дипломати присъстват от учтивост, но държавните и правителствените ръководители обикновено не са включени. Тръмп, разбира се, не е привърженик на традициите, допълва изданието.
Той е поканил редица световни лидери, с някои от които по-рано разговаря по телефона или лично му гостуваха в резиденцията си „Мар-а-Лаго“, Флорида, като например аржентинския президент Хавиер Милей и китайския Си Дзинпин.
Едно от знаковите отсъствия към момента е това на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която не беше поканена.
Но за сметка на това, много място беше предоставено за крайно десни и националистически политици като британският антиевропейски популист Найджъл Фараж, френският Ерик Земур, белгийският Том Ван Грикен и бившият полски премиер Матеуш Моравецки, който влезе в конфликт с Брюксел в дълъг спор за върховенството на закона.
Ще има и още министри, дипломати и чуждестранни политици, които търсят път за още по-близки отношения със следващия президент на САЩ, допълва Politico.
Всичко това съвсем не е в границите на нормалното, коментир Едуард Франц, ръководител на катедрата по история и политически науки в университета в Индианаполис, като същевременно отбелязва, че „церемонията и процедурата са наистина изцяло вътрешнополитически въпрос“.
Все пак, има обща идеологическа нишка между поканените: Много от тях са от дясната или дори крайно дясната част на политическия спектър или са лидери, които Тръмп е одобрявал преди. В този смисъл встъпването в длъжност разкрива много за политическата траектория на администрацията му - и за това кой може да има подкрепата на президента, след като се установи в Белия дом.
Шоуто на Мелони и Милей
Начело на списъка с гостите са италианския премиер Джорджа Мелони и Хавиер Милей, който спечели президентския пост в Аржентина през 2023 г. Обявеният за „титан на икономическите реформи“ в листовка за „Официалния латиноамерикански инаугурационен бал“ преди инаугурацията, потвърди присъствието си преди месец.
Мелони, която посети Мар-а-Лаго по-рано този месец и беше наречена от Тръмп „фантастична жена“, е получила покана и ще присъства на церемонията, съобщиха от офиса ѝ в събота.
Макар че тя можеше да предпочете да посети Вашингтон след хаоса по встъпването в длъжност и да получи повече време в среща на четири очи с президента, заявеното ѝ желание да присъства е сигнал за високо ниво на уважение и разбиране към Тръмп, което може да бъде от полза за двустранните отношения.
Поканени са още унгарският министър-председател Виктор Орбан, почитател на руския президент Путин и известен като „лошото момче“ на европейската политика. Той обаче няма да успее да дойде, съобщиха от офиса му за унгарските медии.
Изненада за китайската дипломация
За онези политици обаче, които не са толкова страстни привърженици на Тръмп, решението да присъстват на инагурацията му не е толкова лесно предвид акцента, който бъдещият президент обича да поставя върху личните отношения, допълва Politico.
Миналия месец той покани китайския лидер Си на церемонията като сигнал за „желанието да води открит диалог“ със Си, заяви бъдещият прессекретар на Тръмп Каролин Ливит пред Fox News. Поканата очевидно е заварила и китайските дипломати неподготвени - посолството на Пекин във Вашингтон все още не е потвърдило дали е получило официална покана и дали Си е отговорил.
Краткият срок - без да се споменава фактът, че китайските държавни глави никога не са присъствали на предишни президентски инагурации в САЩ - прави присъствието на Си малко вероятно, дори ако той желае да бъде там.
Пекин налага военно планиране на чуждестранните визити на висшите китайски лидери, които обикновено отнемат месеци за финализиране. Но Си явно иска да предаде на Тръмп своята добра воля, като изпрати висш служител да присъства: В петък Пекин заяви, че Си ще изпрати вицепрезидента Хан Джън на церемонията в понеделник.
Хан има до голяма степен символична роля в структурата на китайското ръководство, но присъствието му вероятно ще се превърне в преговор с външнополитическия екип на Тръмп, включително с кандидата за държавен секретар сенатор Марко Рубио и съветника по национална сигурност Майк Уолц.
Резултатите от тези срещи - и дали те ще включват евентуално китайско предложение за ранно търговско споразумение, което да смекчи обещаните от Тръмп мита върху китайския внос, могат да определят тона на американско-китайските връзки в началото на мандата.
На срещата ще присъства външният министър на Индия Субрахманям Джайшанкар, а японският външен министър Такеши Ивая също потвърди, че планира да присъства.
Преходният кабинет на Тръмп е отправил покани и към президента на Ел Салвадор Найиб Букеле (все още не е потвърдил) и президента на Еквадор Даниел Нобоа, който ще присъства на церемонията по време на кратко посещение във Вашингтон.
Бившият бразилски президент Жаир Болсонаро също е получил покана, но няма да може да присъства, тъй като паспортът му е отнет в хода на разследване.
Европейско крило от крайнодесни и националисти
От Обединеното кралство преходният екип на Тръмп е поканил не само британския посланик Карън Пиърс, но и лидера на Реформаторската партия Фараж. Въпреки публичните разногласия с близкия съюзник на Тръмп Илон Мъск, идеологът на Брекзит е потвърдил, че ще присъства.
От Франция антиимиграционният политик Ерик Земур е потвърдил присъствието си, както и неговата партньорка, европейският депутат Сара Кнафо. (Посланикът на Франция Лоран Били също е поканен и ще присъства.)
Съюзниците на Тръмп отвориха обятията си и за германската крайна десница, като изпратиха покана на кандидата за канцлер от „Алтернатива за Германия“ (AfD) Алис Вайдел, въпреки че от нейния офис съобщиха за Politico, че тя няма да може да присъства поради натоварената си предизборна кампания преди изборите в Германия на 23 февруари. Вместо нея ще отиде съпредседателят на партията Тино Хрупала, съобщиха от партията в четвъртък.
Германските консерватори изпращат говорителя по външната политика на Християндемократическия съюз Юрген Хардт. Посланикът на Берлин в САЩ Андреас Михаелис също ще присъства.
Сантяго Абаскал, лидер на ултранационалистическата Vox в Испания, е поканен в качеството си на председател на крайнодясната партия „Европейски патриоти“, която включва членове от 11 държави от ЕС и има 86 членове на Европейския парламент.
От Португалия Андре Вентура, ръководител на дясната популистка партия Chega, е поканен с други европейски фигури от твърдата десница.
Моравецки от Полша заяви пред Politico във вторник, че ще присъства на церемонията във Вашингтон.
Без Фон дер Лайен и Льо Пен
Списъкът на непоканените е почти толкова показателен.
Освен Урсула Фон дер Лайен, не са поканени и: Марин льо Пен, трикратната кандидатка за президент на Франция и лидер на крайната десница, както и нейното протеже Жордан Бардела.
Според официален представител на партията нито един от двамата не е получил покана. Едно от възможните обяснения: Льо Пен и Бардела не са регистрирани като почитатели на новоизбрания президент.
Тримата най-богати на планетата рамо до рамо
Освен знакови фигури от световната политическа сцена, част от най-влиятелните технологични титани, сред които тримата най-богати хора на планетата, също ще гледат на живо церемонията по встъпването в длъжност на Тръмп, допълва Euronews и публикува списък с поканените технологични лидери.
Не е изненада, че собственикът на Tesla, SpaceX и X Илон Мъск ще присъства на встъпването в длъжност след мащабната подкрепа за Тръмп в кампанията и дарението му от над 250 млрд. долара. Мъск също така ще бъде един от ръководителите на нов правителствен съвет в Белия дом, наречен Департамент за правителствена ефективност (DOGE).
Очаква се най-богатият човек в света да заеме видно място на церемонията заедно със семейството на Тръмп и бивши президенти на САЩ.
Главният изпълнителен директор на Meta Марк Зъкърбърг и бъдещият президент имат неприятно минало, като Тръмп дори заплаши да го вкара в затвора „за цял живот“, ако се намеси в изборите през 2024 г. Но по всичко изглежда, че сега двамата обръщат нова страница.
Зъкърбърг промени политиките за модериране на съдържанието на своите платформи, като замени проверката на факти от трети страни с написани от потребителите „бележки на общността“ в САЩ.
Meta дари и 1 млн. долара на фонда за встъпване в длъжност и направи знакови промени в борда си, включвайки републикански фигури в управлението.
Твърди се, че Зъкърбърг също така ще бъде съорганизатор на прием в понеделник, за да отпразнува встъпването в длъжност на Тръмп.
Основателят на Amazon Джеф Безос е потвърдил присъствието си на инагурацията в понеделник.
Милиардерът, който е и собственик на Washington Post, реши да не окаже публична подкрепа чрез изданието в президентската надпревара, което предизвика отлив на журналисти. Той обаче се включи в групата на технологичните магнати, които дариха 1 милион долара на фонса за встъпването в длъжност.
Главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук също ще присъства на церемонията, съобщи Bloomberg, позовавайки се на свой източник.
В миналото Apple беше подложена на критики от Тръмп, който я призова да направи повече, за да подпомогне правоприлагащите органи при достъпа до криптирани устройства. Apple обаче заяви, че създаването на заден вход за достъп до операционната ѝ система може да предизвика опасения за безопасността и да осигури лесен достъп на хакерите.
Според съобщения в медиите и Сам Алтман е дарил 1 млн. долара за фонда за встъпване в длъжност, но това е станало със собствени средства, а не от компанията му OpenAI. През декември той заяви пред Fox News, че вярва, че Тръмп ще бъде „много добър“ в прокарването на инфраструктурата на САЩ за изкуствен интелект.
Главният изпълнителен директор на Alphabet Сундар Пичай също планира да присъства на встъпването в длъжност, съобщи Reuters. По-рано компанията майка на Google дари 1 млн. долара на фонда за встъпване в длъжност на Тръмп.
Google беше подложена на обстрел от някои републиканци заради политиките си за модериране на съдържанието. Срещу Alphabet се водят и две антитръстови съдебни дела в САЩ.
През 2020 г. Сундар Пичай, който е от индийски произход, заяви, че е „разочарован“ от заповедта на Доналд Тръмп за ограничаване на имиграционните визи.
„Имиграцията е допринесла изключително много за икономическия успех на Америка, превръщайки я в световен лидер в областта на технологиите, а също и Google в компанията, която е днес. Разочаровани сме от днешната прокламация - ще продължим да подкрепяме имигрантите и да работим за разширяване възможностите за всички“, заяви Пичай в Twitter по онова време.
Не е ясно дали главният изпълнителен директор на Microsoft ще присъства на полагането на клетвата, но компанията е дарила 1 млн. долара за учредителния фонд.
В сряда Сатя Надела и президентът на Microsoft Брад Смит се срещнаха с Тръмп, за да обсъдят технологичната политика и обещанието на компанията да инвестира 80 млрд. долара в глобалната инфраструктура за изкуствен интелект.
Главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Дзъ Чу все повече ще трябва да се стреми да се хареса на Тръмп, тъй като забраната на платформата в САЩ влезе в сила само ден преди полагането на клетвата за президент.
Големият отсъстващ от технологичните титани
Според съобщенията се очаква главният изпълнителен директор на най-големия производител на чипове в света Nvidia - Дженсън Хуанг, да пропусне инагурацията.
По това време той ще бъде на посещение в Източна Азия за Лунната нова година, както обикновено прави, според Bloomberg, който се позовава на запознат източник.
Nvidia заяви пред Euronews, че няма да коментира темата.
Най-студеният ден на встъпване в длъжност от 40 години
Междувременно, Доналд Тръмп се отправи от Флорида към Вашингтон заедно със съпругата си Мелания Тръмп и сина им Барън на борда на американски военен самолет С-32, с полет, наречен Специална въздушна мисия 47 - намек за това, че Тръмп става 47-ият президент.
Тръмп обаче не предостави правителствен самолет на президента Джо Байдън за инагурацията през 2021 г. и демократът отлетя за Вашингтон с частен чартърен самолет, припомня Euronews. Републиканецът наруши и още една традиция, като пропусна церемонията по встъпване в длъжност на Джо Байдън.
След като снощи президентсткото семейство кацна във Вашингтон, започнаха празненства с шоу с фойерверки в Trump National Golf Club в Стърлинг, Вирджиния, на около 50 км от американската столица.
През това време организаторите на церемонията се опитват да преместят повечето събития на открито в сградата на Капитолия поради прогнозираните ниски температури, като се очаква понеделник да е най-студения ден на встъпване в длъжност от 40 години насам, допълва Euronews.
Протоколните промени включват и полагането на клетва от президента и вицепрезидента, което по традиция се провежда на стъпалата на Капитолия. За първи път след полагането на клетва от Роналд Рейгън през 1985 г. за втория му мандат церемонията ще бъде преместена вътре в сградата.
„Мисля, че взехме правилното решение. Сега ще ни е много удобно“, заяви Тръмп за NBC News в събота.
Народен марш
Още преди Тръмп да пристигне в столицата, групи от протестиращи, предимно жени, излязоха на марш в защита на правата на жените, които според тях са застрашени от бъдещата администрация.
Съботният марш, преименуван от Марша на жените на Народен марш, популяризира теми, свързани с феминизма, расовата справедливост, борбата с милитаризацията и други въпроси, и завърши с дискусии от различни организации за социална справедливост.
Жени, възмутени от победата на Тръмп през 2016 г., се стекоха във Вашингтон и през 2017 г., като организираха големи митинги в цялата страна, изграждайки основата на гражданското движение „Женски марш“.
Само митингът във Вашингтон привлече над 500 000 участници, а милиони други се включиха в местни шествия, отбелязвайки една от най-големите еднодневни демонстрации в историята на САЩ.
Тази година маршът се очаква да бъде около една десета по-малък от първия и идва на фона на сдържан момент на размисъл, тъй като много прогресивни избиратели се ориентират в чувството на изтощение, разочарование и отчаяние след изборната загуба на Камала Харис, завършва Euronews.