Новото главоболие на европейските лидери се нарича „Мъск и Германия“
Все повече политици настояват ЕК да използва правни оръжия срещу намесата на милиардера, подкрепящ крайната десница AfD в навечерието на изборите
Решението на Илон Мъск да бъде домакин на германската крайнодясна лидерка Алис Вайдел в живо предаване в X разгневи лидерите и законодателите от ЕС, които в понеделник призоваха Брюксел да използва цялата си правна мощ, за да обуздае милиардера.
В отговор Еврокомисията заяви, че високопоставеният член на бъдещата администрация на Тръмп действително може да навлезе в дълбоките води на законодателството съгласно условията на новия дигитален правилник на ЕС.
Дали Мъск ще наруши закона ще зависи от това до каква степен предаването на живо в четвъртък се разглежда като несправедливо повишаване на популярността на Вайдел спрямо конкурентите ѝ на предсрочния вот в Германия на 23 февруари, пише Politico.
В цяла Европа подкрепата на Мъск се възприема като подстрекателска стъпка, тъй като членовете на популистката и антиимигрантска партия на Вайдел „Алтернатива за Германия“ (AfD) от години са обвинявани, че омаловажават нацистките престъпления. Понастоящем AfD е на второ място в социологическите проучвания, допълва изданието.
Nur noch 3 Tage! Am 9. Januar ab 19 Uhr findet der angekündigte Space mit Elon Musk und mir auf X statt.
— Alice Weidel (@Alice_Weidel) January 6, 2025
Only 3 days to go: On January 9th at 1pm EST, the announced Space with Elon Musk and me will go live on X. pic.twitter.com/pbN1ah1Wse
Френският президент Еманюел Макрон побърза да обвини милиардера, че е отишъл твърде далеч в гласната си подкрепа за AfD.
BREAKING: Macron accuses Elon Musk of election interference.
— DogeDesigner (@cb_doge) January 6, 2025
"Who would have thought, if we had been told that the owner of one of the largest social networks in the world would support the new international reactionary movement and intervene directly in elections." pic.twitter.com/OcFLQ9du08
„Преди 10 години кой би могъл да си представи, ако ни кажат, че собственикът на една от най-големите социални мрежи в света ще подкрепи ново международно реакционно движение и ще се намеси пряко в изборите, включително в Германия“, заяви той в Елисейския дворец.
Натискът върху Европейската комисия сега е да реагира, тъй като тя отговаря за прилагането на европейския Закон за дигиталните услуги (DSA), който регулира социалните медии, включително X, и заплашва с огромни глоби в размер до 6% от световния оборот на компанията или дори с временно блокиране на платформата.
Нечестно предимство
Основният проблем, с който Мъск би се сблъскал от правна гледна точка в рамките на DSA, се отнася не толкова до съдържанието, колкото до степента, в която популяризирането в толкова влиятелна платформа като X би дало на AfD несправедливо публично предимство пред нейните съперници преди изборите.
Бившият еврокомисар по технологиите Тиери Бретон заяви в събота, че на Вайдел ще бъде предложено „значително и ценно предимство“ пред конкурентите и напомни на Мъск да спазва задълженията си по законодателството на ЕС в областта на социалните медии.
Когато се сблъска с въпроси дали Мъск неправомерно ще подкрепи политическата програма на Вайдел с предаването на живо в четвъртък, говорителят на ЕК Томас Рение заяви, че за големите платформи съществува специална тежест по отношение на съдържанието, което представлява „риск за изборните процеси“.
„Доколко тя ще бъде подсилена е нещото, което ЕК ще разгледа“, допълни той, като отбеляза, че Брюксел вече повече от година проучва спазването на Закона от X.
Рение добави, че Комисията, германските регулаторни органи и X ще се срещнат на кръгла маса на 24 януари, за да обсъдят рисковете, свързани с изборите през февруари.
Брюксел и преди е имал сблъсъци с Мъск. Самият Бретон е известен с това, че неведнъж става обект на иронични коментари от милиардера в постовете му в X, припомня Politico.
Политическа воля
Предприемането на правни действия срещу технологичен магнат би било достатъчно сложно, но главоболията на ЕС се засилват от факта, че само след 13 дни Мъск ще стане част от администрацията на Белия дом като ръководител на Департамента за правителствена ефективност.
„Мъск трябва да се разглежда като представител на президента на САЩ, когато залага срещу ръководството на ключови европейски държави, досегашни съюзници“, пише бившият член на Европейския парламент и сътрудник на Станфордския университет Мариет Шааке.
Заплашвайки с проверки или дори с глоба, ЕС рискува да влезе в сериозна конфронтация с администрацията на Вашингтон.
„Дали ЕК ще реши да действа, ще зависи от комбинацията от технически доказателства и политическа воля“, казва Феликс Карт, старши сътрудник в германската фондация „Меркатор“. „Въпросът по същество е дали лидерите на ЕС са готови да изберат конфронтация с администрацията на Тръмп, преди тя официално да е встъпила в длъжност.“
„Ако Мъск генерира обществени рискове, като например засилване на незаконната реч на омразата или подкопаване на медийния плурализъм, регулаторните органи биха могли да твърдят, че X не изпълнява задълженията си за намаляване на риска съгласно DSA“, допълва той.
В Европейския парламент някои също настояват Брюксел да провери дали действията на Мъск са законни.
Във въпрос, адресиран до новия еврокомисар Хена Вирккунен, германският евродепутат Дамиан Бьозелагер изразява загриженост относно евентуалното използване от Мъск за разпространяване на определено съдържание, което би означавало, че „той подкопава неутралността на алгоритъма в полза на собствения си обхват“.
„Това, което се опитвам да разбера, е дали Мъск използва голямата информационна платформа, която притежава, по начин, който би могъл да намали свободата на словото на другите, като твърдо кодира мултипликатор в собствения си обхват“, уточнява той в бележки, видяни от Politico.
Други законодатели изразяват загрижеността си относно използването на X от Мъск за увеличаване на собствената му популярност, като призоваха Брюксел да проведе разследване.
Тежестта по прилагането на DSA сега пада върху Хена Виркунен, която пое поста от Бретон след оставката му миналото лято.
Французинът се сблъска с отпора на ЕК, след като адресира писмо до Мъск, в което предупреди за потенциални последици от насърчаването на определени партии или политически фигури, завършва Politico.