Линия на помирение: Как ще действа новата власт в Брюксел с Мъск
Новият еврокомисар по технологиите заяви, че няма да посочва еднолично нито една голяма технологична компания в нарушаване на правилата на ЕС
Новият европейски комисар, отговарящ за дигиталната политика и технологиите, е решена да спазва линия на помирителна политика спрямо Илон Мъск, който от години не поддържа особено топли отношения с властите в Брюксел.
Хена Виркунен, която встъпи в длъжност по-рано този месец, заяви пред Financial Times, че няма да посочва еднолично нито една голяма технологична компания в нарушаване на правилата на ЕС.
„Това не е лично. Става въпрос за онлайн платформи и те ще видят еднакво отношение, защото всички трябва да спазват нашите правила.“, заяви тя.
Коментарът е в контраст с мнението на предшественика ѝ Тиери Бретон, който публично заплаши Мъск с „пълноценно използване“ на санкциите срещу неговата платформа X за усилване на „вредно съдържание“ в ЕС.
To be honest, I really wanted to respond with this Tropic Thunder meme, but I would NEVER do something so rude & irresponsible! https://t.co/jL0GDW5QUx pic.twitter.com/XhUxCSGFNP
— Elon Musk (@elonmusk) August 12, 2024
В отговор Мъск публикува в официалния си профил в платформата меме с нецензурен израз, като допълни към поста, че „честно казано, наистина исках да отговоря с това меме, но НИКОГА не бих направил нещо толкова грубо и безотговорно!“
Мъск, който е номиниран от новоизбрания президент Доналд Тръмп да ръководи правителственото звено за намаляване на разходите в следващата администрация на САЩ, уволни голям брой от модераторите, необходими за контролиране на съдържанието, след като купи платформата, известна преди като Twitter, припомня FT.
Миналата година Европейската комисия започна разследване срещу нея заради разпространение на език на омразата и дийпфейк текстове след нападението на Хамас срещу Израел на 7 октомври.
Компанията за социални медии защити практиките си за контролиране на съдържанието, като заяви пред регулатора на ЕС миналия месец, че „съществуващите контролни механизми намаляват нивото на риска в повечето области“.
В рамките на отделна проверка по-рано тази година Брюксел издаде официални обвинения срещу X за предполагаемо участие в измамни практики, включително предлагане на потребителите да си купят безплатно статута на синя значка за верификация, която преди това удостоверяваше самоличността в профилите им.
„Тъй като всеки може да се абонира за получаването на такъв „потвърден“ статус, това влияе отрицателно върху способността на потребителите да вземат свободни и информирани решения относно автентичността на акаунтите и съдържанието, с което взаимодействат“, заяви ЕК.
Компаниите, за които се установи, че нарушават дигиталните правила на ЕС, са заплашени от санкции в размер до 6% от глобалния им годишен оборот, а повторните нарушители рискуват да бъдат забранени в блока.
„Искам да се уверя, че всички спазват нашите правила“, подчерта комисар Виркунен.
X не е единствената платформа на прицел в Брюксел.
Виркунен заяви, че Европейската комисия изисква повече информация от TikTok за нейно евентуално участие в предполагаемата руска намеса в румънските избори.
Миналата седмица Букурещ подаде жалба до ЕК след изненадващата победа на крайно десен, приятелски настроен към Путин кандидат на първия тур на президентските избори в страната.
Румънските власти обвиниха TikTok, че е позволила на спонсорирана от Русия мрежа от потребители да разпространява видеоклипове на Калин Джорджеску, без да отбележи, че това са реклами на кампанията.
В отговор ЕК нареди на китайската платформа да запази цялото релевантно съдържание за евентуални бъдещи разследвания.
Заповедта бележи първия случай, в който ЕК използва новите правомощия, предоставени по силата на Закона за дигиталните услуги, който принуждава големите онлайн платформи да контролират по-стриктно разпространяването на незаконно съдържание.
„В Румъния цялата информация, с която разполагаме, е много, много тревожна“, каза Виркунен и допълни: „Трябва да се погрижим да не се злоупотребява с онлайн платформите по време на изборите“.
Предупреждението идва, след като румънските власти заявиха, че Русия е използвала подобни методи по време на президентските избори и референдума за ЕС в Молдова миналия месец.
Разузнавателната служба на Германия също предупреди за потенциална руска намеса в предсрочните избори, които трябва да се проведат през февруари, допълва FT.