Световната икономическа равносметка за бъдещата администрация на Тръмп започна сериозно тази седмица. Федералният резерв на САЩ обяви по-малки намаления на лихвените проценти, а други водещи централни банки сигнализираха за предпазливост по отношение на бъдещите си решения.

В сряда Фед намали лихвите според очакванията на фона на натоварената поредица от срещи на централните банки в края на годината - от Отава и Франкфурт до Токио и Лондон, които показаха повишена несигурност преди влизането на Доналд Тръмп в Белия дом през новата година.

Представителите на Фед намалиха прогнозите си за темповете на спад на лихвите в условията на упорита инфлация, а председателят Джером Пауъл заяви, че някои специалисти в банката се опитват да преценят как планираните от републиканеца мита, по-ниски данъци и ограничаване на имиграцията могат да повлияят на политиката. Резултатът е, че централните банкери на САЩ направиха прогнози за по-висок растеж през следващата година спрямо предишните оценки, но и за значително по-висока инфлация.

Това накара Пауъл многократно да настоява за предпазливост по отношение на допълнителното намаляване на лихвените проценти оттук нататък, което предизвика спад в цените на акциите и преизчисляване на пазарните оценки за по-нататъшно облекчаване. Сега се очаква само едно намаление на лихвите от страна на Фед за 2025 г.

„Някои хора предприеха много предварителна стъпка и започнаха да включват силно условни оценки на икономическите ефекти от политиките в прогнозите си за тази среща“, казва Пауъл, попитан дали политиките на Тръмп са взети предвид от служителите.

В Азия Японската централна банка (BOJ) запази ултраниските лихвени проценти в четвъртък, тъй като заплахата от политиките на републиканеца хвърля сянка върху зависимата от износа икономика.

„Съществува несигурност относно политиките на бъдещата администрация на САЩ, така че трябва да проучим въздействието по-внимателно“, заяви на пресконференция управителят на BOJ Казуо Уеда, като добави, че търговските и фискалните политики на Тръмп ще имат огромно въздействие върху световната икономика и финансовите пазари.

Проучване на Reuters сред японския бизнес, публикувано миналата седмица, показа, че близо три четвърти от тях очакват Тръмп да има отрицателен ефект върху оперативната им среда. Представителите на BOJ трябва да се съобразяват с това, тъй като все още се опитват да затягат политиката.

В Европа централната банка на Норвегия запази основния си лихвен процент непроменен на 16-годишния връх от 4,50% и подчерта риска от търговска война между САЩ и Китай.

„По-високите мита вероятно ще потиснат глобалния растеж, но последиците за ценовите перспективи в Норвегия са несигурни“, мотивират се от банката.

Централната банка на Швеция очаквано намали основния си лихвен процент с четвърт процентен пункт до 2,50%, но заяви, че сега вижда причини да бъде по-предпазлива по отношение на намаляването на лихвите в началото на 2025 г.

Преди решението на Фед Европейската централна банка и Централната банка на Канада вече понижиха лихвените проценти миналата седмица. И при двете се очаква по-нататъшно смекчаване през 2025 г. на фона на отслабващите перспективи. Макар че президентът на ЕЦБ Кристин Лагард беше неясна относно по-нататъшния курс, тя подчерта рисковете за растежа, включително от бъдещото търговско напрежение със САЩ при управлението на Тръмп.

Макар че Тръмп може да е бил само в периферията на анализита на служителите във Фед, той беше в центъра на вниманието в Отава, когато канадският министър на финансите Кристия Фрийланд подаде оставка, след като се сблъска с министър-председателя Джъстин Трюдо за това как да се справят с евентуални американски мита при следващата администрация на САЩ.

Фрийланд заяви, че заплахата от нови американски мита представлява сериозна опасност, след като миналия месец Тръмп предупреди, че ще въведе налози върху стоки, внасяни от Канада и Мексико, в размер на 25 %, ако двете съседни държави не ограничат потока от мигранти и фентанил в САЩ.

„Това означава да запазим фискалния си прах сух днес, за да имаме резервите, които може да са ни необходими за тарифна война. Това означава да избягваме скъпоструващите политически трикове, които не можем да си позволим“, пише тя в писмо до Трюдо, публикувано в X.

Междувременно ентусиазмът на криптопазара по отношение на идеята на Тръмп за създаване на стратегически резерв от Bitcoin претърпя неуспех, когато Пауъл заяви, че Фед няма законови правомощия за това, както и план да търси промяна в закона, за да може да го прави.

Забележката допринесе за широкообхватен спад на свързаните с криптовалути активи, включително 5% спад на самия Bitcoin, което е най-големият му спад от повече от три месеца.