Акциите и облигациите се сринаха, индексът на страха на Уолстрийт скочи след срещата на Фед
Централните банкери планират потенциално две намаления на лихвените проценти от по четвърт пункт през 2025 г. Това е по-малко от четири такива намаления, прогнозирани през септември
Разпродажба на акции и облигации последва края на срещата на Федералния резерв в сряда, тъй като централните банкери на САЩ дадоха прогнози за потенциално по-бавен темп на намаляване на лихвените проценти през следващата година.
Фед заяви в сряда, че е решил да понижи референтния си лихвен процент с четвърт процентен пункт до целеви диапазон от 4,25% до 4,5%, като същевременно се стреми да намали инфлацията до целта от 2%.
Резюме на икономическите прогнози на централните банкери показа, че те планират потенциално две намаления на лихвените проценти от по четвърт пункт през 2025 г. Това е по-малко от четири такива намаления, прогнозирани през септември.
Пазарите бяха разтърсени и след като икономическите прогнози на членовете на Фед показаха, че те очакват инфлацията да остане стабилна през 2025 г., завършвайки следващата година на 2,5%, което е над предишната им прогноза от 2,1%, дадена през септември.
Индексът на волатилността, известен като измерител на страха на фондовия пазар, скочи със 74% в сряда до 27,6, според данни на FactSet.
Dow Jones Industrial Average приключи сряда със спад от 2,6%, S&P 500 се срина с 2,9%, а технологичният Nasdaq Composite падна с 3,6%.
Разпродажбите на акциите след съобщенията на Фед бяха широкообхватни, но секторите, които са най-чувствителни към възможността лихвите да останат високи за по-дълго от очакваното, бяха засегнати най-силно. Потребителските дискреционни сектори и сегментът на недвижимите имоти в S&P 500 паднаха съответно с 4,7% и 4%. Индексът на акциите с малка капитализация Russell 2000 се понижи с 4,4%.
Акциите на технологичните компании с голяма капитализация паднаха повсеместно, като любимата на AI инвеститорите Nvidia затвори с 1,1% по-ниско, попадайки по-дълбоко в територията на техническа корекция след няколко дни на загуби. Tesla загуби 8,3%, връщайки част от печалбите след изборите, които изпратиха акциите до поредица от рекордни върхове. Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet, Meta Platforms и Broadcom също загубиха позиции.
Доходността на 10-годишните съкровищни облигации, която е обвързана с очакванията за посоката на лихвените проценти, се повиши до 4,51% от 4,39% преди съобщението на Фед и се търгува на най-високото си ниво от май.
Биткойнът се търгуваше на $100 800, което е спад от рекорда от $108 300, достигнат във вторник. Фючърсите на златото паднаха с 2% до около 2600 долара за унция, докато фючърсите на суровия петрол се понижиха леко.
Инвеститорите се подготвят за по-голяма нестабилност на пазара през 2025 г., докато очакват подробности относно новите политики на администрацията на Доналд Тръмп. Някои се опасяват, че потенциалът за повече мита може да доведе до глобална търговска война - тема, която се появи по време на пресконференцията на председателя на Фед Джером Пауъл в сряда.
Той посочи, че Фед разглежда как тарифите могат да повлияят на инфлацията в икономиката, за да направи „внимателна оценка“ на това как потенциално да реагира, когато се появят подробности за въпросната тарифна политика.
„Ние просто не знаем много детайли за действителните политики, така че е много преждевременно да се опитваме да правим каквито и да било заключения“, каза Пауъл по време на брифинга си за пресата. Той добави, че централните банкери не знаят кои стоки ще бъдат обложени с мита, за колко време и в какъв размер, както и дали ще има ответни мита.
„Основният извод от днешната среща на Фед е, че рисковете от инфлация се завръщат и Фед е очевидно загрижен“, коментира пред MarketWatch Чарли Рипли, старши инвестиционен стратег за Allianz Investment Management. Предвид траекторията на икономиката и неотдавнашния скок на инфлацията, експертът смята, че ще бъде по-трудно за Фед да продължи да намалява лихвите със същото темпо.