Какво знаем за плановете на ЕЦБ по лихвените проценти през 2025 г.
Пазарите продължават да оценяват намаляването на основния лихвен процент до 1,75% до септември догодина. Остават въпросителните какво ЕЦБ смята за „неутрален лихвен процент“ и може ли да слезе под него
В четвъртък ЕЦБ очаквано понижи лихвения процент с четвърт пункт - и успоредно с това се появиха индикации, че в началото на следващата година лихвите бързо ще паднат още повече.
Президентът Кристин Лагард все пак отбеляза по време на пресконференцията си, че банкерите от Франкфурт не смятат, че борбата с инфлацията е напълно приключила, допълва CNBC.
Като цяло обаче това беше най-миролюбивото заседание от настоящия цикъл, не на последно място защото в новите макроикономически прогнози се предвиждат по-ниски темпове на инфлация и икономически растеж както през тази, така и през следващата година.
Икономистите разкритикуваха и стратегията, че ЕЦБ трябва „да поддържа достатъчно рестриктивни лихвени проценти толкова дълго, колкото е необходимо“.
Лагард подчерта, че съществуват рискове за влошаване на вече слабите перспективи за растежа в еврозоната, но заяви, че картината на инфлацията значително се е подобрила и включва възходящи рискове. Допълни, че на заседанието е било обсъждано и по-голямо намаление с половин пункт, а членовете на Управителния съвет са гласували единодушно за намаляване на лихвите.
В същото време новата прогноза предвижда средна обща инфлация малко над целевото равнище от 2,1% през 2025 г., като очакваното нарастване на цените в началото на годината предполага, че по-късно тя може да спадне под целевото равнище.
Reuters цитира управителят на Австрийската централна банка Роберт Холцман - широко възприеман като „ястреб“ в ЕЦБ и единственият член на Управителния съвет, гласувал за запазване на лихвите, а не за тяхното намаляване през юни, според когото няма опасност от намаляване на лихвите през следващата година, ако икономиката напредва според очакванията.
Холцман допълва още, че пазарите имат „сходна с тази на централната банка оценка“, че лихвените проценти ще се понижат до неутрално ниво - когато паричната политика е балансирана между стимулиране и ограничаване на растежа - от около 2% през 2025 г. В четвъртък ЕЦБ намали депозитното улеснение - ключовия си лихвен процент - до 3%.
Какво представлява неутралният лихвен процент беше водещ момент в дебатите през последните месеци и Лагард заяви, че макар да не е бил обсъждан на заседанието през декември, се предвижда да е между 1,75% и 2,5%.
Допълнителен въпрос за пазарните участници е дали ЕЦБ ще свали лихвените проценти под това неутрално равнище, ако инфлацията се охлади още повече и перспективите за растежа се влошат, както беше изказано от управителя на централната банка на Франция Франсоа Вилерой дьо Гало.
Съобщенията от тази седмица потвърдиха пазарните залози за плана на ЕЦБ за намаляване на лихвените проценти до 2025 г. Според данни на LSEG пазарите продължават да оценяват намаляването на основната лихва до 1,75% до септември следващата година, като след това тя ще бъде задържана.
Но някои анализатори смятат, че вече има подкрепа за намаляване и след тази дата.
В петъчен коментар икономисти на Deutsche Bank заявиха, че ЕЦБ е на път да постигне неутрални лихвени проценти през 2025 г., като се има предвид тенденцията за слаб растеж и инфлация под целевите стойности. Те добавиха, че основната им прогноза е за 1,5% лихвен процент в края на 2025 г. чрез намаление с четвърт пункт, но остава възможно и такова с половин пункт.
Дийн Търнър, главен икономист за еврозоната и Обединеното кралство в UBS Global Wealth Management, спря прогнозата си на 2% през юни, но заяви, че рисковете сега „клонят към това, че ЕЦБ трябва да направи повече, а не по-малко, за да подкрепи икономиката през 2025 г.“ - което вероятно означава по-нататъшни съкращения по-късно през годината, а не по-големи стъпки по-рано.
Въпреки това Камил Ковар, старши икономист в Moody's Analytics, твърди, че упоритата базисна инфлация ще продължи да стимулира предпазливостта на ЕЦБ и през следващата година.
„Смятаме, че след март битката за това докъде да се понижат лихвите ще започне сериозно. Предвиждаме да няма намаление през април, а последното да е през юни, оставяйки лихвите на 2,25%“, допълва икономистът.