Европейските банки заплашиха, че ще се оттеглят от най-големия Алианс за нулеви емисии, ако организацията не смекчи правилата си.

Според трима запознати източници на Financial Times, водещите кредитори в Европа преразглеждат членството си, след като американските им колеги, сред които JPMorgan, Citigroup и Goldman Sachs, напуснаха групата.

В петък четирима от най-големите канадски кредитори също заявиха, че се оттеглят от коалицията за климата.

Отделно от това висшите представители на Глазгоуския финансов алианс за нулеви емисии (Gfanz), в която банковата група участваше до началото на този месец, се опитват да свикат среща, на която да обсъдят бъдещето на сътрудничеството в областта на климата преди Световния икономически форум в Давос, който започва днес.

Принципалите на Gfanz обикновено се срещат през първото тримесечие на всяка година. В тази група влизат главният изпълнителен директор на HSBC Жорж Елхедери, Кристиан Швинг от Deutsche Bank и Серджо Ермоти от UBS.

Според запознати обаче усилията за организиране на среща тази седмица, на която да се обсъди бъдещето на алианса, са провалени от проблеми с графика, антитръстови съображения и политическо разсейване. Вместо това срещата е предварително насрочена за началото на следващия месец.

Преди завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, американските банки станаха обект на нападки от 22-ма републикански главни прокурори, които ги обвиниха, че са опит за блокиране на финансирането на петролни и газови компании, припомня Financial Times.

Паралелен клуб за мениджъри на активи - инициативата Net Zero Asset Managers, обяви тази седмица, че ще спре да следи „изпълнението“ и „отчитането“ на критериите за членство и ще извърши преглед, за да се увери, че все още е „подходящ за целта“. Този месец BlackRock напусна инициативата, а Vanguard се оттегли през 2022 г.

„Няколко банки заявиха, че ако с алаианса се случи същото като с инициативата за управление на активи, те ще започнат процес на напускане“, допълва източник. Тези кредитори искат да „прекратят всички официални проследявания и всякакви въпроси, които се възприемат като противоречащи на антитръстовите правила на САЩ“.

Тази седмица Тенеси се отказа от знаково съдебно дело срещу BlackRock, след като компанията обеща да разкрива причините си за гласувания по корпоративни пълномощни и да избягва координирането с други инвеститори. Един от европейските изпълнителни директори, участващи в Gfanz, заяви: „Американците са напълно обсебени от идеята да не бъдат съдени от Тексас. Банките са най-зле.“

Според Бен Калдекот, основател на Групата за устойчиви финанси към Оксфордския университет „някои алианси имат клауза за изтичане на срока на действие, а други като зомбита продължават да съществуват, въпреки че не са много полезни.“

Експертът допълва, че Gfanz вече няма да служи като чадър за индустриални групи за нулево нетно потребление, а ще се съсредоточи върху стимулиране на инвестициите в зеления преход от висши финансисти.

Бившият управител на Английската централна банка Марк Карни, който основава Gfanz през 2021 г., започна кампанията си за министър-председател на Канада тази седмица. Според уебсайта на организацията той вече не е член на ръководния екип на Gfanz.

Отделно от това Управлението за федерален резерв заяви в петък, че е напуснал „зелената“ мрежа на централните банки, на която Карни е съосновател през 2017 г.

Deutsche Bank и UBS отказаха коментар. HSBC и хора, близки до Карни, не отговориха на молбата за коментар. NZBA заяви, че ще „взаимодейства с всички членове по стратегическите приоритети“ в съответствие с процеса на управление.