Процъфтяващият Уолстрийт носи 31 млрд. долара печалба на големите банки в САЩ
Търговската активност се повишава през последното тримесечие на 2024 г. след победата на Доналд Тръмп
Най-големите американски банки се готвят да отчетат скок на печалбите си до 31 млрд. долара за последното тримесечие на 2024 г., тъй като изборната победа на Доналд Тръмп предизвика раздвижване на търговската дейност на Уолстрийт и активизиране на сделките.
По данни на Bloomberg печалбите на шестте най-големи американски банки по активи - JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs и Morgan Stanley, се очаква да нараснат с 16% спрямо същото тримесечие на предходната година, след като се изключат плащанията на кредиторите към федералния фонд за застраховане на депозитите в размер на близо 10 млрд. долара в края на 2023 г. за покриване на разходите по фалитите на регионални банки през същата година.
Очакванията за високи печалби са следствие от повишената пазарна волатилност в навечерието на изборите в САЩ на 5 ноември, а след това и от голямото рали на акциите в следващите седмици. Няколко големи банки, сред които Citi и JPMorgan, заявиха в края на миналата година, че по-високата търговска активност е повишила приходите им, пише Financial Times.
„Краят на годината беше много силен за капиталовите пазари“, коментира Скот Сифърс, банков анализатор в Piper Sandler. „Що се отнася до маржовете на печалбата, ние сме в ситуация на „златен часовник“, когато банките се възползват от по-високите лихвени проценти в дългия край на кривата, но намаляват разходите за депозити с намаленията на Фед.“
Очаква се таксите за инвестиционно банкиране на шестте големи банки да отбележат ръст от 30% до близо 8,4 млрд. долара, тъй като корпоративните кредитополучатели са използвали спада на лихвените проценти през есента, за да емитират дълг, а подемът на фондовия пазар е довел до увеличаване на предлагането на акции, както и до умерено увеличение на сливанията и придобиванията.
Като цяло това е най-добрият тримесечен период за инвестиционните банкери от три години насам, но таксите все още са с 50% по-ниски от 13-те млрд. долара, които банките колективно генерираха за тримесечие през 2021 г., когато в разгара на пандемията имаше трескаво сключване на сделки. За търговията се смята, че шестте големи банки колективно са осчетоводили близо 24,5 млрд. долара приходи от бизнеса си на пазарите.
Акциите на банките вече се повишиха рязко през последните месеци, като широкият банков индекс KBW нарасна с 33% през последната година, включително с 10% след изборната победа на Тръмп. Цената на акциите на Goldman Sachs е скочила с 50% миналата година, докато тези на Wells Fargo и JPMorgan са се повишили с над 40%.
Някои анализатори се опасяват, че печалбите ще поставят много висока летва, която големите банки трябва да достигнат, когато докладват за приходите си за четвъртото тримесечие тази седмица.
„Възможно е да се стигне до разпродажби, дори ако цифрите са сравнително добри“, казва Кристофър Уейлън, ветеран в бранша, ръководител на Whalen Global Advisors.
Инвеститорите залагат на това, че по-ниските данъци и по-леките регулации при администрацията на Тръмп ще доведат до подновяване на ръста на кредитите за всички кредитори и до продължителен скок на доходоносните консултантски такси за подразделенията за инвестиционно банкиране, тъй като корпоративните комбинации са подложени на по-малко внимание от Вашингтон.
Намалените регулаторни изисквания за самите банки може да им дадат възможност да поемат повече риск или да увеличат изплащанията на акционерите чрез обратно изкупуване на акции или дивиденти, като и двете биха увеличили възвръщаемостта на инвеститорите, допълва FT.
Няколко банкови анализатори обаче предупредиха, че политиките на Тръмп, включително митата, могат да разпалят отново инфлацията и да оставят краткосрочните лихвени проценти по-високи за по-дълго време, отколкото мнозина очакваха само преди няколко месеца.
В знак на тези опасения публикуваните в петък силни данни за работните места в САЩ доведоха до повишаване на краткосрочната доходност на държавните ценни книжа, тъй като инвеститорите намалиха очакванията си за намаляване на лихвените проценти на Фед тази година.
Продължителният период на повишени краткосрочни лихвени проценти принуди банките да плащат повече за депозити, което намали печалбите от кредитиране.
Очаква се нетният лихвен доход на големите банки, който достигна своя връх преди повече от година, да спадне отново през четвъртото тримесечие.
Печалбите от кредитиране на Wells Fargo например се очаква да спаднат с повече от 8% спрямо предходната година. Прогнозите са, че печалбите от кредитиране на JPMorgan и Citi също ще намалеят, съответно с 5% и 3%.
„Банките трябва да постигнат много спрямо очакванията“, обяснява Чарлз Пайбъди, ръководител на независимата изследователска компания Portales Partners. „Не се притеснявам за тримесечието, но се притеснявам за 2025 г., защото спрямо рисковете, оптимизмът е твърде силен.“, допълва експертът.