Акциите на банките в еврозоната са напът да завършат годината с най-високите си стойности от повече от десетилетие, тъй като кредиторите се справят с понижаването на лихвените проценти и обещават рекордна възвръщаемост за акционерите.

Индексът Euro Stoxx Banks, който проследява най-големите кредитори във валутния блок, върви към приключване на годината над 142 за първи път от 2010 г. насам, след като през 2024 г. е скочил с повече от една пета.

През последните три години печалбите на европейските кредитори са повишени от по-високите лихвени проценти. Но дори когато централните банки започнаха да намаляват лихвите, опасенията за натиск върху нетните маржове на кредиторите не са натежали върху акциите.

„Европейските банки изкараха още една чудесна година“, казва пред Financial Times Андрю Стимпсън, анализатор в Keefe, Bruyette & Woods. „Пазарът се страхуваше много повече от ефекта на понижаването на лихвите, отколкото беше необходимо.“

Той добавя, че кредиторите успешно са се предпазили от спада на лихвите - т.нар. структурно хеджиране - което означава, че „голяма част от печалбите от рентабилността са защитени при тяхното понижаване“.

Банките генерират печалба от разликата между лихвите, които получават от кредитополучателите и изплащането на вложителите, известна като нетен лихвен доход.

UniCredit е най-добре представящата се акция на голяма банка в еврозоната, като през годината е спечелила над 50%. Италианската Intesa Sanpaolo се е повишила с над 40%, а акциите на Deutsche Bank поскъпват с повече от 30%. BNP Paribas е сред най-зле представилите се банки в сектора, като акциите ѝ се сриват с почти 8% за годината.

Въпреки слабата активност при сключването на сделки и приглушения ръст на кредитите, 2024 г. отбелязва една от най-печелившите години за европейските банки. В резултат на това секторът постига средна възвръщаемост от около 13%, според Citigroup.

Повишаването на приходите позволява на кредиторите да върнат рекордни нива на капитал на акционерите, тъй като шефовете се успокояват инвеститорите, които преди това бяха изплашени от забраните за изплащане на дивиденти и неочакваните данъци в цяла Европа.

Анализаторът Стимпсън от KBW казва, че европейските кредитори са извършили обратно изкупуване на акции за 45 млрд. евро през 2024 г., изплатили са 19 млрд. евро междинни дивиденти и ще раздадат около 69 млрд. евро окончателни дивиденти в началото на следващата година.

Възвръщаемостта на капитала бележи значителен обрат в сравнение с 2020 г., когато Европейската централна банка нареди на кредиторите да замразят дивидентите и обратното изкупуване на акции в началото на пандемията - ход, който навреди на репутацията на сектора сред международните инвеститори.

Въпреки добрите резултати от печалбите през 2024 г. обаче много европейски банки все още се търгуват с отстъпки спрямо американските си колеги, които получават нов тласък след избирането на Доналд Тръмп за президент.

По този повод анализаторите на Citi пишат в доклад:

„През 2024 г. [европейските и американските] банки се проследяват плътно до изборите в САЩ, където потвърждението за чиста победа на Тръмп/републиканците води до силно превъзходство на американските банки при допускането за дерегулация в САЩ, потенциално намаляване на данъците и по-големи фискални стимули.“

Европейските кредитори се насочват към сливания и придобивания, тъй като се опитват да намерят възможности за намаляване на разходите, при положение че се очаква лихвените проценти да продължат да падат, а икономическите перспективи за Европа да са по-слаби.

Миналия месец UniCredit направи оферта за местния си конкурент Banco BPM, която беше отхвърлена, a преждевременно си осигури голям дял в германската Commerzbank. Испанската BBVA също отправи враждебна оферта за Sabadell, която в момента е спряна от регулатора на конкуренцията в страната.

Анализаторите на Citi очакват нетният лихвен доход в сектора да спадне леко през 2025 г., тъй като структурното хеджиране само частично компенсира по-ниските лихвени проценти.

Въпреки това Стимпсън прогнозира, че при по-нататъшно понижение на лихвите ръстът на кредитите ще се ускори, „особено в периферията на Европа, където тези икономики са прекарали 15 години в намаляване на задлъжнялостта“.