„Нека разумът надделее“: Европейските бизнес лидери все още се надяват да избегнат търговска война със САЩ
Сред изпълнителните директори, присъстващи на годишната среща на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, реакцията на заплахите за мита на Тръмп беше определено смесена
Президентът на САЩ Доналд Тръмп многократно обеща да наложи мита върху стоки, внасяни от Европейския съюз, което провокира блока да предупреди, че е готов да отговори на допълнителните мита „по пропорционален начин“.
Реакциите на европейските бизнес лидери като цяло са смесени. Някои от тях омаловажават омаловажат опасенията относно перспективата за трансатлантическа търговска война, става ясно от част от техните послания по време на годишната среща на Световния икономически форум в Давос, Швейцария, обобщени от CNBC.
Говорейки пред репортери по-рано през седмицата, встъпилият в длъжност президент на САЩ каза: „ЕС е много, много лош към нас“. Заплашвайки блока с тарифи, той добави: „Това е единственият начин... ще получите справедливост.“
Коментарите му дойдоха в момент, в който новата американска администрация обмисля налагането на допълнителни 10% мита върху стоки, внасяни от Китай, което потенциално ще започне още следващия месец.
На този фон главният изпълнителен директор на най-голямата американска банка JPMorgan Chase Джейми Даймън каза в сряда, че тарифите, които Тръмп се очаква да наложи на търговските партньори на САЩ, могат да се разглеждат като нещо положително, изтъквайки, че засегнатите трябва „да го преодолеят“.
Главният изпълнителен директор на UBS Серджо Ермоти междувременно предупреди, че няма вероятност лихвените проценти да паднат толкова бързо, ако митата в САЩ подклаждат инфлацията.
Изпълнителният директор на Siemens Роланд Буш описа германския индустриален гигант като „устойчив на мита“ на фона на опасенията от търговска война между САЩ и ЕС.
Запитан за притесненията относно това как тарифите могат да повлияят на бизнеса му, Буш казва пред CNBC, че Siemens е „глобална компания“, която вече има относително голямо присъствие в САЩ.
Той изтъква и придобиването от Siemens на американската компания за инженерен софтуер Altair на стойност около 10 милиарда долара.
„От друга страна, митата обикновено увеличават инфлацията по дефиниция, така че това не помага наистина. Мисля, че идеята е да преценим какво можем да направим, какви сделки да сключим, за да намалим наистина търговските тарифи до минималното ниво“, казва Буш пред CNBC.
„Според мен свободната търговия и ниските тарифи наистина са двигател за растеж“, добавя той.
„Митата не помагат на световната търговия“
Хенрик Андерсен, главен изпълнителен директор на датския производител на вятърни турбини Vestas, също предупреди в рамките на WEF, че допълнителните мита върху вносните стоки вероятно ще създадат риск от инфлация.
Запитан за перспективите за търговски тарифи в Европа и влошаващата се регулаторна среда за зелена енергия в САЩ, той посочва пред CNBC и по двете теми: „Нека разумът надделее.“
Шефът на Vestas каза по-рано, че отстъплението на Тръмп от климата е преувеличено.
Главният изпълнителен директор на SAP Кристиан Клайн заяви в четвъртък, че тарифите на САЩ няма да са от полза, подчертавайки колко е важно технологичните компании да сключват сделки с глобални търговски партньори.
„Бих казал, че митата не помагат на световната търговия. И когато погледнете на зависимостите между Европа и САЩ, или Съединените щати и Китай, не вярвам, че това е добре“, коментира Клайн пред CNBC.
Той допълва, че е разговарял с няколко лидери в Давос за това как SAP може да ги подкрепи с тяхната верига за доставки и финансов софтуер.
„Всички правят бизнес в Китай. Китай, разбира се, също иска да продължи да прави бизнес в САЩ. И затова за технологичните компании е важно да се изградят тези устойчиви мостове и вериги за доставки“, добавя той.