Страх, алчност и политически хаос застрашават ралито на американските акции
Тръмп е в ролята на водач на пазарите, като инвеститорите са нащрек за всяка нова стъпка в бързо протичащата реформа на политиката в САЩ
Според главния изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън американският фондов пазар в момента е надценен. Той не го казва за първи път. Ръководителят на най-голямата по пазарна капитализация банка в света отбелязва, че се чувства по-предпазлив от другите в света на бизнеса заради рисковете от дефицита, инфлацията и геополитическите сътресения.
„Цените на активите са доста завишени, по всички показатели. Те са в горните 10 или 15%“ от историческите оценки, казва Даймън в интервю за CNBC по време на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
Даймън говори конкретно за американския фондов пазар, който е в разгара на многогодишен бичи период. Но той също така посочва, че някои части на пазара на облигации, като държавния дълг, са „на рекордно високи нива“.
„Необходими са доста добри резултати, за да се оправдаят тези цени. Наличието на стратегии, които подкрепят растежа, помага това да се случи, но има и негативи и те могат да ви изненадат.“
68-годишният Даймън е един от най-уважаваните гласове в областта на финансите, след като превърна JPMorgan в най-успешната американска банка по много показатели, включително активи и пазарна оценка.
От 2022 г. насам, когато заяви, че към американската икономика се е насочил „ураган“, той е все по-предпазлив. Този ураган обаче все още не е дошъл, тъй като през последните години САЩ надминават очакванията, а избирането на Доналд Тръмп през ноември засили надеждите за това какво ще направи една администрация, подкрепяща финансовия растеж.
„Това, за което съм малко предпазлив, е изразходването на средства за покриване на дефицита - това е глобален проблем, а не само американски“, казва той.
„И свързаният с това въпрос: „Ще изчезне ли инфлацията? Не съм напълно убеден.“
Нарастващата вълна от глобални конфликти, включително войната в Украйна, напрежението в Близкия изток и нарастващите заплахи от страна на Китай, „просто ме кара да бъда много загрижен как това ще се отрази на нашия свят през следващите 100 години“, коментира Даймън.
В обширното интервю Даймън изразява подкрепа за митата върху вноса в САЩ, ако те подпомагат националната сигурност, и казва, че той и технологичният предприемач Илон Мъск са изгладили предишните си противоречиви отношения. Даймън също така отбелязва, че няма намерение да се кандидатира за президентския пост през 2028 г. Това е въпрос, който западните медии често повдигат
Въпреки или може би в тон на заплахите на Даймън, Nasdaq изгелжда готов да отвори днешната търговия силно, след като амбициите на Тръмп за засилването на пазара на изкуствения интелект надделяват над новите тарифни заплахи от страна на новия президент на САЩ. Силните тримесечни резултати на Netflix също дават попътен вятър на американското рали.
Тръмп е в ролята на водач на пазарите, като инвеститорите са нащрек за всяка нова стъпка в бързо протичащата реформа на политиката в САЩ. Последните му усилия да превърне Щатите в лидер в областта на изкуствения интелект - план за инвестиции в частния сектор на стойност 500 млрд. долара и отмяна на предпазливите мерки от времето на Байдън - продължават да дават тласък на технологичните компании.
Акциите на Oracle, партньор в начинанието „Stargate“, продължават да поскъпват, повишавайки се с над 9% в предборсовата търговия поради перспективата за по-големи разходи за изкуствен интелект. В Токио акциите на SoftBank скочиха с повече от 10%.
Настроенията са високи въпреки засилените опасения за търговска война, предизвикана от Тръмп. Президентът заяви във вторник, че администрацията му обмисля да наложи 10% мито върху вноса от Китай на 1 февруари, като се закани да удари и ЕС с допълнителни тарифи. Китайските акции спаднаха в сряда именно заради опасенията за новия план за защита на търговията.
Резултати срещу политики
Сезонът на отчетите за четвъртото тримесечие наистина започва с голям успех. За съжаление, това може да няма голямо значение за пазара на акции.
Много стратези очакват солидният сезон на печалбите на компаниите от S&P 500 да остане на заден план през следващите седмици, тъй като инвеститорите ще разгледат завръщането на президента Доналд Тръмп в Овалния кабинет и първата му поредица от укази.
„В момента печалбите са подводното течение на фондовия пазар, а политиката заема централно място“, казва главният пазарен стратег на Ritholtz Wealth Management Кали Кокс пред Yahoo Finance.
Кокс посочва пазарните действия във вторник като нагледен пример за това, че политиките на Тръмп служат като основен пазарен двигател в момента. В първия пълен ден на търговия при новото президентство на Тръмп индексът на щатския долар отбеляза най-лошия си еднодневен спад от една година насам, губейки над повече от 1%, след като Тръмп не предприе важни тарифни действия в първия си ден на поста.
Впоследствие акциите се повишиха. Индустриалните и материалните индекси, които биха се възползвали от по-слабата зелена валута, бяха сред най-добре представящите се сектори и скочиха заради слабостта на долара.
Обобщените пазарни действия показват, че засега инвеститорите са съсредоточени върху това дали Тръмп ще изпълни или не обещанията си от предизборната кампания.
Под повърхността фундаменталната история на акциите се развива. Досега 43 компании от S&P 500 са представили отчети, водени от много големи банки, и отчетите са по-добри от очакваното. Данните на FactSet сочат, че S&P 500 вече е с 12,5% годишен ръст на приходите през това тримесечие в сравнение с 11,5%, очаквани миналата седмица. Това би било най-доброто тримесечие за ръст на приходите на S&P 500 от над три години.
По данни на екипа за капиталови стратегии на Bank of America Securities акциите са били възнаградени за по-добри резултати повече, отколкото обикновено. При компаниите, които са надминали прогнозите на анализаторите както за продажбите, така и за печалбите, акциите им са се представили по-добре от S&P 500 с 3,34% на следващия ден на търговия, което е доста над историческата средна стойност от 1,5%.
Но капиталовият стратег на Citi US Скот Хронерт отбелязва, че положителните резултати може да не са това, което ще повдигне пазарите през следващите седмици.
„В краткосрочен план пазарите ще трябва да се борят с нарастващата несигурност по отношение на фискалната, търговската и паричната политика, дори ако отчетите са стабилни“, пише Кронерт в доклад до клиентите си в петък, цитиран от Yahoo Finance.
В отделен доклад анализаторът добавя, че инвеститорите трябва да очакват „шум“ в прогнозите на компаниите, публикувани през това тримесечие, тъй като се очаква около 90% от S&P 500 тепърва да обявяват печалби.
„Очакваме консервативен подход към насоките, тъй като ръководствата на компаниите отчитат несигурността на фискалната, търговската и паричната политика в прогнозите си за следващата година“, пише Хронерт.
Тази дискусия насочва инвеститорите към това, което според стратезите е ключовият извод от настоящия фокус върху политиките на Тръмп. Става въпрос за това колко силно тези политики в крайна сметка ще повлияят на икономиката на САЩ и корпоративните печалби през следващите няколко години. И дори една добра прогноза днес може да се промени утре, ако Тръмп се развихри още повече, отколкото инвеститорите очакват.
„Когато има много шум, наистина трябва да се съсредоточите върху това какво правят икономиката и печалбите, а те са на стабилно място в момента“, казва Кокс.
„Просто е трудно да се каже накъде ще се насочат по-нататък заради тази политическа мъгла.“