Считано от 20 януари, вторият мандат на Доналд Тръмп като президент на Съединените американски щати най-накрая е пред нас.

По време на изборния сезон Тръмп направи безброй обещания, за да спечели гласоподаватели – от силни позиции за имиграцията, през международната търговия и до биткойн. Но един от основните въпроси за избирателите и потенциалната причина той да спечели надпреварата беше икономиката.

Сега Тръмп трябва да изпълни тези обещания и под зоркото око на Уолстрийт. Изглежда обаче, че към момента пазарът не отразява спецификата на политиките на Тръмп. Причина за това е неяснотата около тях, както отбелязва пред MarketWatch Крейг Стърлинг, ръководител на отдела за изследване на акциите на САЩ в Amundi U.S. Тази несигурност е затруднила пазара да отчете въздействието на политиките на Тръмп върху текущите оценки на акциите. Или както казва Стърлинг, „пазарът ще плати за това, на което може да стане свидетел“.

Dow Jones Industrial Average нарасна с 3,7% през седмицата преди встъпването в длъжност на Тръмп. S&P 500 напредна с 2,9%, Nasdaq Composite е нагоре с 2,5%, според пазарните данни на Dow Jones.

Индексът на сините чипове се е повишил с 3%, а S&P 500 - с 3,7% от деня на изборите през ноември - най-слабото представяне и за двата индекса в периода между изборите и деня на встъпването в длъжност, откакто Барак Обама пое президентския пост през 2009 г. на фона на световната финансова криза.

Тръмп съобщи, че подготвя приблизително 100 изпълнителни заповеди за встъпването си в длъжност, така че инвеститорите може да получат повече яснота скоро. Ако това се случи, три области на политиката, на които те ще обърнат внимание, са митата, дерегулацията и намаляването на корпоративния данък.

Тарифи

Наричайки се „човек на тарифите“, Тръмп неофициално предложи 25% мита за всички продукти, идващи от Мексико и Канада, и допълнителни 10% мита за стоки от Китай.

Чрез налагането на нови мита, особено на търговски партньори като Мексико и Канада, Тръмп може да предизвика търговски търкания, които да повишат разходите за американските компании.

Според скорошен доклад на Boston Consulting Group, комбинираните мита върху стоки от Китай, Мексико, Канада и други страни биха могли да добавят $640 милиарда разходи към вноса на САЩ от най-добрите търговски партньори.

Тези разходи ще бъдат усетени по-остро от компаниите и индустриите, които са най-зависими от вноса от държави, обложени с мита. Някои примери включват производители на автомобили и авточасти, компании за облекло и потребителска електроника, според BCG.

Някои инвеститори са нервни и, че допълнителните тарифи могат да предизвикат инфлация. Тъй като Федералният резерв успешно се бори за намаляване на ценовия натиск след пандемията от 2020 г., инвеститорите са чувствителни към всичко, което би могло да тласне инфлацията обратно нагоре.

През последните няколко месеца пазарите реагират силно на новините за инфлацията и перспективата за лихвените проценти. Това включва рязка разпродажба на фондовия пазар на 18 декември след ястребовите изявления на Фед относно паричната политика, както и пазарната печалба на 15 януари след по-добрите от очакваното данни за индекса на потребителските цени.

Според някои източници екипът от съветници на Тръмп обмисля идеята за въвеждане на постепенно повишаване на тарифите, за да се избегне внезапен скок на инфлацията. Но докато не знаем със сигурност какви ще са тарифните политики на Тръмп и как ще повлияят върху инфлацията, инвеститорите ще следят за повече улики.

Дерегулация

През декември Тръмп каза, че иска да премахне десет стари разпоредби за всеки нов регламент, който бъде приет. Въпреки че все още не е ясно точно кои регулации ще бъдат премахнати, очакванията са финансовата индустрия да бъде големия печеливш от това. The Wall Street Journal съобщи, че съветниците на Тръмп се стремят да намалят или ограничат влиянието на банковите регулатори. Главният изпълнителен директор на JP Morgan Chase Джейми Даймън казва, че плановете за дерегулация на Тръмп радват банкерите, защото това може да доведе до по-малко правила за това как банките дават пари назаем – а кредитите са ключова част от бизнеса за банките.

Акциите във финансовия сектор се повишиха силно, след като Тръмп спечели изборите, като финансовият сектор на S&P 500 скочи с почти 6,2% на 6 ноември, продължавайки ръста си и през следващите седмици.

Но финансовият сектор не е единственият, който може да се възползва от по-малко регулаторен надзор. Енергийният сектор може да се възползва от по-разхлабени екологични разпоредби, както и някои компании в сектора на материалите и промишлеността.

Данъци

Тръмп и ръководеният от републиканците Конгрес приеха широкообхватен данъчен законопроект през 2017 г. и тъй като част от този законопроект изтича през 2025 г., се очаква тези съкращения да бъдат удължени от новата администрация.

Законопроектът за данъка от 2017 г. намали корпоративните данъци до фиксираните 21%, но оттогава Тръмп предлага многократно намаляването им до 15%. Плащането на по-малко данъци може да е от полза за всеки бизнес чрез намаляване на разходите и повишаване на маржовете на печалба, така че инвеститорите вероятно са развълнувани от потенциалните попътни ветрове в бизнеса.

„Бъдещата администрация вероятно ще даде приоритет на вътрешния растеж чрез политики, включващи намаляване на данъците, целенасочени фискални стимули и дерегулация“, пише в бележка Джонатан Коулман, портфолио мениджър в Janus Henderson Investors. „Тези подходи биха могли да осигурят подкрепа за акциите на компании с малка капитализация, които са икономически по-чувствителни от по-големите корпорации. Очакваме ръстът на печалбите на компаниите с малка капитализация да надхвърли този на акциите с голяма капитализация през 2025 г., подпомогнат от по-лесни сравнения на приходите“, казва експертът.

Тръмп ще произнесе първата реч от втория си мандат при встъпването си в длъжност днес, но инвеститорите може да не получат веднага отговорите, които търсят. Мнозина анализатори очакват много хипербола, но с малко конкретика, което не е изненадващо - встъпването в длъжност не е място, където бъдещият президент излага подробности за своята политика.

И дори ако Тръмп запълни първата си седмица с политически съобщения, тези политики може да нямат незабавно или драматично въздействие върху икономиката.

„Икономиката на САЩ не е моторна лодка – тя е масивен супертанкер. Дори и при най-агресивните промени в политиката, пренасочването на този кораб отнема време“, пише Адриан Хелферт, главен инвестиционен директор в Westwood Holdings Group.

Въпреки че пазарите са затворени на 20 януари поради Деня на Мартин Лутър Кинг младши, някои инвеститори на Уолстрийт се подготвят за нестабилност през предстоящата кратката търговска седмица, отбелязва MarketWatch.