Разпродажбата на световните пазари на облигации се ускорява, като подхранва опасенията за състоянието на държавните финанси и поражда опасност от по-високи разходи по заемите за потребителите и предприятията по света.

Доходността им в глобален мащаб предимно се повишава, като в понеделник тази на 10-годишните държавни ценни книжа на САЩ достигна нов 14-месечен връх от 4,799%. Инвеститорите преоценяват темпото, с което Федералният резерв може да понижи лихвените проценти.

В Обединеното кралство доходността на 30-годишните държавни ценни книжа е на най-високото си равнище от 1998 г. насам, а 10-годишната доходност в страната наскоро достигна нива, невиждани от 2008 г.

В Япония, която се стреми да нормализира паричната си политика, след като в началото на миналата година прекрати режима на отрицателни лихвени проценти, доходността на 10-годишните държавни облигации се повиши над 1%. Във вторник тя достигна най-високата си стойност от 13 години насам, сочат данни на LSEG.

В Азиатско-тихоокеанския регион доходността на 10-годишните облигации на Индия се повиши най-много от повече от месец насам в понеделник и е близо до 2-месечен връх от 6,846%. Тази по 10-годишните държавни облигации на Нова Зеландия и Австралия също стигна близо до двумесечни върхове.

Единственото изключение е Китай. Пазарът в страната е в подем, въпреки че властите се опитват да охладят ралито. Доходността на 10-годишните китайски облигации се понижи до рекордно ниско ниво този месец. Това накара централната банка на страната да преустанови покупките миналия петък.

Какво се случва?

Облигациите бяха разклатени от съвкупност от фактори, обясняват пазарни наблюдатели пред CNBC.

Инвеститорите вече очакват по-малко намаления на лихвените проценти от страна на Фед, отколкото преди, и настояват да получат адекватна компенсация за риска от притежаването на облигации с падеж в далечното бъдеще. Те са обезпокоени от големите бюджетни дефицити.

Миналия месец Федералният резерв прогнозира само две намаления на лихвените проценти през 2025 г. Преди това посочваше два пъти повече. Според анализатори по-топлият от очакваното доклад за заетостта в САЩ в петък е направил по-несигурен пътя на Фед за намаляване на лихвените проценти. Заплатите в неселскостопанския сектор се увеличават с 256 000 през декември, надхвърляйки 212 000 през ноември и консенсусната прогноза на Dow Jones за 155 000.

„Икономиката на САЩ укрепва по-бързо от предвиденото, което означава, че Федералният резерв има по-малко или никакво поле за намаляване на лихвените проценти, и пазарът на облигации отразява това“, посочва Бен Емънс, основател на FedWatch Advisors.

Доходността на облигациите обикновено се повишава, когато лихвените проценти се повишават. Тя се движи в противоположна посока на и цените им.

Според показателя FedWatch на CME Group шансовете за само едно намаление на лихвите през тази година са се увеличили след доклада за заетостта. Освен това за разпродажбата на облигации допринасят и повишените държавни дефицити, тъй като на пазара се предлага повече дълг.

Според съобщенията правителството на САЩ е регистрирало дефицит от 129 млрд. долара през декември, което е с 52% повече в сравнение с година по-рано. Нетният дълг на публичния сектор на Обединеното кралство - с изключение на банките от публичния сектор - възлиза на над 98% от неговия БВП.

„Пазарите на британски златни облигации се разпродават още по-силно заради подобна комбинация от причини“, казва старши стратегът на CreditSights Закари Грифитс. „Преди всичко това се дължи на безпокойството, свързано с фискалната ситуация, но спадът на лирата подхранва и опасенията за инфлацията“.

Призив към правителствата

„Последиците от по-високата доходност за правителствата и корпорациите са сравнително ясни“, казва Стив Сосник, главен стратег в Interactive Brokers. „Те не са добри“.

По-високата доходност увеличава сумата, която трябва да се изразходва за обслужване на дълга, особено в случаите на правителства, които имат постоянни дефицити, казват анализаторите.

„Ако се стигне до крайност, тогава се появяват „облигационни отмъстители“, които изискват по-високи лихви, за да поемат тези големи дългове“, обяснява Сосник.

„Облигационните инвеститори отправят ясен призив към световните фискални власти да овладеят бюджетните си траектории, за да не бъдат подложени на допълнителен гняв“, добавя Тони Крешенци, изпълнителен вицепрезидент в Pimco.

„Повишаването на доходността в САЩ също така затруднява някои централни банки да намалят лихвите си в краткосрочен план“, предупреждава, от своя страна, главният икономист на HSBC за Азия Фредерик Нойман, като дава пример с неотдавнашното решение на Банката на Индонезия да запази лихвените проценти.

Очаква се и широкообхватно поевтиняване на азиатските валути, казва друг анализатор на HSBC. Разширяващата се разлика между доходността на държавните облигации в Азия спрямо тази в САЩ води до отлив на капитали от азиатските държави, както и до по-малък приток от останалия свят към тях.

По-високата доходност на облигациите влияе не само на правителствата. Разходите за заеми на много предприятия се съпоставят с тях. С повишаването на доходността им се увеличават и разходите за заеми на предприятията. Тъй като компаниите обикновено трябва да предлагат по-висока доходност от съответните държавни облигации, за да привлекат инвеститори, тежестта върху тях вероятно е по-голяма.

„Потенциалните последици включват по-ниска печалба или пропуснати възможности“, смята Сосник, посочвайки корпоративните облигации, които обикновено трябва да предлагат по-високи лихви от държавния дълг.

„Повишаването на доходността затяга разходите по заемите, доларът укрепва, а акциите обикновено се понижават, което се отразява на потребителското доверие. Това има верижен ефект по отношение на разходите за жилища и търговия на дребно“, добавя Емънс от FedWatch Advisors.

Стачка на купувачите

Сега пазарните участници са в очакване на встъпването в длъжност на президента на САЩ Доналд Тръмп през следващата седмица.

„Истинското изпитание идва след встъпването в длъжност на Тръмп, когато се очаква голяма вълна от изпълнителни заповеди за мита и имиграционни ограничения“, обединени са наблюдатели от индустрията пред CNBC.

„В момента на пазарите на облигации се наблюдава известна стачка на купувачите“, отбелязва Дан Тобон, ръководител на отдел „Валутни стратегии за Г10“ в Citi. „Те се питат: Защо да предприемаме скок на вярата точно сега, когато ще имаме много повече информация само след няколко седмици? И така, този удар на купувача означава, че доходността просто продължава да се движи нагоре и то доста агресивно“.

По думите му ако действията на Тръмп се възприемат като инфлационни или с негативни последици за бюджетния дефицит, „тогава разгромът вероятно ще продължи“.

„И обратното, ако политиките са сравнително скромни, облигациите могат да се стабилизират или дори да се обърнат“, казва той.

На фондовия пазар в САЩ основните борсови индекси закриха смесено във вторник, като Dow Jones Industrial Average отскочи от обедния си спад и затвори с 0,5% по-високо. S&P 500 също се възстанови от предишни загуби и завърши деня с повишение от 0,1%. Nasdaq Composite падна с 0,2%, отбелязвайки пети пореден дневен спад.

Големите технологични акции паднаха след колеблива сесия в понеделник. Nvidia, която повлече надолу Nasdaq, след като Белият дом обяви нов контрол върху износа на AI чипове, загуби още 1,1%, отбелязвайки своята пета поредна губеща сесия.

Tesla изтри ранните печалби, за да затвори с 1,7%. Amazon, Apple, Microsoft и Alphabet също загубиха позиции. Meta се срина с 2,3% след съобщенията, че ще съкрати около 5% от персонала си.

Акциите на Eli Lilly паднаха с 6,6%, след като производителят на лекарства намали прогнозата си за приходите за цялата година, тъй като търсенето на неговите лекарства за отслабване Zepbound и Mounjaro не отговаря на високите очаквания през последните месеци на 2024 г.

Индексът на цените на производител, който проследява цените, които производителите получават за своите стоки и услуги, се е увеличил с 0,2% миналия месец, спад спрямо ноември и около половината от увеличението, което икономистите очакваха. Докладът идва преди днешните данни за потребителската инфлация, които заедно биха могли да помогнат за смекчаване на страховете, че усилията на Федералния резерв да върне инфлацията до целта си от 2% са в застой.

Фючърсите на петрола бяха леко по-ниски във вторник, като американският бенчмарк се установи на около 78 долара за барел. Цените на петрола се повишиха, след като администрацията на Байдън разшири санкциите срещу руската петролна индустрия в края на миналата седмица.

Криптовалутите се възстановиха след вчерашния спад. Биткойн се търгуваше около $96 000, а етер се повиши до около $3 200. Златото леко поскъпна до 2690 долара за унция.