Втора седмица спад на Уолстрийт. Добрите икономически новини отново се оказаха лоши за пазара
S&P 500 затвори с 1,5% по-ниско, a Dow Jones Industrial Average и Nasdaq Composite паднаха с по 1,6% на фона на несигурността за това накъде се насочват лихвите на Фед след силния доклад за пазара на труда в САЩ
Американският фондов пазар се срина в петък след силния доклад за работните места в САЩ през декември.
S&P 500 затвори с 1,5% по-ниско, a Dow Jones Industrial Average и Nasdaq Composite паднаха с по 1,6%. Основните борсови индекси отчитат загуби за втора поредна седмица на фона на несигурността за това накъде се насочват лихвите.
На пръв поглед за някои инвеститори тази реакция може да изглежда изненадваща. Пазарът на труда се разраства с най-бързите си темпове от март, като нарастването на работните места се наблюдава в по-широк диапазон от индустрии. Заедно с устойчивостта на американската икономика, пазарът на труда получава голяма част от заслугите за ръста на фондовия пазар в САЩ през последните две години, посочва MarketWatch. Kакво се промени?
Проблемът изглежда е в нарастващата доходност на държавните облигации. Тя скача бързо, въпреки че Федералният резерв намали краткосрочните лихвени проценти от септември насам. Главният икономист на Apollo Global Management Торстен Слок наскоро характеризира този модел като изключително необичаен.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ, разглеждан като еталон за американския пазар на облигации, е нараснала с близо 80 базисни пункта през четвъртото тримесечие - най-бързото темпо от третото тримесечие на 2022 г. Тя продължи да се покачва през януари, като в петък се повиши до 4,79% - ниво, което не е достигано от края на 2023 г.
Редица фактори допринасят за ръста на доходността. Някои обвиняват „облигационерите“ – термин, използван за описване на инвеститори, които продават облигации, за да се противопоставят на разточителната фискална политика на правителството. Други изтъкват опасенията, че силната икономика може да помогне за възобновяване на инфлацията. Именно този последен фактор изглежда беше на фокус в петък.
Към лошата картина може да се добави фактът, че напоследък доходността на облигациите се покачва в Европа и Япония. Китай е единствената голяма икономика, в която доходността на облигациите остават фиксирана.
Тези страхове допринесоха за динамиката, известна на Уолстрийт като „добрите новини са лоши“ – тоест позитивните данни за икономиката и пазара на труда се третират като негативни на фондовия пазар. Инвеститорите искат силна икономика, но не толкова, че да доведе до възстановяване на инфлацията, принуждавайки Федералния резерв да започне отново да повишава лихвените проценти.
S&P 500 потъна през декември, тъй като доходността се повиши. Загубите продължиха и през януари, като индексът се понижава с близо 1% за месеца към затварянето в петък.
Nasdaq Composite и Dow Jones Industrial Average също отчетоха най-големите си спадове от 18 декември - деня, в който Федералният резерв обяви последното си намаление на лихвените проценти.
Според последните данни БВП на САЩ продължава да расте с темпове над средните. Въпреки това остават слаби зони, което изостря опасенията на инвеститорите, че лихвените проценти могат да останат по-високи за по-дълго време.
Жилищният пазар се бори с ипотечни лихви от над7%. Кредитополучателите на търговски недвижими имоти са успели да изплатят дълга си - надявайки се, че лихвите ще паднат, спестявайки пазара от пълен срив. Но не е ясно колко дълго могат да издържат тези компании; колкото по-дълго лихвите остават високи, толкова по-голям е рискът.
Производствената дейност, която също е изключително чувствителна към лихвените проценти, продължава да е в затруднение, както и потребителите с по-ниски доходи.
Според последните данни на Федералния резерв процентът на просрочие по кредитни карти се е покачил до най-високото ниво от близо 15 години.
Инвеститорите са загрижени, че ако разходите по заеми не намалеят и инфлацията се възстанови, дори по-богатите потребители могат да започнат да страдат, което ще доведе до свиване на корпоративните маржове на печалба.
„Пазарът е притеснен от потенциала за продължаващо повишение на лихвените проценти, който оказва влияние върху компаниите и потребителите, и от потенциала за растеж, който да възобнови инфлацията в бъдеще“, обобщава пред MarketWatch Брент Шуте, главен инвестиционен директор в Northwestern Mutual Wealth Management.
„Съществува и страх, че в някакъв момент в бъдеще на Фед може да му се наложи отново да повиши лихвите, което повишава и възможността за по-бавен икономически растеж“, добавя той.
Трейдърите на фючърси намалиха очакванията си за това колко съкращение на лихвените проценти ще направи Фед през 2025 г. след доклада за работните места в петък. Последните данни на CME Group показват, че едно намаление между сега и декември се разглежда като най-вероятният сценарий. Целевият диапазон на Федералния резерв за лихвения процент възлиза на 4,25% до 4,50% след намаление с 25 базисни пункта през декември.
Добавяйки към безпокойството на инвеститорите, екип от икономисти в Bank of America каза, че изобщо не предвижда Фед да намали лихвените проценти през 2025 г. Икономистите на BofA сега виждат повишаването на лихвените проценти като по-вероятно, въпреки че това не е основният им сценарий.
Инфлацията в САЩ се понижи рязко от своя връх през лятото на 2022 г., но темпът на нейния спад повече или по-малко спря през последните няколко месеца, оставяйки предпочитания от Фед измерител на инфлацията над целта от 2%.
В отговор инвеститорите увеличиха очакванията си за това колко висока може да остане инфлацията през следващите няколко години. Това се отразява на фондовия пазари чрез нещо, известно като термина „премия“.
Изведен от статистически модел, разработен от трима икономисти от Фед - Тобиас Ейдриън, Ричард Кръмп и Емануел Моенч - терминът има за цел да обясни колко допълнителна доходност изискват инвеститорите в облигации, за да компенсират риска, че лихвените проценти могат да се променят през живота на тяхната инвестиция.
Към края на декември 10-годишната срочна премия възлиза на малко под 0,5%, което е най-високото ниво от 2014 г., показват данните на Федералния резерв.
Инфлацията е голяма част от това, което води до по-висока премия. Но опасенията относно неконтролираните федерални разходи също са фактор, казва пред MarketWatch Джордж Чиполони, портфолио мениджър в Penn Mutual Asset Management.
Въздействието на всичко това се засилва от факта, че оценките на фондовия пазар са високи спрямо историческите норми, добавя Чиполони.
Политическата програма на новоизбрания президент Доналд Тръмп също е допринесла за безпокойството на инвеститорите, когато става въпрос за фондовия пазар, казва Робърт Конзо, главен изпълнителен директор на Wealth Alliance. Обещаните от Тръмп тарифи биха могли да помогнат за съживяване на инфлацията, докато плановете му за повече данъчни облекчения могат да доведат до увеличаване на дефицита на федералния бюджет, добавяйки по-голям натиск върху доходността на облигациите.
„Изглежда, че общият инвеститор просто не вярва, че пазарите са добри или ще бъдат добри в бъдеще. Има много песимистичен тон“, казва пред MarketWatch Конзо.
Въпреки че ралито на фондовия пазар търпи неуспех напоследък, S&P 500 се е повишил с повече от 60% от своето дъно на 12 октомври 2022 г., показват данните на FactSet.
Все още има много причини инвеститорите да останат оптимистично настроени. Очаква се ръстът на корпоративните печалби да бъде силен през тази година, което може да помогне за оправдаване на високите оценки на акциите. Въпреки че летвата за още една година на двуцифрени печалби е висока, остава фактът, че инерцията остава на страната на инвеститорите, коментира Чиполони.
Степента, до която акциите могат да се покачат нагоре, вероятно ще зависи от това дали доходността на облигациите продължава да е по-висока. Инвеститорите може да се изправят пред друго предизвикателство следващата седмица, когато бъде публикуван индексът на потребителските цени за декември, популярен измерител на инфлацията. Започва и сезонът на корпоративните печалби.
Според Джон Бътърс от FactSet компаниите от S&P 500 се очаква да отчетат най-силния си ръст на печалбите от три години насам. Това може да е достатъчно за отвличане на вниманието от инфлацията и лихвените проценти, за да покачи акциите отново, казва Чиполони.
На криптопазара биткойнът се търгуваше за $94 700 късно следобед в петък, спрямо най-ниското ниво за една нощ от $91 600, но доста под върховете за седмицата в понеделник от около $103 000.
Фючърсите на златото се повишиха с 1% до около 2720 долара за унция, търгувайки се на най-високите си нива от месец, докато фючърсите на суровия петрол се повишиха с повече от 3% на фона на подновените геополитически опасения.