Цените в САЩ почти не са се променили през ноември, но все още са по-високи от целта на Федералния резерв, ако се разглеждат в сравнение с предишната година, според показател на Министерството на търговията, цитиран от CNBC.

Ценовият индекс на разходите за лично потребление - предпочитаният от Фед измерител на инфлацията - показва увеличение от едва 0,1% спрямо октомври. Мярката регистрира 2,4% инфлация на годишна база, което все още е над целта на централната банка от 2%, но е по-ниско от оценката на Dow Jones за 2,5%. Месечното отчитане също е с 0,1% под прогнозата.

Изключвайки храните и енергията, базисният индекс на потребителските цени (core PCE) нараства с 0,1% на месечна база и е с 2,8% по-висок спрямо предходната година, като и двете отчитания също са с 0,1% под прогнозата. Банкерите на Фед обикновено смятат, че базовото отчитане е по-добър показател за дългосрочните тенденции на инфлацията, тъй като изключва волатилната категория на горивата и хранителните стоки.

Данните за доходите и разходите в доклада също са малко по-слаби в сравнение с очакванията.

Личните доходи се повишават с 0,3%, след като през октомври скочиха с 0,7%, като не успяха да достигнат очакваните 0,4%. Личните разходи се увеличават с 0,4%, което е с една десета от процентния пункт под прогнозата.

Докладът идва само два дни, след като Фед понижи основния си лихвен процент с още четвърт процентен пункт до целеви диапазон 4,25% - 4,5%, най-ниския от две години насам. Въпреки това председателят Джером Пауъл и колегите му намалиха очаквания си път през 2025 г., като сега предвиждат само две намаления спрямо четири, посочени през септември.

Въпреки че Пауъл заяви в сряда, че инфлацията се е „приближила много повече“ до целта на Фед, той каза, че промените в прогнозния път за намаляване на лихвите отразяват „очакванията, че инфлацията ще бъде по-висока“ през следващата година.

„Това е един вид здрава логика, че когато пътят е несигурен, се действа малко по-бавно“, каза Пауъл. „Това не е по-различно от шофирането в мъглива нощ или влизането в тъмна стая, пълна с мебели. Просто намалявате скоростта.“

Прогнозата за по-висока инфлация, съчетана с по-бавния темп на намаляване на лихвените проценти през следващата година, оказа натиск върху пазарите.

Избирането на Доналд Тръмп за следващ президент допринесе за тази несигурност, като някои икономисти твърдят, че САЩ може да се сблъскат с ново възраждане на инфлацията, ако републиканецът изпълни ключовите си предизборни обещания. Предложените от Тръмп политики, като например високи мита за вносни стоки, намаляване на данъците за корпорациите и ограничаване на имиграцията, са смятани от икономистите за потенциално инфлационни.

Тези политики биха могли допълнително да усложнят по-нататъшния път на Федералния резерв по отношение на лихвените проценти. В сряда Пауъл заяви, че централната банка очаква „значителни промени в политиката“, но предупреди, че обхватът на корекциите остава несигурен.

„Трябва да видим какви са те и какви ефекти имат“, каза той пред репортери, добавяйки, че Фед „мисли по тези въпроси“.