Инвеститорите на Уолстрийт се надяват, че сезонът на печалбите може да съживи колебливото рали
Тъй като е малко вероятно Фед да намали лихвените проценти толкова бързо, колкото се очакваше преди, растежът на корпоративните печалби става още по-критично важен
Ралито на Уолстрийт отслабва през последните седмици, но инвеститорите очакват предстоящият сезон с обявяването на финансовите резултати на публичните компании за четвъртото тримесечие на 2024 г. да го съживят.
Dow Jones Industrial Average се отказа от всичките си печалби след президентските избори, отбелязвайки 0,7% спад от 5 ноември. Индексът Russell 2000, обхващащ компаниите с по-малка капитализация, и смятан за един от най-големите потенциални бенефициери при второто президентство на Доналд Тръмп, падна с 10% от последния си връх в края на ноември.
Поредица от по-горещи от очакваното икономически данни, включително хитовият доклад за работни места в петък, предизвика нарастващи съмнения относно това дали Федералният резерв ще намали лихвените проценти тази година. Доходността на държавните облигации скочи в отговор, оказвайки натиск върху акциите.
Централната банка започна да намалява лихвените проценти от двудесетилетен връх миналата есен, но сигнализира за по-предпазлив подход занапред. Намаляването на лихвите обикновено е попътен вятър за цените на акциите, тъй като те стимулират икономическия растеж и намаляват привлекателността на облигациите.
Акциите няма да могат да запазят бурния си ръст от последните две години и вероятно ще бъдат изправени пред по-голям натиск в бъдеще, ако доходността продължи да се покачва, предупреждават анализатори.
Индустриалният индекс Dow и по-широкият S&P 500 се понижиха с около 1% в първите дни на 2025 г., докато доходността на референтните 10-годишни съкровищни облигации се установи в петък на 4,772% - най-високата ѝ оценка от ноември 2023 г.
Тъй като е малко вероятно Фед да намали лихвите толкова бързо, колкото се надяваха инвеститорите, анализаторите казват, че растежът на корпоративните печалби - исторически един от най-големите двигатели на печалбите на акциите - става още по-критично важен за поддържането на пазара на повърхността, отбелязва The Wall Street Journal.
За начало инвеститорите ще анализират резултатите на големите американски банки, сред които JPMorgan Chase, Wells Fargo и Citigroup, заедно с тези на BlackRock, най-големият мениджър на активи в света. Наред с техните отчети, ще излязат и нови данни за потребителската инфлация в САЩ в сряда.
Анализаторите очакват компаниите в S&P 500 да отчетат близо 12% скок на печалбите спрямо предходната година, според FactSet. Това би отбелязало най-големия ръст на годишна база от четвъртото тримесечие на 2021 г., но е по-малко от ръста от 14,5%, който анализаторите очакваха в края на септември.
Също толкова важно за инвеститорите е и как корпоративните лидери планират да се ориентират в популистката програма на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който ще встъпи в длъжност на 20 януари.
Някои се притесняват, че предложените от Тръмп тарифи могат да повишат цените за американските компании, които внасят задгранични продукти, и тези разходи да бъдат прехвърлени на клиентите. Съществуват също така опасения, че търговската политика на Тръмп и плановете за масови депортации могат да възобновят инфлацията, ако бъдат приложени и на свой ред допълнително да задържат намаляването на лихвените проценти.
Силните потребителски разходи помогнаха на американската икономика да се задържи през 2024 г., но потребителите, особено американците с по-ниски доходи, започват да изпитват затруднения. Данните за празничното пазаруване разкриват, че по-богатите потребители пръскат за подаръци, докато купувачите с по-ниски доходи се насочват към стоки от първа необходимост като хранителни продукти и артикули за грижа за децата.
Първите тримесечни резултати показват, че консуматорите все още стягат кесиите си. Миналия месец Nike отчете спад в тримесечните продажби спрямо предходната година. FedEx понижи прогнозите си за печалба и продажби за фискалната година.
Друг проблем за фондовия пазар е, че акциите изглеждат все по-скъпи, което оказва по-голям натиск върху компаниите да отчитат финансови резултати, които оправдават високите им оценки. S&P 500 наскоро се търгуваше при около 22 пъти над прогнозираните си печалби за следващите 12 месеца – доста над средното 10-годишно ниво от 18,5 пъти, според FactSet.
Някои стратези настояват, че растежът на печалбите ще трябва да се разшири отвъд големите технологични титани, за да подкрепи следващия етап от ралито на акциите.
Компаниите от Великолепната седморка – Alphabet, Amazon.com, Apple, Meta Platforms, Microsoft, Nvidia и Tesla – се очаква да отчетат 22% скок в печалбите за четвъртото тримесечие. Това се сравнява с ръст от 8,7% спрямо останалите 493 компании в S&P 500, според данни на FactSet от четвъртък.
Анализаторите очакват финансовите компании да отбележат най-висок годишен ръст на печалбите сред секторите на S&P 500, около 40%, следван от скок от 21% от компаниите за комуникационни услуги, според FactSet. Очаква се енергийният сектор да отчете най-голям спад на печалбата - 26%.