Две седмици след началото на новата година рязката разпродажба на най-големия пазар на облигации в света предизвиква шок сред инвеститорите на финансовия пазар.

Доходността на държавните облигации на САЩ, която расте, когато цените им падат, скочи през изминалата седмица, задвижвайки тази на 10-годишните бонове близо до границата от 5% - рядко срещано ниво след световната финансова криза. В понеделник тя достигна 4,79% - най-високото ниво от повече от година.

Разбира се, това не е първият път от последните няколко години, когато доходността на 10-годишните облигации флиртува с нивото от 5%. Но защо този път привлича толкова много внимание?

„Пазарите са уплашени, защото последният път, когато доходността надмина пет процента, беше в средата на 2007 г. - и всички знаем как свършва тази история”, коментира пред MarketWatch Никълъс Колас, съосновател на DataTrek Research.

Доходността на 10-годишните облигации за първи път надхвърли 5% през юни 2007 г. - само пет месеца преди началото на Голямата рецесия, според данните на FactSet.

„Разбира се, 2025 г. е много различна от 2007 г., както за добро – с по-стабилна банкова система – така и за лошо – с по-високи нива на федералния дълг на САЩ. Въпреки това, пазарните разкази често се основават на прости, лесно видими числа като доходността на 10-годишните държавни облигации“, добавя Колас.

Според него икономиката на САЩ би трябвало да може да „издържи“ на доходност от 5%, но пазарите на акции може да не харесат тестването на тази теория.

Миналата седмица поредица от хитови икономически данни за САЩ накара трейдърите да обмислят възможността Федералният резерв да спре с намаляването на лихвените проценти до лятото. В резултат на това акциите се сринаха, като S&P 500 изтри повечето от печалбите си след изборите, а Dow Jones Industrial Average отбеляза най-лошия си годишен старт от 2016 г. насам, според пазарните данни на Dow Jones.

Струва си да се спомене, че 10-годишната доходност тества прага от 5% през есента на 2023 г., завършвайки на 4,987% на 19 октомври същата година, преди бързо да се оттегли, докато трейдърите размишляваха дали Фед ще запази разходите по заеми повишени за по-дълго време.

Американският пазар на акции също се срина през този период и достигна дъно седмица след разпродажбата на пазара на облигации.

Освен този „много кратък“ период през 2023 г., 10-годишната доходност винаги е била доста под 5% през последните 20 години, отбелязва Колас. Това се дължи както на бавния икономически растеж след Голямата рецесия, така и на дългите периоди на изкупуване на облигации от Фед между 2008 и 2014 г. и между 2020 и 2022 г., казва той.

Основните борсови индекси в САЩ завършиха смесено в понеделник, като акциите на технологичните компании продължиха спада си от миналата седмица.

Dow Jones Industrial Average напредна с 0,9%, S&P 500 се възстанови от по-ранните загуби, затваряйки с 0,2% нагоре, докато Nasdaq Composite спадна с 0,4%.

Повечето членове на Великолепната седморка се понижиха в понеделник, като Nvidia падна с около 2%, след като Белият дом приложи нови правила за ограничаване на износа на някои модерни чипове. Производителите на AI чипове Super Micro Computer, Micron и Constellation Energy също паднаха.

Meta Platforms, Alphabet, Microsoft и Amazon също загубиха позиции. Tesla се противопостави на тенденцията, затваряйки с над 2% по-високо, след като прекара по-голямата част от деня на червено.

Акциите на Apple паднаха с 1% след доклад на Counterpoint Research, според който продажбите на iPhone са намалели през четвъртото тримесечие, свивайки дела на технологичния гигант на световния пазар на смартфони.

Криптовалутите паднаха рязко, като цената на биткойн беше около 93 500 долара, а цената на етера падна до около 3 100 долара. Фючърсите на петрола се повишиха до около 79 долара за барел в понеделник след скока в края на миналата седмица. Фючърсите на златото паднаха с около 1% до около 2680 долара за унция.

Тази седмица инвеститорите очакват ключови данни за инфлацията, за да оценят по-добре перспективите за намаляване на лихвените проценти от Фед тази година.

Сезонът на печалбите за четвъртото тримесечие ще започне сериозно с отчетите на някои от най-големите американски банки, сред които JPMorgan Chase, Wells Fargo и Goldman Sachs. Производителят на чипове Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. и здравният гигант UnitedHealth Group също ще докладват финансови резултати тази седмица.